Právě si prohlížíte Vitamíny a minerály pro psy

Vitamíny a minerály pro psy

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Pokud krmíme kvalitními komplexními granulemi, měly by být všechny potřebné vitamíny obsaženy v nich. S vitamíny a minerály pro psy bychom měli zacházet opatrně. Je tedy dobré se vždy poradit s vašim veterinářem či kompetentní osobou, která by vám měla poradit vhodnou kombinaci doplňků pro vašeho pejska. Při nesprávném použití by mohlo dojít k hypervitaminóze. V naši sekci doplňky stravy a vitamíny pro psy, byste měli najít vše potřebné. 

Pokud však krmíte BARFem, budete muset pejskovi doplňky stravy, vitamíny a minerály pro psy dávat. Při nedostatku vitamínů totiž může dojít k avitaminóze. Základ BARFu tvoří většinou masa, která neobsahuji všechny vitamíny a minerály pro psy, jež pro správnou funkci organismu potřebují. Jsou to především rybí nebo za studena lisované rostlinné oleje, které působí příznivě na kůži a srst a podpoří metabolismus pejska. Dále také probiotika pro doplnění prospěšných střevních bakterií a balastní látky – vláknina. Zde můžeme doporučit naše BARF doplňky. 

Vitamíny jsou látky, které ani lidské ani psí tělo nedokáže vytvořit, ale pro správné fungování organismu jsou naprosto nezbytné. Proto se do těla dostávají v potravě. Vitamíny se podílí na metabolismu bílkovin, cukrů a tuků a kromě toho také posilují imunitu. 

Vitamíny – základní dělení:

  1. Vitamíny rozpustné ve vodě

Do této kategorie spadá vitamín C (kyselina L-askorbová), vitamín B (B-komplex) a vitamín H (biotin a B7).

Vitamín C

Je zásadní pro tvorbu kolagenu, bílkoviny, která rozhodujícím způsobem přispívá k pevnosti a pružnosti kostí, vazivových tkání a chrupavek. Podílí se také na vstřebávání železa, které je důležitou součástí červených krvinek. Psi nedostatkem vitamínu C zpravidla netrpí, na rozdíl od lidského těla si jejich organismus dokáže tuto látku vyrobit sám z krevního cukru. Pokud už k deficitu tohoto vitamínu dojde, bývá na vině nemoc či nevyvážená strava. 

B komplex – vitamíny skupiny B

Tuto skupinu tvoří celkem 8 látek. Usnadňují přenos nervových vzruchů, podílí se na metabolismu sacharidů, proteinů a tuků a jsou nezbytné pro růst, krvetvorbu a zdraví sliznic.  

2.   Vitamíny rozpustné v tucích

Do vitamínů rozpustných v tucích se řadí vitamín A (retinol), D (kalciferol), E (tokoferol) a (fylochinon).

Vitamín A

Vitamin A je nutný pro dobrý stav kůže a sliznic (a jejich regeneraci), podporuje růst a plodnost a posiluje obranyschopnost. Je důležité dohlédnout, aby nedošlo k předávkování vitamínem A nebo k jeho nedostatku.

Vitamín D

Reguluje ukládání vápníku a fosforu v kostech a zubech a je důležitý pro jejich pevnost. Podílí se také na správném fungování imunitního systému, vylučování hormonů a zpracování cizorodých látek. Vzniká v kůži z látky odvozené od cholesterolu působením slunečního záření. Jeho dlouhodobý nedostatek vede k vývojovým problémům. Ve velmi vzácných případech může dojít k předávkování vitamínem D.

Vitamín E

Pojmem vitamin E ve skutečnosti označujeme skupinu osmi podobných sloučenin. „Éčko“ se podílí na zpracování sacharidů a ovlivňuje produkci hormonů. Díky svým antioxidačním schopnostem chrání také buňky před poškozením volnými radikály. Při nedostatku vitamínu E dochází ke snížené obranyschopnosti, oslabení svalů, neplodnosti, podkožním otokům či anorexii. K předávkování vitamínem E prakticky nedochází, i ve velmi vysokých dávkách je jeho toxicita velmi nízká.

Vitamín K

Podílí se na mineralizaci kostí a jsou důležité pro tvorbu proteinů, které se účastní srážení krve. Část vitamínu K u psů vytváří střevní bakterie – vitamínové doplňky je tedy důležité podávat např. při léčbě antibiotiky, které mikroflóru likvidují. K nadměrnému příjmu vitamínu K ze stravy téměř nedochází. Rizikem jsou ale jedy na hlodavce, např. dikumarol či warfarin. Snižují krevní srážlivost a rychle vyčerpávají zdroje vitamínu K. Pokud vás pes pozře jed na krysy, neprodleně vyhledejte pomoc veterináře – „protijedem“ je vysoká dávka vitamínu K.

