Právě si prohlížíte Jak správně vybrat obojek pro psa

Jak správně vybrat obojek pro psa

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Pokud jste si právě pořídili pejska nebo štěňátko, výběr obojku bude jedna z prvních věcí, kterou budete muset řešit. Výběr je velmi široký, a proto se vám ho pokusíme zjednodušit několika tipy. 

Obsah

Jak správně vybrat obojek pro psa? Na trhu je mnoho druhů obojků. Ať jsou to obojky kožené, stahovací, polostahovací, svítící, pro štěňata a mnoho dalšího, vždy je důležité si nejprve uvědomit, že obojek a vodítko slouží k nenásilnému ovládání a kontrole pejska. Vedle toho to může být také designový doplněk a může ochránit krk vašeho pejska před útokem jiného psa. 

Jak vybrat správný obojek pro psa

Obojky pro štěňata

Na obojek a vodítko by si pes měl zvykat už od štěňátka. Pokud budete postupovat správně, váš pejsek bude při pohledu na tuhle kombinaci skákat radostí, protože bude vědět, že vyrážíte na procházku. 🙂 

Měli byste počítat s tím, že v průběhu dospívání pořídíte pejskovi tak 2-3 nové obojky. Růst by měla jak délka, tak šířka obojku. 

Když chcete stanovit správnou délku obojku, tak byste měli změřit správně obvod pejskova krku a přidat kolem 5 – 7 cm u pejsků středních a velkých a přibližně 3 cm u pejsků malých.  

Pro štěňátka malých plemen bychom měli vybrat obojky tenké a lehké, pro pejsky středních a velkých plemen bychom měli zvolit obojky širší a pevnější. Neměli bychom kupovat obojky typu „do toho pes doroste“. Takový obojek by byl pro štěňátko příliš těžký a nekomfortní.

Psa nesmí obojek na krku škrtit, takže bychom měli hned po koupi obojek vyzkoušet, jestli mezi krk a obojek vsuneme dva prsty. Pokud ne, obojek můžeme snadno vyměnit a vybrat ten nejvhodnější. 

Labradorský retriever

Obojky pro dospělé psy

Obojky pro dospělé psy bychom měli vybrat s ohledem na hmotnost pejska a také jeho velikost. Rovněž je velmi důležité zohlednit na jakou příležitost obojek používáme, jestli na výcvik, na běžnou procházku nebo na sport. Obojků se nabízí celá řada, a proto je dobré se o nich nejprve něco dozvědět. 

Obojky dle materiálu

Kožené obojky

Tyto obojky jsou u pejskařů velmi oblíbené. Jsou velmi pevné a odolné a při správné péči mohou sloužit i mnoho let. Doporučujeme zakoupit kožený obojek, který je podložený měkkým materiálem, který bude vašemu pejskovi pohodlnější. Díky kovové přezce a pojistce proti nechtěnému rozepnutí, obojek vydrží také větší zátěž. Kožené obojky jsou vyráběné z přírodního materiálu, z bůvolí nebo hovězí kůže.

Kožené obojky však nejsou vhodné díky jejich vyšší váze pro štěňata. Rovněž je nedoporučujeme používat, pokud se vás pejsek často a rád koupe, mohly by se začít kroutit a některé obojky dokonce barví. U koupi těchto obojku počítejte ještě s pár cm navíc díky dirkám, do kterých se zapíná. 

Labradorský retrívr kožený obojek

Textilní obojky, nylonové obojky

Nejčastěji vyráběné textilní obojky jsou nylonové. Nylon je lehký a kvalitní materiál, který je zároveň dostatečně pevný, vydrží, lehce se čistí a je ideální do vody. Další výhodou je, že si můžete vybrat z obrovského množství barev, velikostí a pořizovací cena je nízká, takže tady se meze nekladou. 🙂 Zapínají se pomocí kovových spon, častěji plastových spon, jejich výdrž tedy není úplně dlouhá. Pokud chcete tento obojek pro větší plemena, měli byste vyhledávat nylonové obojky s kovovou přezkou, v dostatečné šířce.

