Právě si prohlížíte Agility se psem

Agility se psem

 • Autor příspěvku
 • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Pořídili jste si, nebo máte doma pejska, se kterým chcete dělat agility? Na začátek s agility není skoro nikdy pozdě a věnovat se jim můžete téměř v každém věku a s každým pejskem. V tomto článku vám poradíme, jak správně s agility začít.

Agility se psem

Obsah

Co jsou agility?

Agility je psí sport. Jsou to závody podobné koňskému parkuru. Sport vznikl kolem roku 1978 v Anglii. Agility se psem může dělat každý, nejlépe někdo, kdo má rád sport a chce se při něm propojit se svým pejskem.

Koňský parkur obsahuje pouze skokové překážky, narozdíl od toho psí parkur obsahuje jak skokové překážky, tak také tunely, slalom a překážky zónové.

Vy, jako psovod, navádíte svého pejska slovními povely i pohyby rukou a těla a snažíte se, aby se do cíle dostal ve správném směru a pořadí, v co nejrychlejším čase a zároveň s co nejméně chybami. Tuto disciplínu se může naučit každý pejsek bez ohledu na rasu, věk nebo velikost.

V agility se psem je možno závodit na regionální, národní a mezinárodní úrovni. Každý rok se koná také Mistrovství světa, ve které se o titul utkávají ty nejlepší týmy z celého světa.

Je to pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit. Pes ve smečce (týmu), společně se svým pánem spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává hračka nebo pamlsek a měli byste pejska pochválit na konci každého parkuru.

Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i vám a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. 

Každý trénink i agility závody jsou výbornou příležitostí pro socializaci psa. Pejsek se v tomto prostředí naučí vídat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně, ztratí strach a bude je brát jako součást. 

Česká republika se v agility řadí mezi tradičně nejúspěšnější země a můžeme se pyšnit i několika mistry světa, kteří od nás pocházejí.

Agility se psem

Kdy začít cvičit agility se psem?

Obecně platí, čím dříve začnete, tím lépe. Štěňata a mladí psi jsou přirozeně tvárná a hravá a snadno se učí novým dovednostem. Avšak s výcvikem agility a obecně s běháním, bychom neměli začínat příliš brzy. Běhání s pejskem se doporučuje od 1 roku věku psa. Jelikož se pes, jeho kostra a klouby stále vyvíjí, je nutné být v této fázi na pejska opatrní.

Se začátky agility bychom tedy měli počkat až pejsek trochu dospěje a měl by projít také tréninkem poslušnosti. Pejsek by měl spolehlivě umět přivolání, sedni, lehni, odložení, čekej apod. 

Na rase psa prakticky nezáleží, hlavní je, aby to pejska bavilo. Takže běhat můžete jak s papírovým psem, tak s „oříškem“, nebo pejskem z útulku. Je ale důležité zohlednit pejskovu fyzickou kondici. Rovněž některá plemena jsou více rychlejší a mrštnější, některá jsou pohodlnější, ale pokud je pohyb baví, tak je to to hlavní a vy byste se jim měli přizpůsobit a pejska hlavně nepřetěžovat. Délku, četnost a náročnost cvičení je nutné přizpůsobit pejskovi. 

Začínáme cvičit agility

Když poprvé přivedeme pejska na cvičák, který je vybavený agility překážkami, necháme mu čas, aby se rozkoukal a s novým prostorem seznámil. Zejména mladí psi, kteří jsou přirozeně hraví, potřebují více trpělivosti. Je vhodné, aby byl trénink veden spíše hravou formou. To samé platí i pro starší pejsky. S tréninky nejprve začínáme na kratší dobu a poté je postupně prodlužujeme. Vždy tréninky přizpůsobujeme kondici pejska a individuálním možnostem. Po agility je nutné pejskovi dopřát odpočinek a spánek. Pokud trénink trvá moc dlouho, pes bude unavený a trénink mu nic nedá a po čase ho přestane bavit.

Druhy agility překážek

Abyste mohli dobře cvičit agility se psem, měli byste se seznámit s překážkami na cvičáku. Případně si překážky na agility pořídit na našem e-shopu i domů. Překážky se obecně dělí na:

 • Překážky skokové: například kruh, zeď, tyče apod.
 • Probíhací překážky: například slalom nebo tunel 
 • Překážky s kontaktními zónami: například žebřík kladina, šikmá stěna, houpačka
Agility se psem

Agility povely

Pokud se rozhodnete zkusit agility se psem, budete muset zvolit pro každou překážku samostatný povel a ten při každém tréninku a závodu používat. Povely by měly být dobře zapamatovatelné a neměly by si být podobné. Povely se dávají včas a srozumitelně. 

