Právě si prohlížíte Léčivé oleje pro psy

Léčivé oleje pro psy

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Znáte oleje pro psy? Pokud ano a používáte je, tak super! Pokud ne, tak Vám v našem článku povíme, proč byste měli začít a jaký olej vybrat. 

Obsah

Co jsou léčivé oleje pro psy?

Léčivé oleje pro psy jsou přírodní surovinou, která má až blahodárný vliv na zdraví vašeho pejska. Jsou skvělé na podporu imunity, jsou protizánětlivé, jsou často řešením na širokou škálu kožních problémů, metabolických procesů a mnoho dalšího.

Olejů je několik druhů a my si níže jednotlivé oleje představíme. Olej se snadno aplikuje, je bez problému přijímán a má přírodní složení. Olej má velmi snadné dávkování a nejčastěji se přidává pejskovi do krmení.

Většina olejů je vhodných také pro vnější použití, například na mazání při různých kožních problémech.

Léčivé oleje pro psy

Jak vybrat léčivý olej pro psy?

Je důležité se zaměřit na způsob výroby oleje, jeho složení a pokud to lze tak i původ surovin. Oleje se dělí na dva typy: rostlinné a živočišné. Nejšetrnější a nejvhodnější způsob získávání olejů je lisování za studena. Léčivý olej pro psy nesmí obsahovat ketony, těžké kovy a PCB (polychlorované bifenyly). 

Chybou je také, pokud je ve složení napsán smíšený či nepřesně specifikovaný olej, např. směs živočišných olejů, rostlinný olej, nebo jen ,,olej”.

Důležitým ukazatelem v porovnání kvalit je také konzervace. I ta by měla být čistě přírodní, jako je tomu například u těch nejlepších granulí, a to například rozmarýnovým olejem. 

Velkou výhodou je, pokud výrobce uvádí také zemi původu surovin. To ale není tak běžné. Ale například u lososového oleje koukejte na původ z Norska a nebo z Aljašky a nejlépe z volných chovů. 

Léčivé oleje pro psy

Jaké jsou druhy olejů?

Lososový olej

Lososový olej je přírodním zdrojem esenciálních mastných kyselin. Nejčastěji a mezi chovateli také nejdéle používaným olejem je již zmíněný lososový olej. Obsahuje především Omega 3 a 6 mastné kyseliny, EPA a DEHA kyseliny. Díky tomu má blahodárné účinky na srst pejska. Ať je jeho srst suchá, matná, má v ni lupy, má podrážděnou kůži, zánět na kůži, podporuje pigmentaci a je velmi vhodný když má pejsek alergie, lososový olej prakticky vždy pomůže.

Je také velmi důležitý pro orgány a tkáně, velmi výrazně podporuje hojení ran a významně posiluje imunitu. Výše zmíněné kyseliny jsou nezbytné pro výstavbu mozkové struktury a sítnice oka. 

Lososový olej by měl mít doma prakticky každý chovatel, protože je velmi univerzální a velmi dobře pejsky snášen. 

Lněný olej

Lněný olej je získáván ze semen lnu setého (Linum usitatissimum). Semeno obsahuje slizové polysacharidy, proteiny, tokoferoly, lignany a enzymy. 

Lněný olej je vynikajícím zdrojem energie například pro aktivní psy ve výcviku, v zimním období, nebo při rekonvalescenci. Výrazně zlepšuje kvalitu a lesk srsti. Je vhodný i pro mladé jedince a kojící samice.

Pomáhá potlačovat záněty, nebo snižovat jejich dopady, může být prevencí před některými chronickými nemocemi jako artritida, nebo nemoci srdce a cév, reguluje hladinu cholesterolu, upravuje trávení, odstraňuje zácpu. 
Je také mimořádně vhodný pro koně ve sportovní zátěži a koně náchylné k tuhnutí svalů.

