Právě si prohlížíte Bradavice u psa

Bradavice u psa

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Je možné, že na svém pejskovi najdete nějaký nevzhledný hrbolek, pravděpodobně se jedná o psí bradavice. Většinou jsou bradavice pro psy naprosto neškodné. I tak byste ale měli bradavice prokonzultovat s Vašim veterinárním lékařem. Jak postupovat Vám poradíme v našem článku.

Bradavice u psa – příznaky

Psí bradavice může dostat každý pejsek, avšak nejčastěji se objevují u štěňat od několika měsíců až po 2 roky a u pejsků s léky na potlačení imunity. Je možné, že se bradavice objeví také u psů, kteří se často vídají s ostatními psy a u některých plemen, kteří jsou na to náchylnější. Na virové onemocnění jsou náchylnější hlavně pejsci s hladkou srstí, takže rhodéský ridgeback, ohař, jack russel teriér a dobrman. 

Co se týče stařecké formy bradavic, ty jsou nejčastější u kokršpanělů, pudlů nebo jorkšírů. Ty se nejčastěji objevují na genitáliích, packách nebo na uších. 

Bradavice u psa mohou vypadat rozdílně, nejčastěji však vypadají jako zvrásněné výrůstky vypadající jako hlávka květáku, ale mohou se vyskytovat i jako obrácené tzn. pevné bouličky s tečkou uprostřed a nebo jako tmavé, šupinaté povlaky na kůži s nepravidelným tvarem. Nejčastěji se psí bradavice objevují kolem úst nebo v nich, okolo očí nebo na chodidlech. 

Jak se psí bradavice přenáší a co je způsobuje?

Bradavice u psa způsobuje infekce papilomavirem. Pes, který je již infikovaný je taktéž nakažlivý pro ostatní psy, ale ne pro jiná zvířata či lidi. Existuje několik druhů papilomavirů, které způsobují bradavice na různých částech těla. Například ten vir, který způsobí bradavice u psa v tlamě, je jiný než ten, co ho způsobí na chodidlech. 

Jakmile se pes nakazí jedním druhem viru, stane se vůči němu imunní. Může se ale nakazit dalšími typy viru. 

Bradavice se na psa přenesou od již infikovaných psů. Jedinec, na kterého se přenesou má většinou oslabenou imunitu a nebo poraněnou kůži. Papilomavirus může na kůži pejska přežívat i několik týdnů a již v této době, je pes infekční. Od nakažení trvá obvykle 1-2 měsíce než se bradavice objeví. 

Jak léčit bradavice u psa? 

Psí bradavice obvykle zmizí samy v řádu několika měsíců, jakmile si na určitý typ papilomaviru pejsek vybuduje imunitu. Je vždy lepší, pokud bradavice zkontroluje veterinář. Někdy je potřeba přímo jeho chirurgický zásah. 

  • Například když je shluk bradavic na jednom místě a způsobují problémy s chůzí, zrakem nebo polykáním.
  • Pejsci, kteří mají oslabenou imunitu a imunosupresivními léky (potlačení funkce imunitního systému). 
  • Některé bradavice, především ty černé, se se mohou přeměnit v nádory, musí se proto věnovat pozornost těm, které samy nevymizí po 3 – 5 měsících.
  • Při krvácení z nich nebo infikování bakteriemi. 

V těchto případech se bradavice u psa odstraní za pomoci laseru, skalpelu nebo kryochirurgií. Pokud se veterinář rozhodne pejskovi odstranit chirurgicky není to žádná velká věc. Oholí se srst na danem místě, vyřízne bradavici z kůže ven a když je potřeba, tak ránu zašije. Jak se pejsek probudí z narkózy, můžete s ním odjet domů. 

Někdy se podávají léky s účinnými látkami jakou jsou cimetidin, azithromycin, interferon, imiquimod. Avšak o konkrétním postupu musí vždy rozhodnout veterinář. 

Bradavice u psa

Jak na domácí odstranění bradavic?

Pokud jste spíše pro alternativní léčbu bradavic u psa, můžete použít také domácí léky. Mnoho chovatelů má vyzkoušený ricinový olej, kterým se bradavice několik dní potírají. Bradavice by měly vymizet přibližně po 1 týdnu. 

Další možností je tinktura z túje, avšak s tou velmi opatrně! Je jedovatá. Proto se nesmí nikdy nanášet na místa, která si pes může lízat. U březí feny se tato tinktura nesmí používat vůbec. 

Tipy

Pokud se chcete bradavicím pokusit vyhnout a zajistit Vašemu pejskovi co nejlepší imunitu, vyvarujte pejska stresu a krmte pejska velmi kvalitními granulemi s vysokým podílem masa, ovoce, zeleniny, vitamínů a minerálů a pokud můžete používejte k tomu vhodné doplňky stravy.

Především doplňky na posilnění imunity.

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz

Líbil se vám článek „Bradavice u psa“? Máme pro vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.