Právě si prohlížíte Průjem u psa

Průjem u psa

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Má váš pejsek řídkou stolici a nevíte z čeho? Kručí mu v bříšku nebo trpí zvýšenou plynatostí? Průjem u psa není neobvyklá věc, asi každý pejskař se s ní několikrát za život setká. Každopádně průjem u psa nepodceňujte, pokud přetrvává již více dnů nebo jej doprovází krvavá stolice. V tomto článku si řekneme, jaké jsou nejčastější příčiny a jak průjem u psa řešit.

Příčiny související s jídlem

V tomto případě není potřeba vyhledávat veterináře, jedná se o akutní průjem u psa, který většinou rychle odezní. Při průjmu vždy dbejte na příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Léčbu zahajte jednodenní hladovkou, následně nasaďte dietu v podobě vařené rýže a kuřecího masa.
 

Co vidím, to sním

Nevhodná strava je asi nejčastější příčina průjmu u psů. Při venčení pejsek smlsne mnoho nevhodných věcí a odpadků. Také může sežrat něco z vašeho stolu jako jsou sladkosti nebo kořeněné jídlo. Průjem u psa je pak výsledkem rychlejšího pohybu fekálního materiálu střevem v kombinaci se sníženou absorpcí vody a živin. Tento typ průjmu většinou rychle odezní. V tomto případě můžeme doporučit přípravky na střevní potíže, které zmírní průběh průjmu. 
 

Změna granulí (krmení)

Pejsek je od mala zvyklý na určité granule. Pak pochopitelně není jeho žaludek připraven na jiné. Při změně granulí nebo dokonce při přechodu na jiný typ krmení dbejte na to, aby změna byla velice pozvolná. Pokud měníte granule, lehce několik týdnů přisypávejte nové granule k původním s tím, že poměr postupně upravuje tak, že převažují ty nové. Dejte si na čas a nespěchejte. Pokud však k průjmu dojde, doporučujeme přípravky na střevní potíže, které zmírní jeho průběh.

Potravinová alergie

Pokud je váš pes alergický na něco v potravě, pravděpodobně bude trpět chronickým průjmem nebo kožními problémy. Jedná se většinou o alergii na sóju, obiloviny, ale i na různé druhy bílkovin, jako kuřecí protein, ryby, vajíčka a mléčná bílkovina. Pak je potřeba přejít na hypoalergenního krmiva pro psy. Na našem e-shopu naleznete široký výběr hypoalergeních granulí.

Střevní infekce

Červi 

Pejska je potřeba od malička odčervovat. Pokud tomu tak není, mohou červi poškodit výstelku střeva a způsobit průjem u psa. Nejčastější červi jsou škrkavky, tasemnice nebo plicní červy. Štěňata  musí být odčervována častěji, protože se často rodí s červy a mohou se nakazit prostřednictvím mateřského mléka.
 

Parvovirus

Parvovirus je nepříjemný virus, který napadá střeva a způsobuje u psů těžké zvracení, průjem a dehydrataci. Je velmi nakažlivý a šíří se v částicích hovínka. Neočkovaná štěňata, mladší než 6 měsíců, jsou zvláště náchylná k parvovirovým infekcím a často mají nejzávažnější příznaky. Naštěstí můžeme naše pejsky před parvovirózou chránit pravidelným očkováním po celý život.
 

Bakteriální střevní infekce

Jedná se například o salmonelu nebo kampylobacteriózu, které často způsobují těžké, krvavé průjmy.
 

Další příčiny, které způsobí průjem u psa

Stres

Cestování, závody, změny prostředí i návštěva veterináře nebo výstava mohou vašeho bafana natolik vystresovat, že bude mít z toho průjem. Uklidněte svého pejska a vyvarujte se stresovým situacím. Případně můžete použít přípravky, které pejska uklidní.

Hemoragická gastroenteritida (HGE) 

Nepříjemný stav, který způsobuje silné zvracení a krvavý průjem u psa. Onemocnění je způsobeno ošklivou bakterií, která napadá výstelku střev. Příznaky HGE obvykle trvají 2-4 dny a většina psů se dobře zotaví, pokud se jim rychle dostane veterinární péče.

Kolitida

Zánět tlustého střeva, který způsobuje měkkou stolici/průjem obsahující čerstvou krev a hlen. Většina psů se z kolitidy zotaví během několika dní a nemají žádné další problémy, ale někteří potřebují průběžnou léčbu formy kolitidy, která přichází a odchází po celý život. Kontaktujte svého veterináře a domluvte si schůzku, pokud máte podezření, že váš pes má kolitidu – může být užitečné vzít si s sebou vzorek stolice (nebo fotografii stolice vašeho psa).

Střevní blokáda

Psi jsou zvědaví tvorové, kteří zkoumají svět svými tlamami – bohužel to znamená, že někdy spolknou věci, které by neměli. Pokud má váš pes střevní blokádu, pravděpodobně se u něj rozvine průjem a zvracení a také další příznaky, jako je bolestivé břicho. Okamžitě kontaktujte svého veterináře, pokud si myslíte, že váš pes snědl něco, co by neměl.

Pankreatitida

Zánět slinivky břišní (orgán napomáhající trávení), který způsobuje průjmy, zvracení a silné bolesti v přední části břicha. Pankreatitida může postihnout jakékoli plemeno psů, ale je velmi častá u malých kníračů. Zarezervujte si schůzku se svým veterinářem ASAP, pokud má váš pes některý z výše uvedených příznaků nebo si myslíte, že by mohl mít pankreatitidu, zejména pokud ji již měl. 

Onemocnění jater

Problémy s játry často způsobují průjem spolu s dalšími příznaky, jako je ztráta hmotnosti, nedostatek energie, zvracení a žloutenka. Kontaktujte svého veterináře, pokud si myslíte, že by váš pes mohl mít problém s játry.

Exokrinní pankreatická insuficience

Stav, který brání tělu správně trávit potravu. Psi s EPI mají tendenci vylučovat velké objemy páchnoucí, bledé, mastné stolice.

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.