Právě si prohlížíte Základní povely pro psa – jak je naučit

Základní povely pro psa – jak je naučit

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Jste šťastným majitelem nádherného pejska, který vám dává spoustu lásky a radosti? Pokud svého mazlíčka milujete, nesmíte zapomenout na jeho výcvik. Naučte se pár jednoduchých povelů, které by měl váš mazlíček ovládat!

Obsah

Společné cvičení povelů vám pomůže vytvořit s vaším mazlíčkem silné pouto založené na důvěře, náklonnosti a lásce. Učení je pro vašeho bafana vzrušující a dodává mu pozitivní energii. Je to nejlepší způsob, jak přimět svého psa, aby poslechl. Naučit se základní povely je také velmi důležité pro bezpečnost vašeho pejska. Pokud váš pes reaguje na vaše povely a chová se v konkrétních situacích tak, jak chcete, můžete se vyhnout nečekanému útěku, agresi, pokousání jiného psa nebo člověka, pojídání různých věcí venku nebo ničení předmětů v domě. Navíc správný výcvik zabrání tomu, aby pes prožíval separační úzkost a mnoho dalších emočních problémů. Podívejte se, jak naučit svého psa novým pokynům!

Povely pro psa – společné učení a zábava

Psí povely vzbuzují nejen obdiv u lidí, kteří vás a pejska pozorují, ale především jsou pro bafana výzvou, která stimuluje jeho psychiku i tělo. Je to nejen skvělý způsob, jak trávit čas se svým milovaným psem, ale také povinnost odpovědného majitele. Pokud chcete, aby byl váš společný život bez problémů a nepříjemných situací, musíte se naučit, jak svého psa naučit základním povelům a reagovat na ně. Společné hraní a učení je skvělý způsob, jak vybít energii. Pokud se nechcete nechat rychle odradit a vzbudit ve svém mazlíčkovi frustraci, přemýšlejte v první řadě o přizpůsobení povelů schopnostem pejska. Učení má být příjemné pro obě strany – je to činnost, která vás sblíží, nikoli vzbudí hněv.

Učení povelů – odměňování psa

Jak naučit svého psa novým povelům? Spolehlivou motivací pro psa při učení povelů je odměňování pamlsky. Na našem e-shopu najdete spoustu tréninkových pamlsků. Většina psů se nechá zlákat svým oblíbeným pamlskem a udělá to, co od něj očekáváte. Když je povel správně dodržen, pochvalte ho a dejte mu pamlsek. Několikanásobným opakováním této činnosti se váš pes jistě naučí správně reagovat na vaše povely. Další odměnou může být pouhá pochvala, pohlazení nebo darování oblíbené hračky. Při společném učení svého psa pozorně sledujte. Pokud si všimnete, že ztrácí pozornost a je roztěkaný, je čas přestat trénovat. Nejlepší bude, když se k cvičení vrátíte další den.

Příprava na učení základních povelů

Pokud chcete začít trénovat svého milovaného pejska, je třeba mít na paměti několik věcí. V první řadě nezapomeňte, že výcvik by měl být přizpůsoben individuálním k jeho dovednostem, věku, výšce a váze. Ne každý povel bude vhodný pro štěně i dospělého velkého psa zároveň. Vy jako majitel musíte prokázat velkou dávku trpělivosti a vyrovnanosti. Učení by mělo být zábavné a příjemné. Vyhněte se křiku, hněvu nebo podráždění. Každý pes se naučí nové povely svým vlastním tempem. Opakujte konkrétní povely, dokud přesně neví, co po něm chcete. Dbejte však na to, aby výcvik nebyl dlouhý, jelikož se brzy začnou nudit. Pár minut společného učení denně stačí.

Učení psa povelu sedni

Povely pro psa – Sedni

Jedná se o povel, který vám pomůže ovládat chování vašeho psa v různých situacích a pomůže vyhnout se nepříjemnostem. Například když k vám přijdou hosté nebo když jdete se psem na procházku. Vložte pamlsek do zaťaté pěsti a jemně jej přesuňte přes hlavu psa. Současně dejte povel „Sedni“. Váš mazlíček si bude muset sednout, aby pamlsek uchopil. Pak ho pochvalte a dejte mu pamlsek. Opakujte tuto akci, dokud přesně nepochopí, co od něj očekáváte. Můžete také vyzkoušet jiné metody učení tohoto povelu, které mohou být pro vašeho mazlíčka efektivnější. Ukažte své odhodlání a buďte trpěliví a výsledky se jistě brzy dostaví.

