Právě si prohlížíte Dogtrekking – turistika se psem

Dogtrekking – turistika se psem

Co může být lepšího než se projít s pejskem v přírodě. To zná asi každý z nás a není to nic neobvyklého. Jistě rádi sledujete svého bafana, jak čumákem, očima, ale i ušima prozkoumává pole a louky. Avšak nyní je čas se spojit. Dogtrekking vám nabízí skvělé příležitosti, jak sebe a svého psa zaměstnat a prohloubit váš vztah.

Obsah

Společný trek na dlouhé vzdálenosti

Dogtrekking obecně znamená dálkovou turistiku se psem při které jste spojeni vodítkem. Nejde o to chodit půl hodiny po horách, ale jít dlouhé vzdálenosti v přírodě. Je to kynologický vytrvalostní sport, při němž překonáváte velké vzdálenosti v časovém limitu. Zejména v Rakousku, Belgii, Polsku, na Slovensku, ale i v České republice je tento sport velmi populární a pořádají se zde pravidelné závody. Nejkratší jednorázový závod má vzdálenost 80 km. Pokud je rozdělen na etapy, minimální vzdálenost jednoho úseku je 40 km. Dogtrekking rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa.

Dogtrekking začátečník

Dogtrekking – vybavení pro začátečníky

Pokud je váš bafan zralý a zdravý, tomuto sportu nic nebrání. Na jeho velikosti nezáleží, pokud se při dogtrekkingu baví. Díky postroji, který je spojený vodítkem s tlumičem k vašemu bedernímu pásu, se může volně a bezpečně pohybovat. Pes jde před vámi a zkoumá cestu. Pokud je dostatečně silný, můžete jej vybavit psím batohem, ve kterém ponese lahev s vodou, cestovní misku, jídlo nebo jiné předměty, které nejsou příliš těžké. Používejte kvalitní vybavení. Postroj použijte takový, aby mu dobře seděl a neomezoval jej v pohybu. Pro vás je důležitá kvalitní turistická obuv s hrubým profilem a kvalitní turistické oblečení. Bederní pás nebo jogging vodítko jsou stejné, jako pro cannicross a najdete jej na našem e-shopu.

Dogtrekking pro pokročilé

Turistické vybavení pro pokročilé

Pokud chodíte na delší túry a dokonce zůstáváte venku přes noc, potřebujete dobře sedící trekingový batoh, spacák, podložku na spaní, mapu, lékárničku a baterku. Samozřejmě nezapomeňte na vodu a jídlo jak pro vás, tak i pro vašeho parťáka. Pokud chcete větší pohodlí, vezměte si sebou stan. Když strávíte noc se svým psem pod hvězdami, uvidíte, jak váš pocit sounáležitosti roste a bude z vás skvělý tým.

Příprava na dogtrekking

Samozřejmě nepůjdete hned zítra 60 km dlouhou túru se psem na jeden zátah. Váš chlupáč si musí zvyknout, při takové vzdálenosti je to velká zátěž na srdce, svaly a klouby. Proto je důležité, abyste začínali pomalu a zvyšovali tempo kousek po kousku, v závislosti na kondici a věk zvířete. Nejste si jisti, zda je váš mazlíček dostatečně fit, nechte ho zkontrolovat veterinářem.

Při takové zátěži je vhodná pro pejsky doplňková kloubní výživa. Jistě se hodí ošetřit tlapky vhodnou mastí nebo sprejem pro jejich ochranu před poškozením. Bafana krmte granulemi pro aktivní psy, jelikož potřebují větší příjem kvalitní energie.

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.