Nylonový obojek

Kovové obojky

Kovové obojky nebo taky řetízkové obojky, jsou vhodnější pro krátkosrsté psy, jelikož se jim do kovových ok nezamotává srst. S těmito obojky je vhodné zacházet velmi opatrně, jelikož mají malou šířku a obojek může při tahu pejska škrtit. Další nevýhodou je, že pokud se v něm bude pejsek častěji koupat, je náchylný ke korodování povrchu. Výhodou je jejich snadná údržba, pes se jen tak nevyvlékne a snadno se nasazuje. Rozlišujeme nejčastěji dva druhy kovových obojků. Stahovací obojky a polostahovací obojky

Polostahovací obojky

Polostahovací obojky bývají nejčastěji kovové. Polostahovací obojky jsou vhodné pro usměrňování pejsků, kteří tahají. Stahuje se tak, aby pes netahal a zároveň se z něho nevyvléknul. Nevýhodou je, že jsou úzké a jejich váha je vyšší. Konce řetízku jsou zakončené oky, skrz která je provlečen ještě jeden jednoduchý řetízek, který slouží jako zarážka proti úplnému stažení obojku. Po připnutí vodítka se obojek částečně stáhne ale jenom tak, aby ho neškrtil. Jedním z polostahovacích obojků jsou obojky martingale. 

Polostahovací obojek
martingale

Martingale polostahovací obojek (kožený obojek s řetízkovým obojkem)

Obojek maringale je polostahovací obojek se zarážkou, která zabrání úplnému stažení obojku. Pokud pejsek zabere, tak ho obojek neškrtí a zároveň ho není možné přetáhnout přes hlavu a pes se tak nevyvlékne. Obojek je skvělý pro psy, kteří mají širší krk než je velikost jejich hlavy a častěji z obyčejných obojků vyklouzávají. Například chrti nebo ohaři. U obojku se při napnutí vodítka utáhne krátká smyčka, která následně stáhne celý obojek. Obojek se však stahuje jen do určité míry vymezené krátkou smyčkou. 

Stahovací obojky (řetízkové) 

Tyto obojky se také pejskovi snadno navléknou a poté se stáhnou pomocí vodítka. U stahovacích obojků však vedení psa vyžaduje velký cvik, jinak hrozí nebezpečí, že se pes začne škrtit. Tento typ vodítek by měli využívat jen zkušení kynologové nebo psovodi. Sportovní kynologie dokonce řetízkové obojky a jejich používání při výcviku požaduje.  

Stahovací obojek

Neoprenové obojky

Tyto obojky jsou nejvhodnější pro pejsky milující vodu. Je voděodolný, měkký a nedráždivý. Často je doplněn reflexními prvky. Bývá v kombinaci s nylonem, a proto je můžete najít ve spoustě barevných variant. 

Svítící obojek, reflexní obojek, led obojek

Tyto obojky jsou skvělým pomocníkem při ranním a večerním venčení, když je ještě tma nebo šero a rovněž fungují jako bezpečnostní prvek, kdy pejska uvidíte jak vy, tak další účastníci provozu. Svítí buď permanentně nebo blikají. Obojky mají velmi lehký materiál a snadno se nasazují. Lze je snadno upravit na požadovanou velikost. Není vhodné mít obojek jako hlavní, není tak pevný, nemívá oko na vodítko a pejsek by se mohl vyškubnout a utéct. Je nutné pravidelné nabíjení pomocí USB kabelu, některé obojky mají integrovanou vyměnitelnou knoflíkovou baterii. Je odolný vůči dešti ale není vhodný na koupání. K dostání jsou nejčastěji jako nylonové a silikonové.  