Je vhodné první tréninky absolvovat na cvičáku se zkušeným trenérem, který vám poradí co a jak. Poté už klidně můžete trénovat doma, pokud na to máte prostor. 

Trenér vám poradí také s povely, jaké byste pejskovi při tréninku měli dávat a ukáže vám, jak ukazovat rukama, aby pejsek spojení povel a ukázání chápal.

Při běhu musí být pejskovi všechny povely a ukazování srozumitelné a pro vás jako psovoda pohodlná a současně by měla být elegantní, protože se hodnotí i estetický dojem.

Skok přes tyčku / laťku

V této disciplíně můžete použít povel „Skoč“ nebo „Hop“. Doporučujeme vše trénovat nejdříve s vodítkem, kdy se postavíte pár metrů před laťku a poběžíte se psem, abyste ho asi metr před překážkou upozornili povelem a gestem. Začínáme s nízkou překážkou, kterou můžete postupně zvyšovat.

Tunel

Další z agility disciplín je proběhnutí tunelem. Pro tuto disciplínu můžete zvolit jednoduchý povel „Tunel“ nebo „Skrz“ a rukou a prstem psa navedete do tunelu. Některým pejskům ze začátku do tunelu nebude chtít, někteří se do něho instinktivně poženou, je ale důležité mít s pejsek trpělivost a na konci tunelu ho pochválit a odměnit pamlskem, aby věděl, že to dělá správně. 

Slalom

Pro tuto disciplínu se používá povel „Slalom“ nebo zkráceně „Sla“. Tento cvik je opět vhodný cvičit s vodítkem a provést ho mezi tyčemi / sloupky a u toho opakovat zvolený povel. Až pejsek cvičení pochopí, můžete ho z vodítka odepnout a zkusit cvik s pamlskem a opakovat povel. 

Kladina nebo žebřík

V této disciplíně můžete použít povel „Nahoru“ nebo „Up“ pokud ho nepoužíváte u jiných cviků. Trénink začínáme opět s pamlsky, které poskládáte na kladinu případně s vodítkem, pokud si pejsek není jistý a přidržujte ho, aby věděl, že se není čeho bát. Poté dejte pejskovi opět příslušný povel a vyšlete ho na kladinu. Cviky opakujte a opakujte pořád dokola až cvik zvládne bez pamlsku jenom s povelem a gestem.

Po několika trénincích, které trvají měsíce a někdy i roky, by měl pejsek vše zvládnout bez vodítka a pamlsku, jen za použití povelů a gest.

Agility se psem

Pár tipů na cvičení agility

 • Obecně se doporučuje jak před cvičákem, tak před agility, dogdancingem apod. pejska vyvenčit, avšak bez dlouhé procházky, aby pejsek nebyl unavený a neměl přetaženou hlavu (mysl).
 • Tréninky začínejte jednoduchými povely, které pejsek už umí.
 • Buďte trpěliví, citliví a buďte mu oporou. Nezapomeňte, že hrubost je jeden z důvodů pro diskvalifikaci v soutěžích agility.
 • Naučte pejska povely a ty používejte pořád stejné při každém tréninku. 
 • Když budete dávat pejskovi povely dávejte je nejen hlasem, ale i gestem.
 • Pokud pejsek provede povel správně, odměňte ho pamlskem a pochvalou.
 • Naopak, když se pejskovi povel nepovede, nehubujte ho, příště se to povede, mějte s ním trpělivost.
 • Nezapomeňte na sebereflexi, my pejskaři to neradi slyšíme, většinou je ale chyba v nás (špatně psa vedeme, špatně s ním komunikujeme apod.) a ne v pejskovi. On se bude snažit aby udělal vše správně. 
 • Myslete na pravidelné pauzy a odpočinek, aby pejsek zregeneroval, načerpal energii a mohl zase vnímat vaše povely.
 • Zakončete trénink něčím, co pejsek umí a co ho baví a dejte mu pořádnou odměnu ve formě pamlsku a velkou pochvalu. Oba půjdete domů v dobré náladě a spokojenosti. 🙂 
Agility se psem
Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
Líbil se Vám článek „Agility se psem“. Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.