Právě si prohlížíte Antiparazitika pro psy, jak vybrat ten správný

Antiparazitika pro psy, jak vybrat ten správný

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Přichází jaro, sluníčko, teplé počasí a s ním začínají vylézat také nezvaní hosté jako klíšťata, blechy a další paraziti. Na trhu je spoustu přípravků v několika aplikovatelných podobách. Jak vybrat ten správný produkt pro vašeho pejska se vam pokusíme poradit v tomto článku. 

Obsah

Důležité je aplikovat antiparazitika pro psy včas

Zima ještě pořádně neskončila ale přemýšlíte, kdy antiparazitika vašemu bafanovi nasadit? Nejideálnější doba na aplikaci antiparazitik je v březnu. Teploty se dostávají nad 7 °C a klíšťata a další parazité začínají vylézat a množit se a váš pejsek je může chytit kdykoliv a prakticky kdekoliv. 

Při výběru antiparazitik bychom si měli položit dvě základní otázky. 

  1. jak dlouho má antiparazitikum účinkovat
  2. jaký způsob aplikace preferujeme

Spoustu chovatelů si říká, že když pořídí antiparazitika co nejpozději, tak pejskovi vydrží až do podzimu a nemusí už kupovat další, to však není tak úplně pravda. Velmi záleží, jaký typ antiparazitik pořídíte. Na trhu najdete spoustu značek, a proto čtete velmi důkladně co uvádí výrobce. Avšak základem je podat pejskovi antiparazitika včas a případně dokupovat.  

Podle toho, jak dlouhá ma mají antiparazitika účinkovat rozlišujeme přípravky:

  • Jednorázové – slouží pouze k jednorázovému ošetření, repelenty ve spreji a odčervovací tablety pro likvidaci vnitřních parazitů. 
  • Krátkodobé – do krátkodobých patří zejména antiparazitní šampony, které účinkují zhruba 1 týden.
  • Dlouhodobé – působí měsíc a více, například obojky, pipety, elektronické repelenty a antiparazitní tablety.

Antiparazitika pro psy se kromě toho, jak dlouho by měly chránit vašeho pejska liší i ve způsobu aplikace, a tak můžete svému psovi vybrat takové antiparazitikum, které bez obtíží snese a vám se bude dobře aplikovat. Pokud má váš pejsem alergické reakce nebo citlivou srst, raději než po obojku sáhněte po pipetách. Jestli preferujete něco krátkodobějšího a váš pejsek nemá rád koupání, můžete využít suché šampony neboli pudry, jež lehce vmasírujete do srsti. 

Druhy antiparazitik 

V dnešní době si už chovatelé mohou vybírat, co svému pejskovi pořidí. Může si vybrat z široké nabídky antiparazitních obojků proti klíšťatům, blechám a dalším parazitům, pipet neboli spot-on, sprejů, šampónů a tablet.  

Antiparazitní obojky

Nejrozšířenějším způsobem podání jsou spolu s pipetami, antiparazitní obojky. Jsou to pogumované obojky, již jsou napuštěné aktivními látkami, které se rozprostírají po celé kůži psa a tím pádem nepronikají do krve vašeho pejska. Jsou účinné proti více druhů parazitů (blechy, klíšťata, všenky), které ve většině případech odpuzují a hubí. Ty nejúčinnější obojky hubí také larvy blech z pejska a jeho okolí, takže by se vám neměli nevítaní návštěvníci usídlit ani doma. Velká většina obojků má také repelentní účinek, což znamená, že odpuzují komáry a hmyz. 

Obojek se dává na krk psa, přičemž ho nesmí škrtit a ani být volný. Pro správnou aplikaci, by se vám pod obojek měly vejít dva prsty.

Tyto obojky začínají účinkovat až přibližně po jednom týdnu od nasazení, a proto by váš pejsek po tuto dobu neměl chodit na místa vysokého výskytu klíšťat a nekoupat se. 

Antiparazitní obojky mají nejdelší výdrž, záleží dle typu výrobce ale bývá to zpravidla 6 – 8 měsíců. Velkou výhodou také je, že po uplynutí jednoho týdne se již váš pejsek může vesele koupat. Je nutné, aby měl váš pejsek obojek nandaný po celou dobu, jelikož při sundání a opětovném nasazení zase trvá jeden den a více, než začne působit. 

Obojky mohou nosit už také štěňata starší 2 měsíců. Je vhodné vybrat takový tip, který se při zaháknutí o předmět roztrhne pejska neuškrtí. 

Pokud žijete v domácnosti s kočkou, musíte vybrat obojek, který nebude pro kočky toxický, jelikož určitě látky, které obojky obsahují jsou pro kočky škodlivé. Pokud byste se tomuto riziku chtěli vyhnout úplně, zvolte jinou aplikaci. Pro lidi by tyto obojky neměli být škodlivé, avšak nejlépe si o vybraném obojku přečtete co nejvíce, pokud máte doma děti. 