LED obojek

Výcvikové obojky, Elektronický obojek pro psa

Elektronické obojky pro psa jsou účinnými pomocníky pro výchovu a výcvik poslušnosti. Tyto obojky fungují třístupňovým nastavením (zvukový signál, vibrační impuls nebo elektrický impuls) upozorní tak pejska na neuposlechnutí povelu nebo nežádoucí chování. Psa je možné cvičit na různé vzdálenosti, podle toho s jakým dosahem zakoupíte zařízení. I minimálně nastavený zvukový nebo vibrační impuls, který pes sotva cítí, mu dá signál, že se po něm něco požaduje a není třeba dávat extremní impulsy.

Tyto obojky však většinou neodstraňují úplnou příčinu problematického chování ale pouze tlumí následky. Použití elektronických obojků je vhodné konzultovat s kvalifikovanou osobou. Rozhodně NEPOUŽÍVEJTE elektronický obojek na trestání psa! Elektronické obojky mají sloužit pouze ke stimulaci a nejlépe jenom při výcviku. Nastavení i jen minimální regulace impulsu, který lze sotva cítit, už pomůže psovi připomenout, že je po něm cosi vyžadováno a není třeba používat extrém. Minimální impuls lze přirovnat k tomu, jako když někomu poklepete na rameno.

Elektronický obojek

Protištěkací obojek 

Speciálním typem elektronického obojku je obojek proti štěkání. Tento obojek zamezuje nadměrnému štěkání pomocí narůstající intenzity zvukových a šokových korekcí, které jsou ovládány mikroprocesorem, rozlišujícím psí štěkání od okolních zvuků. Případně může obojek vystříknout plyn na nebo před psí čumák. Tyto obojky také neřeší důvod štěkání, pouze ho potlačí, protože pejsek nechce pocítit nepříjemný impuls. Tak jako pro elektronické obojky, tak také pro protištěkací obojky se DŮRAZNĚ doporučuje minimalizovat jejich využívání a omezovat je pouze na výcvik.

GPS obojek

GPS obojky jsou skvělým pomocníkem, pokud máte doma útěkáře, nebo jenom pro vaši jistotu, kdyby pejsek zavětřil něco, co by bylo silnějšího než on. 🙂 GPS lokátor vás bude informovat o přesné poloze vašeho pejska a jsou také užitečné při dlouhých procházkách, kde to pejsek nezná a nemusel by po útěku poznat cestu domů.

GPS obojky nejčastěji využívají pro určení polohy psa buď mobilní síť, nebo satelity na oběžné dráze, stejně jako vaše navigace v autě. GPS lokátor můžete připnout na běžný obojek nebo lze pořídit kompletní GPS obojek pro psa. Vašeho psa pak lokalizujete prostřednictvím aplikace ve vašem mobilním telefonu, aplikace v počítači, nebo v případě profesionálnějších řešení prostřednictvím vysílačky. U GPS obojku je potřeba myslet i na jeho pravidelné dobíjení, interval se liší u každého obojku dle typu a způsobu užívání.

GPS obojek

Obojek proti klíšťatům neboli antiparazitní obojky pro psy

Tyto obojky, se používají jako prevence proti klíšťatům, blechám a jiným parazitům. Materiál obojku je napuštěný chemikálií, která klíšťata i blechy odpuzuje, nebo je i zabíjí. Účinné látky, které obojek obsahuje se uvolňují nepřetržitě a v malých dávkách do kůže zvířete. Účinnost antiparazitních obojků je však omezená na několik měsíců. Využijete je především od jara do podzimu, kdy je nejvyšší výskyt parazitů. VELKOU VÝHODOU těchto obojku je, že chemikálie nejdou do krve psa!

Antiparazitický obojek

Snad jsme vám tímto článkem pomohli odpovědět na otázku, jak správně vybrat obojek pro psa? 

Nezapomeňte, že se vždy hodí, mít alespoň jeden náhradní obojek u sebe. Kdykoli se může přihodit, že pejsek při procházce silně zatáhne za vodítko a obojek tah nevydrží, praskne spona, může se rozpárat, uvolnit uchycovací oko a pak se bude náhradní obojek hodit.

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.