Právě si prohlížíte Jak správně změřit psa

Jak správně změřit psa

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Chystáte se koupit obleček, obojek, postroj, náhubek, ohlávku nebo hárací kalhotky a nevíte, jakou velikost vybrat? Abyste koupili požadovanou velikost, je potřeba vědět, jak správně změřit psa a výsledné míry porovnat s nabízenými rozměry. Pak budete mít jistotu, že nešlápnete vedle, ať jde o pelíšek, obojek, postroj nebo náhubek.

Jak při měření psa postupovat

Pro měření vašeho bafana si připravte krejčovský metr. Pokud jej nemáte, použijte dostatečně dlouhý provázek nebo pásku a označený rozměr přenesete např. na kovový svinovací metr. Samotný kovový metr k měření nepoužívejte, mohli byste pejskovi ublížit.

Pejska měřte ve stoje. Zajistěte, aby byl pejsek v klidu, pro uklidnění použijte jeho oblíbené pamlsky. Pro jistotu požádejte rodinného příslušníka nebo kamaráda/ku, aby vám asistoval/a, měření bude ještě přesnější.

Mějte po ruce papír a tužku a můžete začít s měřením. Měření opakujte alespoň dvakrát, aby jste měli jistotu, že jste se nezmýlili. Je jedno, zda měříte psa nebo fenu, rozměry jsou pro obě pohlaví stejné a nedělá se mezi nimi rozdíl.

Obsah

Jak správně změřit psa pro výběr velikosti oblečku

Chystáte se koupit vestu, bundu, svetr, mikinu, kabátek nebo pláštěnku pro vašeho pejska? Pak použijte tento způsob měření. Je důležité, aby pejskovi obleček dobře seděl, netlačil jej, ale současně nebyl příliš volný. Pokud by byla pejskovi např. zimní bunda příliš volná, pak by nesplnila svou funkci a pejska nedostatečně chránila před mrazem. U většiny oblečků jsou důležité tři základní rozměry. Délka zad, obvod hrudníku a obvod krku.
 
Délka zad se měří od kohoutku po kořen ocasu. Pozor, délka zad nemusí být rovna délce celého oblečku. Většina oblečků mívá límec, kapuci nebo něco podobného, jenž chrání krk pejska. Současně může být obleček vzadu prodloužen až za kořen ocasu. Například u pláštěnky, aby ocas alespoň částečně ochránila před deštěm. Vždy porovnávejte rozměr výrobce s rozměrem pejska od kohoutku po kořen ocasu. Pokud chcete mít jistotu, že obleček nebude krátký, raději pár centimetrů přidejte. Pokud se postroj blíží ke dvěma překrývajícím se rozměrům, raději vyberte ten větší.
 
Obvod hrudníku měřte v jeho nejširším místě, což bývá zpravidla hned za předníma nohama ve svislé poloze přes hřbet pejska. Většina oblečků mívá tento rozměr nastavitelný a často se pro různé velikosti v krajních hodnotách překrývají. 
 
V některých případech výrobce uvádí třetí rozměr kolem krku. Ten měříme v jeho nejširším místě, tedy od kohoutku, přes lopatku, ke středu hrudní kosti a zpět. 

Na našem e-shopu najdete široký výběr oblečků pro psy.
Zaměření oblečku

Jak správně změřit psa pro výběr velikosti postroje

Pro měření postroje většinou potřebujeme pouze obvod hrudníku v jeho nejširším místě, což bývá zpravidla hned za předníma nohama ve svislé poloze přes hřbet pejska. Většina postrojů mívá tento rozměr nastavitelný a často se pro různé velikosti v krajních hodnotách překrývají. Vyberte takovou velikost, aby se vámi změřená hodnota co nejvíce blížila středové hodnotě zadané výrobcem. 

V některých případech výrobce uvádí druhý rozměr kolem krku. Ten měříme v jeho nejširším místě, tedy od kohoutku, přes lopatku, ke středu hrudní kosti a zpět. 