Vstřebávání vitamínů, které jsou rozpustné v tucích, usnadňuje střední množství tuku, které obsahuje potrava. Potíže se vstřebáváním mohou nastat, pokud nesprávně funguje slinivka břišní, játra nebo střeva. Tyto vitamíny se v těle psa ukládají, takže se jejich nedostatek projeví až po delší době, ovšem jejich přebytek vede k rychlejší toxicitě, zejména jater.

Rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny

Přírodní vitamíny

Najdete je v syrových potravinách, jako je ovoce, zelenina, maso, vejce, obilniny a podobně. Přítomnost těchto vitamínů je vázána přímo do struktury dané potraviny, tím pádem jsou chráněny před poškozením nebo zničením oxidací, chladem, teplem nebo slunečním zářením. Tato ochranná struktura se na příklad u zeleniny a ovoce nazývá Flavonoidy.

Přírodní vitamíny se ničí vařením, smažením, dušením, zkrátka jakoukoliv tepelnou úpravou, která přesáhne 50 °C.

Umělé vitamíny

Umělé vitamíny najdete v tepelně upravených potravinách pro zvířata. Ve vašem případě je najdete v granulích a konzervách. Kromě toho, že určitým způsobem tělo zvířete vyživují, také plní úlohu konzervantů, takže se jídlo tak brzy nekazí.

Umělé vitamíny vyvinuli vědci, kteří zjistili, jaká látka je v daném vitamínu nejdůležitější, a tu uměle vytvořili. Jedná se spíše o pseudovitamíny, které sice tělo vašeho mazlíka určitým způsobem obohacuje, ale rozhodně nedokážou nahradit přírodní vitamíny. Navíc mohou zatěžovat orgány, které je musí pracně odbourávat. Některé syntetické látky se v těle dokonce mohou i usazovat.

Při dlouhodobém používání pouze tohoto typu vitamínů může dojít k alergickým reakcím, kožním problémům a podobně.

Jak je poznat

Umělé vitamíny v krmení poznáte velmi snadno. Mají totiž měrnou jednotku. Jen u umělých vitamínů je možné určit přesný obsah. Přírodní vitamíny jsou v potravě vázané a jejich přesný poměr není možné zjistit.

V krmivu tedy můžete najít uměle přidané vitamíny E, A, B12, biotin, zinek, selen, mangan, kobalt a podobně. Jejich množství bude ukončeno měrnou jednotkou jako mg, mcg a podobně.

Žádný zákon zpracovatelům nenařizuje, že by přítomnost syntetických vitamínů museli deklarovat, takže se můžete setkat s reklamou, kde se uvádí, že krmivo neobsahuje umělé látky. Doporučujeme proto dobře číst etikety a dívat se po měrných jednotkách.

Minerály a stopové prvky:

Minerály jsou pro pejska stejně důležité jako vitamíny. Jedná se o stavební látky, slouží jako přenašeči nervových vzruchů a podílí se na produkci hormonů. Za nejdůležitější minerálymůžeme označit vápník, hořčík, draslík, fosfor a sodík. Stopové prvky jsou železo, zinek, jód a další.

Minerální doplňky pro psy

  • vápník a fosfor jsou důležité pro správný vývoj kostí a zubů, jejich přítomnost je nejdůležitější zejména v období růstu, u těchto minerálů však buďte obezřetní, protože jejich nedostatek i nadbytek může být pro pejska nebezpečný,
  • draslík a sodík ovlivňuje správnou srdeční činnost,
  • hořčík je potřeba pro metabolismus vápníků a draslíku, má dobrý vliv na činnost svalů a nervů.

Pokud máte doma štěňata, je důležité mu podávat superprémiové granule, které mají všechny potřebné vitamíny. Ty totiž obsahují vápník ve správném poměru, který je velmi důležitý během růstu. Rozhodně vápník navíc nepřidávejte. Mohlo by totiž dojít k předávkování a na kostech by se mohly objevit nežádoucí výrůstky. Ty je možné odstranit jen operativně a hrozí, že pejska budou kosti celý život bolet.

Stopové prvky

  • železo je velmi důležité pro krvetvorbu a jeho nedostatek vede k anémii,
  • jód je důležitý pro správné fungování štítné žlázy a podstatnou roli hraje i v době růstu pejska.

Vitamíny a minerály pro psy – další informace

Pro kompletní přehled produktů přejděte na www.bafoo.cz do sekce Vitamíny a minerály pro psy.

Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.