Právě si prohlížíte Teplota u psa – jak ji poznat?

Teplota u psa – jak ji poznat?

 • Autor příspěvku
 • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Už jste někdy řešili teplotu u psa? Ono totiž není vůbec jednoduché zjistit, zda má pejsek horečku nebo ne. Proto jsme se rozhodli sepsat krátký článek, který vám poradí. Dozvíte se, jak odhalit teplotu u psa, co by ji mohlo způsobit, jaké jsou související příznaky a co dělat, když má váš pes horečku.

Obsah

Normální teplota versus teplota u psa

Normální tělesná teplota u psa se může pohybovat od 37  do 39 °C, což je o něco vyšší teplota než průměrná teplota lidského těla. Pokud teplota vašeho bafana stoupne nad 39 °C, má horečku. Pokud teplota vašeho pejska dosáhne 41 °C, má velmi vysokou teplotu a je vystaven riziku vážných, možná smrtelných komplikací.

Jak změřit teplotu psa

Odhalit horečku vašeho pejska může být obtížné, protože jeho tělesná teplota se může zvýšit, když je ve stresu nebo vzrušený. Tělesná teplota u psa se může lišit během dne i noci. Proto je nutné, abyste rozpoznali běžnou teplotu vašeho pejska. To zjistíte tak, že jej změříte několikrát během dne a noci.

Většina z náš si myslí, že pokud  je čumák bafana mokrý a studený, teplota je v pořádku. Avšak pokud je horký a suchý, znamená to horečku. To však není přesný indikátor toho, že váš pes má horečku.

Nejpřesnějším způsobem, jak zkontrolovat teplotu vašeho psa, je použít digitální teploměr pro rektální použití. V našem eshopu najdete teploměr vyrobený přímo pro psy. Doporučujeme, abyste měli samostatný teploměr pouze pro vašeho psa a skladovali jej tam, kde máte psí potřeby.

Začněte namazáním hrotu teploměru lubrikantem rozpustným ve vodě. Poté zvedněte ocas svého psa nahoru a do strany a opatrně zasuňte teploměr asi 2 až 2,5 cm do konečníku. Pokud je to možné, požádejte o pomoc druhou osobu, která bude držet bafana pod zadníma nohama, aby si nesedl. Jakmile se teplota zaznamená, opatrně teploměr vyjměte.

Teplota u psa - jak ji změřit

Příčiny horečky u psů

Existuje nespočet stavů, které by mohly způsobit, že váš pes dostane horečku. Mezi nejběžnější patří:

 • Zubní infekce nebo absces
 • Bakteriální, plísňová nebo virová infekce
 • Infekce močových cest
 • Ušní infekce
 • Infikované kousnutí, škrábnutí nebo řezná rána
 • Požití jedovatých materiálů, jako jsou toxické rostliny, lidské léky nebo lidské potraviny, jenž jsou toxické pro psy

V některých případech nelze příčinu horečky vašeho psa snadno určit. Toto se nazývá horečka neznámého původu neboli FUO. V případech, jako je tento, může být horečka způsobena základní poruchou imunity, rakovinou nebo problémy s kostní dření.

Známky toho, že váš pes může mít horečku

Pokud zaznamenáte významnou změnu v chování svého pejska, pak je to první známka toho, že není v pořádku. Měli byste svého bafana pečlivě sledovat a všímat si jeho symptomů. Jakákoli kombinace následujících příznaků je dobrým znamením, že byste měli pejskovi zkontrolovat teplotu.

Nejčastější příznaky horečky u psů jsou:

 • Ztráta chuti k jídlu
 • Třes
 • Lapání po dechu
 • Červené nebo skelné oči
 • Teplé uši a/nebo nos
 • Rýma
 • Snížená energie
 • Kašel
 • Zvracení

Jak snížit horečku u psů

Pokud má váš pes horečku 41 °C nebo vyšší, musíte okamžitě navštívit veterináře. 

Pokud je teplota u psa 39 °C nebo více, můžete mu pomoci ochladit tělo tím, že mu na tlapky a uši přiložíte hadřík nebo ručník namočený do studené vody, nebo také spustíte ventilátor poblíž vašeho pejska. Když teplota vašeho psa klesne pod 39 °C, sundejte mu obklady. Nezapomeňte svého psa nadále sledovat, abyste se ujistili, že se jeho horečka nevrátí.

Pokuste se o to, aby se váš pejsek napil a tím se vyhnuli případné dehydrataci. Avšak nenuťte jej do toho.

Je nezbytné, abyste svému psovi nepodávali žádné lidské léky, jako je ibuprofen. Léky, jako je tento, mohou být pro vašeho psa jedovaté a při požití způsobit smrt nebo vážné zranění.

Pokud váš pes vykazuje nějaké další příznaky, jako je třes, lapání po dechu a zvracení, měli byste zvážit návštěvu veterináře.

Poznámka: Rady uvedené v tomto příspěvku jsou určeny pro informační účely a nepředstavují lékařskou radu týkající se domácích mazlíčků. Pro přesnou diagnózu stavu vašeho pejska si prosím domluvte schůzku s vaším veterinářem.

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.