Právě si prohlížíte Falešná březost

Falešná březost

Začala vaše fenka hromadit hračky a vrčet, když se přiblížíte? Nebo se zdá být letargická a nesvá?

Falešná březost neboli fantomová těhotenství jsou u nekastrovaných fen překvapivě běžná, klamou majitele a jejich mazlíčky, aby si mysleli, že vrh štěňat je na cestě. Tento stav může nastoupit několik týdnů po hárání. 

I když by příznaky falešného těhotenství měly samy vymizet, lze je snadno zaměnit s příznaky několika onemocnění, což znamená, že byste měli vašeho bafana pozorovat a případně navštívit veterináře. 

Obsah

Co je to falešná březost neboli fantomové těhotenství?

Fantomové těhotenství, také nazývané pseudocyesis, falešná březost nebo pseudo březost, je stav, kdy nekastrované feny začínají napodobovat fyzické a behaviorální známky těhotenství. Tento stav se obvykle projeví čtyři až devět týdnů poté, co fena hárala a měl by se přirozeně sám vytratit během jednoho až čtyř týdnů.

Předpokládá se, že asi polovina všech fen bude mít během svého života falešnou březost, pokud nejsou kastrovány. U některých plemen, jako jsou afghánci, bíglové a jezevčíci, je pravděpodobnost až 75 %. Jakmile má vaše fena jedno fantomové těhotenství, je pravděpodobné, že v budoucnu zažije další, pokud ji nenecháte vykastrovat před další sezónou.

Falešná březost – příznaky

Psi, u kterých se rozvinula falešná březost, budou pravděpodobně vykazovat jak fyzické, tak behaviorální symptomy – stejně jako by to dělali, kdyby skutečně nosili vrh štěňat. Můžete si všimnout, že se váš mazlíček chová mateřským způsobem. Mohla by začít hnízdit, například přesunem podestýlky, aby se pokusila vytvořit doupě pro sebe a své potomstvo. Mohla by také začít kopat ve snaze vytvořit bezpečnou oblast pro porod jejích neexistujících štěňat.

Váš pes by také mohl začít projevovat zájem o kojení, třeba tím, že by se připoutal k jedné konkrétní hračce a choval se kolem ní ochranným způsobem. To může způsobit, že je agresivnější než obvykle, takže buďte opatrní, pokud je v blízkosti dětí nebo jiných psů. Mohou existovat fyzické příznaky, jako je oteklé břicho. Může mít zvětšené mléčné žlázy a začít produkovat výtok nebo dokonce mléko. Některá nešťastná zvířata dokonce zažívají kontrakce a falešně porodí.

Jiné příznaky se hůře odlišují od těch běžných u jiných stavů. Patří mezi ně letargie, deprese, neklid, úzkost nebo lhostejnost. Ztráta chuti k jídlu nebo zvracení jsou také pravděpodobné, ačkoli váš pes nemusí ve skutečnosti zhubnout kvůli zadržování vody. Takové příznaky ve vás pravděpodobně vzbudí obavy o zdraví a pohodu vašeho milovaného mazlíčka, takže návštěva veterináře je s cílem zmírnit vaše obavy a pomoci udržet vaše zvíře v nejlepším zdraví. Pojištění psa vám pomůže pokrýt náklady.

falešná březost

Proč psí feny trpí falešnou březostí?

Falešná březost je nevítaným vedlejším účinkem přirozeného hormonálního cyklu fen. Zdravý mazlíček pravděpodobně zažije svůj první cyklus hárání, když je ve věku mezi šesti měsíci a jedním rokem. Některá menší plemena to zažívají dříve, zatímco větší plemena mohou začít hárat až ve věku kolem 18 měsíců. Pokud svého psa nevykastrujete nebo pokud neotěhotní, bude pak hárat asi 10 dní jednou za šest měsíců.

Po hárání začnou vaječníky produkovat hormony, které připravují fenky tělo na těhotenství – bez ohledu na to, zda byla spářena nebo ne. Pokud je těhotná, její tělo bude dále produkovat hormony, aby udrželo její těhotenství, a doufejme, že výsledkem bude krásný vrh během asi devíti týdnů. Pokud není těhotná, mohou tyto hormony napodobovat skutečné těhotenství. Měly by odeznít během několika týdnů, obvykle bez trvalých následků.  

Není přesně známo, proč dochází k falešné březosti. Nerovnováha hormonů progesteronu a prolaktinu se zdá být pravděpodobnou příčinou a také se předpokládá, že je spojena s hypotyreózou nebo mastitidou u některých psů. Další teorie je založena na faktu, že ve volné přírodě žijí psi ve smečkách a všechny fenky pomáhají s výchovou štěňat narozených „alfa“ páru. Má se za to, že falešná březost nastartuje psí mateřské instinkty, takže bude pomáhat pečovat o všechna štěňata ve své smečce, bez ohledu na to, že nejsou její vlastní.

Jak mohu zjistit, zda je má fena skutečně březí?

Pokud jste nedávno našli psa pro svou fenku, mohly by vás potěšit známky březosti – pak budete velmi zklamaní, když se ukáže, že jsou falešné. Pokud jste své zvíře v poslední době nepředstavili partnerovi, můžete se obávat, že budete mít brzy nečekaný vrh štěňat s neznámým otcem na vašich rukou!

Pravděpodobně se budete divit, jak a kde se váš mazlíček setkal se svým druhem a jak najdete milující domovy pro všechna štěňata, která se zdají být na cestě.  Ať už doufáte, že je váš pes březí nebo ne, váš veterinář vám může dát vědět, co se děje, pomocí testu krve nebo moči. Mohou také provést ultrazvuk nebo rentgen, aby zkontrolovali, že na cestě nejsou žádná štěňata.