U citlivých psů se může na krku objevit alergická reakce tím, že pokožka pod chlupy bude zarudla, pejsek se v místě obojku často drbe nebo se na kůži objeví boláky, ihned obojek sundejte, pejska vykoupejte a v případě potřeby vyhledejte veterináře. Pokud pejskovi pod obojkem vypadá srst, může to znamenat pouze kosmetickou vadu ale v tomto případě byste měli zvolit jinou formu aplikace, například pipety. 

Pipety neboli spot-on

Pipety, nebo se jim také říká spot-on jsou lokální a druhá nejoblíbenější antiparazitika pro psy. Jejich aplikace je velmi jednoduchá, kdy se na hřbet, nejlépe mezi lopatky pejska rozhrne srst a aplikuje se v potřebném množství dle váhy pejska. Následující dva dny pejska nekoupejte. 

Již zmíněná váha psa je nejdůležitějším aspektem při výběru pipety. Spot-ony nejsou vhodné pro pejsky do 2 kg. Výběr se dělí do několika kategorií hmotnosti: 2–10 kg, 10–20 kg, 20–40 kg, 40–60 kg, přičemž platí, že čím většího psa máte, tím více za pipetu zaplatíte.

Nikdy nekupujte pipety určené např. pro 20 kg psa abyste ji rozdělili pro dva 10 kg psy! Přípravek vybírejte vždy na základě hmotnosti a stáří jednoho psa! 

Na rozdíl od obojků vůbec nevadí malým dětem a kontaktu stačí zabránit pouze prvních 12 hodin po aplikaci. Většina pipet je voděodolná.

Mezi nevýhody pipet patří poměrně krátká doba účinnosti, a to dle konkrétního přípravku 4–8 týdnů. Tato doba však může být individuální, některým pejskům vydrží až 3 měsíce. Poté je nutné aplikovat další pipetu.

Antiparazitní spreje pro psy 

Antiparazitní spreje, neboli repelenty pro psy, odpuzují hmyz, klíšťata a další parazity a doporučujÍ se aplikovat před každou procházkou. Jejich výhodou je velmi snadné použití, okamžitý účinek a dobrá snášenlivost psy. Jedno balení vám vystačí cca na 1-3 měsíce. 

Na závěr

Jsou antiparazitika pro psy zdraví neškodné?

Většina lidí nerozumí všem látkám, které tyto produkty obsahují a jestli jsou bezpečná, avšak v tomto případně jsou všechny přípravky testované a zdravému psovi nijak neublíží. Nelze ale vyloučit, že se u psa objeví alergická reakce na některou z obsažených složek. Proto je vhodné přípravek nejprve vyzkoušet. Před aplikací celé pipety dejte na kůži psa jednu nebo dvě kapky, den počkejte, a když se neobjeví žádná reakce, aplikujte celou dávku. V případě obojku pejska ze začátku kontrolujte, pokud se vám bude jeho chování zdát jiné než obvykle, což se může projevovat například malátností, menší chutí k jídlu, třesem či zvracením, obojek raději sundejte, psa vykoupejte a o vhodném přípravku se poraďte s veterinářem.

Přírodní antiparazitika pro psy 

Jestliže preferujete přírodní produkty, můžete zvolit antiparazitika pro psy na přírodní bázi. Jejich spolehlivost bývá nižší a doba účinnosti kratší, jsou však zcela bezpečná a vhodná pro alergické psy a psy, kteří sdílejí domácnost s kočkami nebo malými dětmi. 

Přírodní preparáty obsahují přírodní silice, oleje nebo extrakty, jež parazity odpuzují. Mají však pouze repelentní účinek – klíšťata a hmyz odhánějí, nikoli likvidují.  

Přestože se výrobci snaží přicházet s novými a účinnějšími látkami, ani ten nejlepší přípravek nemůže zaručit 100% ochranu. Pejska ideálně po každé procházce alespoň v rychlosti prohlédněte a případné přisáté klíště ihned odstraňte speciální pinzetou.

Všímejte si také příznaků naznačujících, že by pes mohl mít parazity. Mezi ty nejčastější patří drbání a kousání. Tak často odhalíte blechy, klíšťata a jiné parazity. Přítomnost vnitřních parazitů se projevuje třením zadní částí psa o zem, průjmem, zvracením, nevolností či úbytkem váhy. Při podezření na napadení parazity navštivte co nejrychleji veterinární kliniku. 

Antiparazitika pro psy v žádném případě nekombinujte. Mohli byste tak svému pejskovi přivodit vážné zdravotní problémy. Existují však výjimky, například účinnost pipety, obojku, tablety či elektronického repelentu můžete podpořit například šamponem. Myslete i na to, abyste neaplikovali nový přípravek před uplynutím doby účinnosti toho starého. 

Nikdy nepoužívejte pro psy určená antiparazitika na kočky a naopak. Většina látek obsažených v antiparazitních přípravcích určených pro psy jsou pro kočky silně toxické.

Přípravky však kupujte vždy u ověřených obchodníků nebo u veterináře.

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.