Ostropestřec Mariánský

Ostropestřec panenský olej je získáván z rostlin ostropestřce mariánského, obsahuje všechny olejové složky v jejich přírodním poměru a kvalitě. Je zdrojem esenciálních nenasycených mastných kyselin a vitamínů.

Je bohatým zdrojem především kyseliny linolové, která je pro organismus nepostradatelná a musí být přijímána v potravě, tělo si ji nedokáže samo vyrobit. Je základním stavebním prvkem, ze kterého organismus syntetizuje další nenasycené mastné kyseliny a také látky, které se podílejí na normální funkci imunitního systému, při léčbě antibiotiky, při zvýšené zátěži, metabolizmu tuků a působí protizánětlivě. 

Ostropestřec také chrání buňky a tkáně před oxidativním stresem, čímž přispívá k ochraně organismu před vnějšími vlivy. Také pomáhá udržovat normální funkci srdce, detoxikuje organismus, podporuje funkci jater nebo se používá při otravě. 

Konopný olej

Konopný olej je získáván ze semen rostlin konopí setého, které obsahuje všech 23 aminokyselin, které se v přírodě vyskytují, včetně 8 esenciálních, dále obsahuje vysoký obsah železa, hořčíku, manganu, zinku a fosforu, vitaminů A, D, E a dalších velmi důležitých látek pro organizmus.

Je tedy bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin – kyseliny alfa-linolenové a kyseliny linolové, které jsou důležité pro správnou funkci buněčných stěn, nervů, imunity a srdečně cévního systému. Slouží také jako zdroj energie.

Konopný olej se vyznačuje ideálním poměrem esenciálních mastných kyselin omega 3 a omega 6
Své uplatnění najde při léčení chronických chorob pokožky.
Obě kyseliny vykazují antioxidační účinek, napomáhají zmírnit již probíhající onemocnění. Mají prokazatelně regenerační, protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Olej neobsahuje THC ani jiné psychotropní látky ovlivňující vědomí.

Druhy zpracování oleje

Oleje se zpracovávají dvěmi způsoby. Buď jsou za studena lisované a nebo rafinované.
 
Za studena lisované oleje se lisují bez použití vysokých teplot. Říká se tomu také terapeutický olej. Obsahuje rozpustné vitaminy, přítomné v původní rostlinné surovině, hlavně vitamin E, cenné nenasycené mastné kyseliny a další živiny. Pro chuť oleje jsou velmi důležité přírodní aromatické látky, které v oleji zůstanou při lisování za studena. Obsažené mastné kyseliny se při použití vysokých teplot ničí a mohou se přeměnit na škodlivé látky. Nevýhodou lisování za studena je malý výtěžek lisování a s tím spojená vyšší cena oleje. Rostlinná surovina se po vylisování za studena často dále zpracovává obvyklým způsobem pro získání rafinovaného oleje – tedy např. výlisky z oliv z procesu lisování jsou dále použity k výrobě rafinovaného olivového oleje. Oleje lisované za studena jsou proto dražší než rafinované oleje. 
 
Rafinované oleje získávané za využití vysokých teplot a organických rozpouštědel jsou značně levnější. K výrobě se dá použít již zpracovaná surovina z lisování za studena. Za vysokých teplot vzniká řada páchnoucích či toxických látek. Tyto látky spolu se zbytky rozpouštědla musí odstranit tzv. rafinací. Tím se ale zároveň odstraní i všechny přínosné a cenné látky. Získáme tak čistý tuk bez původní chuti a vůně. Rafinovaný olej nemá praktický žádný zdravotní přínos, hodí se spíše jako tuk např. na přípravu jídel.
 
Rozlišný způsob výroby oleje má vliv nejen na chuť oleje, ale i na způsob jeho použití, přínos pro organismus a celkový nutriční potenciál. Terapeutický, tedy za studena lisovaný olej, je léčivo, doplněk stravy, cenný a mocný přírodní pomocník pro každého pejska.
Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
Líbil se Vám článek „Léčivé oleje pro psy“? Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.