V případě norského postroje může výrobce uvádět obvod hrudi. To je rozměr přes prsa v oblasti mezi krkem a kloubem přední nohy. Tento rozměr se měří u jedné strany boku psa, kde navazuje na měření obvodu hrudníku, přechází přes prsa a končí na druhé straně boku vašeho bafana. Zpravidla začíná 2 cm za loktem.

Ke všem rozměrům přičtěte 2-3 cm, aby byl postroj dostatečně volný, avšak pevný a pejska neškrtil. 

Na našem e-shopu najdete široký výběr postrojů pro psy.

Zaměření klasického postroje
Zaměření norského postroje

Jak správně změřit psa pro výběr velikosti obojku

Velikost obojku pro pejsky vybírejte vždy tak, aby jej neškrtil a současně se z obojku nevyvlékl. Obvod krku měříme v jeho nejširším místě, tedy od kohoutku, přes lopatku, ke středu hrudní kosti a zpět. K měřenému rozměru přidejte 2-3 cm. Vyberte takovou velikost obojku, jehož střední rozměr se nejvíce blíží vámi naměřené hodnotě. To znamená, že správně změřený obojek zapnete na dírku uprostřed obojku.
 
Na našem e-shopu najdete široký výběr obojků pro psy.
Zaměření obojku

Jak správně změřit psa pro výběr velikosti náhubku

Náhubek především slouží k tomu, aby zabránil pejskovi kohokoliv pokousat. Ten však musí být pohodlný a nesmí mu nikde překážet, hlavně v oblastí očí. 

V případě náhubku je nejdůležitější obvod čumáku. V některých případech udávají výrobci ještě obvod krku za ušima pro hlavový popruh a délku čenichu. 

Obvod čenichu měříme v jeho nejširším místě, těsně před začátkem hlavy v místě, které nazýváme kořen čenichu. Mezi náhubkem a kořenem čumáku by měla být cca  1,5 – 2 cm mezera, aby si bafan neodřel čumák, mohl volně dýchat a pohodlně si zívnout. 

Obvod krku za ušima měříme v jeho nejužším místě těsně pod čelistmi a slouží jako rozměr pro hlavový popruh.

Délku čumáku měříme od kořene nosu až po jeho černý konec a v některých případech slouží jako rozměr pro správnou hloubku náhubku.

Na našem e-shopu najdete široký výběr náhubků pro psy.

Zaměření náhubku

Jak správně změřit psa pro výběr velikosti ohlávky

Ohlávka je skvělá pomůcka pro nácvik poslušnosti. Naučíte pejska reagovat na vaše povely. Ohlávka musí být pro psa především pohodlná, nesmí ho nikde tlačit ani mu překážet – zvlášť ne okolo očí.

V případě ohlávky měříme dva důležité rozměry. Obvod čumáku a obvod krku za ušima. 

Obvod čenichu měříme v jeho nejširším místě, těsně před začátkem hlavy v místě, které nazýváme kořen čenichu.

Obvod krku za ušima měříme v jeho nejužším místě těsně pod čelistmi a slouží jako rozměr pro hlavový popruh.

Ke každé ohlávce nezapomeňte koupit obojek a vodítko.

Na našem e-shopu najdete široký výběr ohlávek pro psy.

Zaměření ohlávky

Jak správně změřit psa pro výběr velikosti háracích kalhotek

Pro správnou velikost háracích kalhotek je potřeba změřit obvod pasu v místě, kde má pejsek slabiny. Pokud hodnota odpovídá dvěma po sobě jdoucím rozměrům, vyberte tu větší, aby pejska kalhotky neškrtily. Musí být pro fenku hlavně pohodlné, jinak se jich bude snažit zbavit.

Na našem e-shopu najdete široký výběr háracích kalhotek pro psy.

Zaměření háracích kahotek

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.