Právě si prohlížíte Cvičení psa

Cvičení psa

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Cvičení psa je jako jeho výchova – je to doživotní proces, který začíná, jakmile štěně přijde domů. A právě o tom bude tento příspěvek na blogu. Představte si to jako první den ve škole pro vaše štěně. Jen s tím rozdílem, že vy budete jeho učitelem. Tak jak s tím začít?

Obsah

První krok

Prvním krokem je pochopení toho, že cvičení psa je záležitostí dlouhodobého závazku. Štěně je jako prázdný list papíru, na který můžete začít psát svůj vlastní příběh. Ale příběh musí být napsán pečlivě, s láskou a trpělivostí.

Pomůcky pro výcvik

Dalším krokem je výběr správných pomůcek k výcviku. Pomůcky k výcviku psa mohou zahrnovat obojky, vodítka, klikry, hračky a odměny. Obojek a vodítko jsou základní pomůcky, které vám umožní udržet psa pod kontrolou. Klikr je účinný nástroj pro naučení psa různým povelům, kdežto hračky a odměny jsou skvělým způsobem motivace.

Základní povely

Výcvik psa by měl začít co nejdříve. Když je štěně ještě malé, je otevřené novým zkušenostem a učení je pro něj přirozené. Je důležité stanovit si jasný plán a postupovat krok za krokem. Začněte s jednoduchými povely jako „sedni“, „lehni“ nebo „k noze“. Práce na těchto základních povelech vytvoří pevný základ pro další výcvik.

Povel „sedni“

Začněme s povelem „sedni“. Připravte si psí pamlsky nebo jinou odměnu, kterou váš pes miluje. Držte pamlsky v ruce tak, aby váš pes viděl, co máte. Pak zvedněte ruku nad hlavu psa a řekněte „sedni“. Instinktivně bude sledovat pamlsek a jak se bude snažit dosáhnout na pamlskek, automaticky se posadí. Jakmile to udělá, okamžitě ho odměňte pamlskem a přidejte verbální chválu (nebo cvaknutí klikru). Opakujte tento proces až do doby, dokud pes nereaguje na povel „sedni“ bez nutnosti mít pamlsek v ruce.

Povel „lehni“

U povelu „lehni“ je proces podobný, ale s malým rozdílem. Místo toho, abyste zvedli ruku nad hlavu psa, povedete ruku s pamlskem od nosu psa směrem dolů k zemi. Jakmile pes položí tlapky na zem a lehne si, okamžitě ho odměňte a slovně pochvalte (nebo použijte klikr). Opět platí, že je nutné proces opakovat, dokud pes nereaguje na povel „lehni“ bez nutnosti mít pamlsek v ruce.

Povel „k noze“

Povel „k noze“ může být trochu složitější, ale pokud budete trpěliví, tak se vám to určitě podaří. Nejdříve musíte mít svého psa na vodítku. Když jdete, řekněte „k noze“ a začněte chodit. Pes by měl chodit vedle vás. Pokud to neudělá, zastavte se a řekněte opět „k noze“. Jakmile pes udělá, co se od něj očekává, okamžitě ho odměňte pamlskem a chválou. Stejně jako u předešlých dvou povelů, opakujte tento proces, dokud pes nereaguje na povel „k noze“ bez nutnosti mít pamlsek v ruce.

Při cvičení psa je důležité si uvědomit, že každý pes je jiný a co funguje na jednoho, nemusí nutně fungovat na druhého. Je důležité být trpělivý a soustředěný, protože výcvik může být náročný jak pro vás, tak pro psa.

Cvičení psa v psí škole

Odborníci na výcvik psa

Pokud si nevíte rady a hledáte odborný výcvik psů, je důležité hledat někoho, kdo má zkušenosti a dobrou pověst. Měli byste také zvážit, jakou metodu výcviku preferuje a zda se shoduje s vašimi vlastními názory a stylem výcviku. Pamatujte, že nejlepší psí škola je ta, která respektuje vaše přání a potřeby a je zároveň schopna poskytnout vám a vašemu pejskovi podporu, kterou potřebujete.

Na závěr

Chci zdůraznit, že nejlepší způsob, jak začít s výcvikem psa, je začít ihned. Štěně se učí každý den, tak proč nevyužít této příležitosti k tomu, abyste je něco naučili? Nezapomeňte, že výcvik je o komunikaci a budování vztahu mezi vámi a vaším psem. Proto je důležité trénovat se svým psem každý den, být konzistentní a trpělivý. A nezapomeňte, že i vy se učíte spolu se svým čtyřnohým přítelem.

Připomeňte si, že výcvik je cesta, ne destinace. Užijte si každý krok na této cestě a budujte vztah se svým chlupáčem, který je plný respektu, důvěry a lásky. Protože nakonec, to je to, co je nejdůležitější.

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
Líbil se Vám článek „Cvičení psa“? Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.