Pokud neplánujete odchov od své fenky, proberte se svým veterinářem postup kastrace. 

Mám vzít svoji fenu k veterináři?

Většina fantomových těhotenství zmizí přirozeně během několika týdnů. Pokud jsou příznaky mírné a jste si naprosto jisti, že se v poslední době nesetkala s žádným psem samcem, nemusíte nic dělat, i když pro vás může být uklidňující návštěva vašeho veterináře. Někdy však falešná březost přetrvává a trápí psa – i vás, jeho majitele. V tom případě je nejlepší nechat ji zkontrolovat odborníkem.

Jakmile se váš veterinář přesvědčí, že vaše zvíře není březí, může chtít zkontrolovat jakékoli základní podmínky, které by mohly způsobit příznaky. Ty mohou zahrnovat infekce, neaktivní štítnou žlázu nebo nezhoubný nádor hypofýzy. Závažnějším onemocněním, které lze zaměnit za falešné těhotenství, je pyometra, což je život ohrožující stav dělohy, který je obvykle způsoben bakterií E coli ve stolici. V tomto případě bude vaše zvíře potřebovat nouzovou operaci k odstranění dělohy.

Jak může můj veterinář léčit falešnou březost?

Když si je váš veterinář jistý, že příčinou příznaků vašeho psa je spíše fantom než skutečné těhotenství, existuje několik způsobů léčby, které mohou zvážit. Jednou z možností jsou léky ke zmírnění příznaků úzkosti, stejně jako diuretika ke snížení produkce mléka. Někteří veterináři mohou také předepisovat hormonální terapii k léčbě endokrinní nerovnováhy vašeho mazlíčka a k odstranění falešných příznaků těhotenství.

Existují však známé vedlejší účinky takové léčby, takže jsou obecně předepisovány pouze v případě, že příznaky jsou dlouhodobé nebo vážné. Obecně platí, že váš veterinář pravděpodobně použije přístup hlídejte a čekejte. Měl by vám také podrobně poradit, jak se o svého psa starat, zmírnit jeho příznaky a vyhnout se budoucím fantomovým těhotenstvím prostřednictvím kastrace.

Jak mohu zacházet se svoji fenou prožívající falešnou březost?

Váš veterinář bude mít užitečné tipy pro péči o vaší fenu během její falešné březosti. Jedním z hlavních příznaků, které by vás mohly znepokojovat a zhoršovat vašeho psa, je produkce mléka. Pokud váš pes začne olizovat její mléčné žlázy, bude to dále stimulovat produkci. Tomu můžete předejít tím, že psovi nasadíte speciální obojek nebo jen tričko. Dávejte pozor, abyste při hlazení feny místo sami nedrhli. Kromě toho se snažte pochopit, jak se váš pes musí cítit. 

Je to pro ni matoucí a stresující čas – tak ji pomazlete nebo jí dopřejte prostor, jak si přeje. Někteří psi mohou ocenit procházky navíc, aby zmírnili svůj neklid a odvrátili jejich mysl od příznaků. V některých případech může vaše zvíře ukrást věci, které vám patří, jako jsou boty a ponožky, a zacházet s nimi jako se svými „štěňaty“. Může být nepříjemné zjistit, že skartovala vaše noviny, aby si udělala hnízdo, nebo že musíte vyhrabat vaše spodní prádlo ze svého pelíšku, ale zůstaňte soucitní, spíše než naštvaní.

Ukládejte věci mimo její dosah, jak je to jen možné, a buďte k ní pevní, ale laskaví. V podstatě však nemůžete dělat nic jiného, než čekat, až symptomy vymizí, k čemuž by mělo dojít během několika týdnů.

Existují nějaké komplikace z fantomového těhotenství?

Z krátkodobého hlediska by se měl váš pes rychle vrátit do normálu. Existují však určité komplikace, o kterých byste měli vědět. Dvěma nejčastějšími jsou infekce mléčných žláz a zánět kůže kolem těchto žláz. Ty mohou způsobit, že váš pes onemocní, pokud se neléčí, takže byste měli navštívit svého veterináře, pokud uvidíte nějaké zarudnutí nebo otok.

Všimněte si, že jakmile váš pes prožije jedno fantomové těhotenství, pravděpodobně se u něj tento stav znovu rozvine. Častá pseudotěhotenství jsou spojena s pyometrou, infekcemi dělohy a dalšími. Pokud je váš pes náchylný k fantomovým těhotenstvím, měli byste skutečně zvážit přijetí definitivních opatření, abyste zabránili opakování tohoto stavu.

Jak se vyhnout fantomovému těhotenství u psa

Existuje velmi jednoduchý způsob, jak se vyhnout fantomovým těhotenstvím: nechte svého psa vykastrovat. Tuto rychlou a bezpečnou operaci k odstranění dělohy a vaječníků vašeho zvířete může provést váš veterinář. Kromě prevence těhotenství a fantomových těhotenství odstraňuje sterilizace riziko závažných stavů, jako je pyometra,  infekce dělohy. Snižuje také riziko dalších onemocnění.  

Váš veterinář vám doporučí, abyste před provedením kastrace počkali, dokud příznaky falešné březosti nevymizí. Ačkoli postup zahrnuje celkovou anestezii, váš pes by měl být schopen vrátit se domů ve stejný den a pravděpodobně se plně zotaví během několika týdnů. Pokud však chcete, aby vaše fenka měla štěňátka, nemůžete nic udělat, abyste zabránili fantomovým těhotenstvím. Po hárání ji bedlivě sledujte a pokud se zdá těhotná, jděte k veterináři. 

Optimální věk pro kastraci je  dokud nedosáhne prvního roku věku, a zvažte její kastraci poté, co už porodila čtyři vrhy štěňat. 

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.