Právě si prohlížíte Jak ochladit psa během horkých letních dnů

Jak ochladit psa během horkých letních dnů

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Začínají horké letní dny, ulice jsou rozpálené, je nám horko a úplně stejně tak pejskům. Proto bychom se na tyto dny měli důkladně připravit. V tomto článku naleznete pár tipů, jak ochladit psa během těchto dnů.

Obsah

Termoregulace u psa

Zatímco člověk, se při vyšší tělesné teplotě potí a tím se ochlazuje, pro psa představuje horko mnohem větší problém. Pes odvádí teplo ze svého těla jinak. Nejdříve dojde k roztažení drobných cév a díky tomu dochází k odvádění tepla z těla na povrch. Dále jim k odvádění tepla pomáhá tlama. Skrze zrychlené dýchání a vyplazeným jazykem dochází k vypařování slin a účinnému ochlazení. Nezapomínejme ale na to, že sliněním psi ztrácí tekutiny a hrozí riziko dehydratace! Musí tedy hodně pít!

Rovněž nikdy v létě nenechávejte psovi fixační náhubek na dobu delší, než je nezbytně nutné! Jak správně vybrat náhubek, jsme pro vás sepsali v našem článku JAK SPRÁVNĚ ZMĚŘIT PSA ale základní pravidlem je, že náhubek musí být dostatečně velký a pes si v něm musí pohodlně zívnout!

Vždy plná miska s vodou

Je velmi důležité, aby pes měl vždy plnou misku s vodou, nejen v těchto vedrech. Ale obecně v létě psi více pijí a voda se rychleji kazí, takže jim vodu v misce musíme měnit častěji i když ji nemají zrovna vypitou. Malý tip, do vody můžete přihodit kostku s ledem. Nezapomínejte na pravidelný pitný režim i na cestách. Máme pro vás cestovní misky, i cestovní láhve, které slouží jak k uložení vody, tak z nich vás pejsek může rovnou pít. Na zahradu můžete použít pítka neboli fontány pro psy nebo pokud jedete bez psa pryč na odpoledne, můžete použít automatické dávkovače. 

Jak ochladit psa

Stinné místo a chlad

Pokud máte zahradu, nechte pejskům volné místo u stromů a keřů, aby se mohli schovat do stínu. Můžete pejskovi také pořídit lehátko se stříškou, které mu umístíte do stínu. Postačí i slunečník nebo markýza a tím vytvoříte pejskovi chládek, ve kterém mu bude příjemně. Nikdy nenechávejte pejska na slunci, vyhnete se tak přehřátí a úpalu.

Rovněž tmavé dlažby a podlahy, které jsou vystaveny slunci, by měly být zakryty světlou dekou nebo starým ručníkem. Pokud je dlažba obzvlášť horká, můžete ji také navlhčit.

Další variantou, jak poskytnout vašemu pejskovi chladnou plochu k odpočinku, je použití chladící podložky, která bývá naplněna gelem nebo vodou. 

Jestli nechcete mít přílišné horko v bytě, je dobré ráno zatemnit okna pomocí závěsů nebo žaluzií. V noci se naopak teplý vzduch vyvětrá otevřenými okny a dveřmi. 

Chladící podložky, vesty a pelíšky

Na trhu najdete spoustu vychytávek jak ochladit psa. Jako jsou chladící pelíšky, chladící vesty, chladící podložky a další. 

Většina chladících podložek není třeba dávat do mrazničky protože obsahují již zmíněný speciální gel s chladícím efektem. Při kontaktu psa s podložkou dojde ke vzniku endotermické reakce a podložka začne vstřebávat teplo, které ze zvířete vychází. Podložky s vodou do mrazničky patří. Můžete je použít jak při cestování, doma do pelíšku nebo jen na zem. Podložka bude pejskovi příjemnější než teplá zem. Podložky vydrží chladit několik hodin a pro obnovu jejich efektu stačí přibližně hodinu podložku nepoužívat, v případě náplně vodou dát do mrazničky. 

Na ochlazení pejska můžete také použít chladící vesty, které stačí namočit do studené vody, lehce ji vyždímat a fungují na základě odpařování. Srst psa však zůstane suchá. Vesty můžete také použít, když pejsek nechce ležet na podložce. 

Dalšími doplňky jsou například chladící šátky nebo obojky. Šátek funguje na stejné principu jako chladící vesty. Chladící obojek je naplněn speciálním gelem a funguje na podobném principu jako chladící podložky. Absorbuje teplo z těla pejska a odvádí ho vypařováním zpět do vzduchu. Díky tomu dochází k postupnému a hlavně šetrnému ochlazení.

Jak ochladit psa

Správné ochlazení psa

Při ochlazení psa byste měli být velmi opatrní a ochlazovat ho postupně. Pejska můžete osprchovat, jít s ním do rybníku či potoku nebo mu jenom namočit tlapky a bříško. Na vodu byste pejska měli ale připravit a nejprve mu ochladit tlapky a postupovat dále na bříško, hrudník a třísla. Při sprchování nepoužívejte ledovou vodu

Pokud se rozhodnete ochladit psa v rybníku nebo přírodním koupališti, dejte pozor na přílišnou aktivitu pejska ve vodě. Plavání je pro psy aktivita stejně náročná jako každá jiná. To, že běhá ve vodě, neznamená, že je ochlazený a může nastat situace, kdy pes kolabuje po plavání. Pokud tedy pes plave za hračkou nebo klackem, dejte i v tomto případě pozor na přehřátí. Správné ochlazení je pouze klidné namočení psa po břicho.

