Právě si prohlížíte Hárání feny

Hárání feny

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Hárání feny

K prvnímu hárání feny může docházet různě. Závisí to na plemeni a velikosti psa. Hárání se poprvé objevuje většinou mezi 7. až 14. měsícem u menších a středních plemen, někdy to může být už od 6. měsíce. U větších plemen to bývá o něco později, může to být někdy až ve 2 letech věku. Doba hárání se může rovněž lišit, počítejte ale přibližně se 14 až 21 dny. Hárání se opakuje dvakrát do roka, u velkých plemen pouze jednou, u malých může být naopak častější.

Jak poznat hárání feny?

V tomto období se může chování fenky změnit, může být nervózní a nesvá, mohou se objevovat znaky únavy, neposlušnosti nebo sklony k útěkům. Je to opravdu velmi individuální a měli byste proto vaší fence věnovat větší pozornost. V důsledku nateklé děložní sliznice se objevuje krvácení z pohlavního ústrojí, takzvané špinění. Fenka může také více či méně jist. Typické pro toto období je také zvýšená frekvence močení. Fena močí vylučuje feromony, díky kterým pejskům velmi voní, ale ona je do své blízkosti nepustí a může dokonce zaútočit. Tato pre fáze trvá cca 7 – 10 dní a následně přechází do říje.

V druhé fázi, říje, dochází k ovulaci, barva výtoku přechází v růžovou až oranžovou a začíná slábnout. Tehdy je fena svolná k nakrytí a může to dát najevo prohnutí zad, takzvaným „nastavováním se“ a stočením ocasu na stranu. V této době je tedy třeba nejvyšší opatrnosti a nespouštět ji z dohledu, ani na zahradě. Je vhodné, aby fenka uměla povel sedni, který můžete využívat, když ji nějaký pes začne venku obtěžovat. Výtok se mění z krvavého na vodnatý. Říje trvá opět cca 7 – 10 dní.

Následuje takzvaná luteální fáze, ve které může dojít k vlastnímu zabřeznutí. Výtok postupně mizí a tělo se vylučováním hormonů připravuje na březost, což může u některých fen navodit takzvanou pseudograviditu. Po několika týdnech se hormonální hladina ustálí a hárání feny končí.

U prvně hárajících fen se může objevit takzvaná neviditelná říje. Zvíře vykazuje všechny příznaky hárání kromě výtoku. Ke stáří se frekvence hárání často snižuje, přesto i ve vyšším věku může fena zabřeznout.

Jak se na hárání feny vybavit?

Pokud bydlíte v bytě, zvažte pořízení háracích kalhotek. Zabráníte tak znečištění podlahy a nábytku. Rozhodně ale neslouží k zabránění nechtěného nakrytí! Kalhotky by na sobě feny neměly mít po celou dobu, zabraňují totiž přirozenému olizování a čištění. Můžete je sundávat v průběhu dne, nebo na noc. Pokud ovšem nemáte v plánu fenku kastrovat, měla by si na hárací kalhotky zvykat od prvního hárání, jinak by si je mohla sama snažit sundávat. Pokud dojde k zašpinění koberce nebo nábytku, skvrnu okamžitě vyčistěte studenou vodou. Feny mají potřebu po sobě uklízet, některé až tak důkladně, že skvrnu vykoušou.

Jak si při hárání feny poradit?

Pokud neuvažujete o štěňátkách nebo fenka už štěňátka měla a neplánujete další, můžete fenku nechat vykastrovat. Tento zákrok je zároveň účinnou prevencí proti nádorovým onemocněním mléčných žláz a pohlavního ústrojí. Vhodná může být také u starších fen, kterým by březost mohla ublížit.

Některé feny také trpí na falešnou březost. V tom případě si mohou nosit hračky do pelechu a starostlivě o ně pečovat, mohou pokňourávat, nebo se může objevit agrese či uzavřenost.

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.