Právě si prohlížíte Jak na trimování psů

Jak na trimování psů

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPsí poradna / BLOG

Péče o srst vašich bafanů je velmi důležitá. Pečovat bychom měli o všechny typy srstí. V tomto článku si ukážeme konkrétní typ – trimování psů. Jde o úpravu srsti především u hrubosrstých plemen. Díky tomu se zachová správná ochrana srsti vašeho pejska. 

Obsah

Drsnosrstá neboli hrubosrstá plemena jako je knírač, westík, hrubosrstý jezevčík, irský teriér a další tato plemena nemají standardní sezonní línání, které probíhá většinou 2x do roka, ale jejich srst dorůstá a odumírá průběžně po celý rok. Vyznačují se drátovitou srstí, která je tvořena hrubými pestíky a hustou podstadou, což je pro psa skvělou ochranou před deštěm a mrazem. 

Jakmile chloupek hrubosrstého psa doroste do finální fáze, tak nepřestane růst a je dále vyživován a sám neodpadne. Často se pejsek té srsti chce zbavit pomocí drbání, třením o různé předměty apod. A proto je vhodné pejskovi pomoct a trimovat ho. 

Jak na trimování psů

Co znamená trimování psů?

Trimovat znamená přistihnout, obroubit, upravit srst pejska. Při trimování psů jde tedy především o vyčesání, vytrhání, staré srsti i s kořínky, a díky tomu může srst lépe regenerovat, je více odolná a je zdravá. Pro pejska je trimování veliká úleva a poprvé můžete trimovat už půlroční štěně. Je dobré, aby si pejsek zvykal co nejdříve. 

Jak poznat, že je srst určena k trimování? Snadno, chlup zesvětlá a lze lehce vytáhnout pouhým tahem ruky a pes se obvykle hodně drbe. Měli byste z toho udělat pravidelnost a trimovat nevýstavního pejska cca 4x do roka. Výstavní psi se trimují ještě častěji, cca 1-2x měsíčně. To ale může být individuální a nejlépe to poznáte na svém pejskovi sami.

Pokud máme pejska venku, přes zimu mu necháváme podsadu a trimování se nedoporučuje. 

Jak na trimování?

Na samotné trimování si připravte speciální nože, hrabla, kartáče, nebo hřebeny. Záleží na Vás, s čím se Vám bude pracovat nejlépe. Je důležité počítat s tím, že chlupy budou létat vzduchem. Proto by jste měli vybrat vhodný prostor, kde chlupy nevadí.

Začnete tím, že pejska nejdříve vyčešete, abyste se zbavili části srsti a ulehčili si práci. Můžete vyčesávat rovnou trimovacími hrabičkami. Hrabičky používejte ve směru srsti, jinak pejska bude vyčesávání bolet a tahat a nebude s vámi spolupracovat. Začněte od hlavy a pokračujte dále přes záda a boky až k ocasu.

Po vyčesání hrabičkami přichází na řadu samotné trimování. Můžete trimovat nožem nebo prsty, ale je při tom důležité správné uchopení srsti a technika.

Chlupy připravené k trimování uchopíme mezi palec a ukazováček, plochu nože nebo pemzu a táhneme ve směru růstu srsti (od lůžka srsti nahoru). Druhou rukou si můžete přidržovat kůži. Pokud provádíte trimování správně, pejsek by měl s Vámi spolupracovat a nebude nervózní. 

Srst trimujte postupně tak, abyste nevynechali žádnou část těla. Prsty nebo trimovacím nožem se trimuje hřbet, hruď a boky, případně ocas. U citlivějších míst, jako je například hlava, krk nebo tlapky doporučujeme použít efilační nůžky. 

Před trimováním doporučujeme pejska 2-3 týdny nekoupat. Po koupání je srst hladká a prokluzuje. Vykoupat ho můžete posléze po trimování, abychom smyli zbytky chlupů a je důležité použít kvalitní psí šampon. 

Stříhání

Hrubosrstá plemena se zásadně nestříhají a neholí! Starý chlup na srsti stejně zůstane a pejsek se ho bude snažit zbavit sám. Stříháním by jste také mohli zničit ochranou funkci srsti, protože postupně změkne a stane se nekvalitní. Pes potom snadno nastydne. 

Jak na trimování psů
Jak na trimování psů
Jak na trimování psů

Shrnutí

Trimovací hrabičky neboli hrabla – používáme v prvním kroku. Odstraní většinu odumřelé srstí a podsady. Poradí si i se zacuchanou srstí, kterou dokáží „prořezat“, proto se hodí jak pro hrubosrstá, tak dlouhosrstá plemena. 

Trimovací nůž hlavní nástroj při trimování, kterým odstraníme odumřelou srst na hřbetu, hrudi a bocích, případně ocasu. Většinou je v několika velikostech. 

Trimovací kámen neboli pemza – toto je pomůcka pro trimování jemné a choulostivé srsti. Je to skvělá pomůcka například u kokršpanělů.

Efilační nůžky těmito nůžkami upravujeme citlivější místa jako je hlava, krk nebo tlapky. Upravíme s nimi srst do požadovaného tvaru.

Zvykejte pejska na trimování odmalička, od 6. měsíců, ušetříte si tím spoustu stresu u Vás a Vašeho bafana. 

Pejska před trimováním 2 – 3 týdny nekoupejte.

Nikdy nestříhejte a neholte hrubosrstého psa, poškodíte mu tím funkčnost srsti. 

Každé plemeno má předepsanou úpravu srsti, proto pokud se chystáte s pejskem na výstavu a nevíte jak pejska upravit, poraďte se s chovatelem nebo zajděte do psího salónu, kde vám s úpravou poradí.

Všechny nástroje k trimování jsou velmi ostré, proto dávejte pozor jak na psa, tak na sebe. U psa s nimi manipulujte velmi opatrně, zejména v oblasti genitálií, slabin, kožních přehybů a dalších míst. Veškeré pomůcky používejte vždy ve směru růstu srsti, abyste pejskovi neublížili. 

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
 
Líbil se vám článek „JAK NA TRIMOVÁNÍ PSŮ“? Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.