Pejskovi můžete také pořídit na ochlazení bazének, který vaši psí kamarádi jistě ocení. Teplota v bazénu by měla být jenom o několik stupňů chladnější než je okolí. Do bazénu mu můžete pořídit také hračky do vody. 

Psa nepolévejte ani studenou vodou ani odstátou, mohli byste přerušit jeho proces ochlazování, protože psi nesnáší náhlé změny teplot a mohlo by mu to způsobit vážné zdravotní potíže. Pokud se rozhodnete vašeho psa osvěžit, nepřežeňte to s teplotou vody a začněte od spodu nahoru, hřbet můžete vynechat.

Pejskovi můžete také pořídit chladící hračky. 

Jak ochladit psa

Zmrzlina pro psy

Pes a zmrzlina?! No jasně, proč ne! Zmrzlinou pejska taky parádně schladíte a ještě se bude oblizovat až za ušima!

Zmrzlinu si pro vašeho pejska můžete připravit sami doma. K přípravě potřebujete jen několik ingrediencí, nějakou formu na zamrazení a po několika hodinách v mrazničce, si váš bafan může pochutnat na výborné domácí zmrzlině!

Tipy od nás na výborné zmrzliny, které stačí jenom rozmačkat nebo rozmixovat:

  • Bílý jogurt nebo tvaroh – můžete přidat jahody, maliny, borůvky, banán a další ovoce
  • Hovězí nebo kuřecí vývar – po něm se vaši bafani jenom oblíznou a do něho můžete přidat klidně dětskou přesnídávku bez cukru, konzervantů a barviv nebo nějakou zeleninu
  • Tvaroh, mrkev, špenát, nebo jiná zelenina, která vašemu bafanovi chutná
  • Nebo mu můžete dát klidně jen kostku ledu na hraní
Můžete zamrazit také hračky Kong, které pejskovi můžete naplnit třeba konzervou. 

Nikdy nenechávejte psa v autě!

I když si myslíme, že není takové vedro, tak v autě je mnohonásobně více stupňů, váš pes má jiné měřítko tepla a auto je pro něho doslova výheň. Ani otevřená okna od určité teploty již neposkytují dostatečný průvan, aby se tam vyměnil vzduch a naopak se tam ještě dostane teplo z venku. 

Naše pejsky musíme chránit před přehřátím a úpalem, a proto bychom je měli buď vyndat z auta a měli by jít společně s námi nebo je nechat nejlépe doma. Hlavně psa nikdy nenechávejte v autě a nikde venku nepřivazujte! 

Procházky a teplo

V horkých letních dnech byste měli procházky přizpůsobit teplu. Procházky v ulicích v době kolem oběda a odpoledne nejsou pro psy vůbec v pořádku a měli bychom je nechat vyvenčit jenom někde ve stínu a hned zase domů do chladu. Asfalt je velmi vyhřátý, pálí pejsky do tlapek a slunce pálí do husté srsti našich pejsků. 

V horkých letních dnech je nejvhodnější se projít v chladnějších ranních a večerních hodinách. Procházky jsou pro pejska nejpříjemnější v lese nebo v parku ve stínu.

Stříhat psa na léto?

Spoustu lidí se domnívá, že pokud psovi nechají zkrátit srst na co nejkratší chlupy, tak pejskovi pomůžou od přehřátí. Není to tak ale úplně pravda. Strašně zaleží, jaké máte plemeno.

U některých plemen má hustá srst psů kromě funkce zahřívací také funkci ochlazovací. Odpařování vody ze srsti odebírá teplo z okolí a poskytuje tak hodně chlupatým psům příjemné ochlazení. Proto byste na léto neměli každého psa automaticky stříhat. Velmi záleží na plemeni psa. Pokud si nejste jisti a váháte, jestli vašeho pejska ostříhat nebo ne, můžete se poradit s veterinářem nebo v psím salónu.

Měli byste vašeho pejska pravidelně vyčesávat pomoci speciálních hřebenů a hrabel na trimování (viz článek JAK NA TRIMOVÁNÍ PSŮ), to pomůže vašemu psovi lépe přečkat horké letní dny. 

Ochrana tlapek

Už jsme zmiňovali, že je pro psy rozpálený asfalt velmi nebezpečný! Může pejskovi nepříjemně poranit tlapky a způsobit puchýře. Ideálně venčete ráno a později večer a jakmile to je možné, přejděte s chlupáčem z asfaltu na trávník. Pro ošetření tlapek použijte speciální botičky pro psy. Na tlapky můžete pořídit také speciální mastičky. 

Paraziti a antiparazitika 

V na jaře a v létě vylézají hojně paraziti, a proto bychom už na jaře měli bafanům dávat ochranná antiparazitika. Na trhu jich je spoustu a záleží jenom na vás, jaké vašemu pejskovi vyberete a jaké mu budou sedět. Jsou to například pipety neboli spot-on, antiparazitní obojky, spreje, repelenty, ultrazvukové repelenty, tablety a mnoho dalšího. 

Cystitida

Ochlazování v horkých dnech je pro psy velmi důležité. ale i zde platí všeho s mírou. Velmi chladná podlaha nebo hodně studená voda při koupání mohou u psů způsobit infekci močového měchýře (cystitidu). Mezi typické příznaky patří časté močení (polyurie) nebo bolestivé močení (strangurie).

Vždy dejte svému psovi možnost usušit se na ručníku nebo si na něho lehnout.

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
 
Líbil se vám článek „JAK OCHLADIT PSA BĚHEM HORKÝCH LETNÍCH DNŮ“? Máme pro vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.