Povely pro psa – Dej pac

Ve většině případů jde o první povel, který se pejsek osvojí po povelu sedni. Učení je většinou jednoduché a rychlé, ale vše záleží na individuálních predispozicích psa. Nejdříve dejte povel k sednutí a psa odměňte. Pak poklekněte, do jedné ruky vložte pamlsek a přidržte blíže u země. Současně dejte povel „Dej pac“. Pejsek se bude snažit pamlsku dostat, jakmile k tomu použije packu, odměňte jej. Cvičte celý proces, dokud si jej pořádně neosvojí. Nezapomeňte svého mazlíčka odměňovat pamlsky. Samozřejmě to není jediný způsob, jak se tento příkaz naučit. Určitě najdete řadu dalších metod, ale nejdůležitější je vybrat tu, která bude jasná vašemu pejskovi.

Učení psa povelu lehni

Povely pro psa – Lehni

Jak naučit svého psa ležet? Je to také jednoduchý povel, ale po jeho splnění nezapomeňte pejska odměnit. Je to velmi důležité pro motivaci vašeho bafana. Nejprve dejte povel „Sedni“ a odměňte jej. Poté pejskovi ukažte, že máte v ruce lahodný pamlsek a pokládejte jej před ním na zem tak, aby jej čumákem k zemi následoval a lehl si mezi přední tlapky. Na začátku pohybu zadejte povel „Lehni“. Jakmile se pejsek lehne, odměňte jej pamlskem. Celý proces opakujte, dokud pes na povel přiměřeně nezareaguje.

Povely pro psa – Zůstaň

Další povel je také velmi důležitý a může výrazně zlepšit váš vztah a usnadnit společný život. Postavte se před psa a dejte mu povel „Sedni“, po té jej odměňte. Poté mu dejte povel „Zůstaň“ a jděte dva kroky zpět. Pokud se váš mazlíček nehýbe, dejte mu pamlsek. Postup několikrát procvičte, postupně prodlužujte vzdálenost a dobu, po kterou pes zůstane na místě. Jakmile zvládne všechny fáze, můžete přejít k poslední fázi. Ta spočívá v tom, že pes musí zůstat na místě, i když na chvíli opustíte místnost. Zvládnutí této fáze může trvat dlouho, takže buďte trpěliví.

Učení psa povelu zůstaň

Povely pro psa – Ke mně

Toto je nejdůležitější povel k ovládnutí poslušnosti vašeho bafana. Pomůže vám v situaci, když pejska něco velmi zaujme a rozeběhne se od vás. Ať už jde o dalšího psa, cyklistu, zajíce, je důležité jej z této situace odvolat, aby se vrátil zpět. Tento povel se učí dlouhodobě, záleží na rase a povaze pejska. Někdy jsou pudy silnější než váš bafan a přestože v jednoduché situaci poslechne, jsou situace, které delší dobu nezvládne. Pak musíte být trpěliví, pejsek se časem uklidní a čím starší bude, tím lépe tyto situace zvládne. Při tréninku tohoto povelu pejska oslovte jménem a dejte povel „Ke mně!. V ruce v bok lehce od těla svírejte pamlsek. Když pejsek přiběhne k vám a sedne si před vás, odměňte jej i několika pamlsky, ať vidí, že je to důležitý povel. Příště nechte pejska hrát opodál a když si vás nevšímá, povel zopakujte. Jakmile povel zvládne v jednoduché situaci, začněte jej zkoušet například, když si bude hrát na louce s jinými pejsky. Neopakujte jej často a používejte jej spíše v důležitých situacích. Pokud chcete pouze upoutat pozornost, používejte „K noze“ – v případě chůze nebo „Pojď sem“.

Povely pro psa – K noze

Tento povel naučí vašeho pejska kráčet vedle vás v případě, že jdete kolem jiného pejska nebo míjíte kolemjdoucí nebo cyklistu. Vložte pamlsek do levé ruky a obloukovým pohybem ruky naveďte pejska vedle nohy. Jako když levačkou kreslíte nulu v úrovni pasu. Pohybem dopředu nalákáte na pamlsek, pohybem vzad pejsek pamlsek následuje za vaši levou nohu, kde ruku stočíte k pasu a tím se otočí i váš bafan a hezky si sedne vedle vaší nohy a bude pamlsek pozorovat. Na začátku povelu řekněte pokyn „K noze“. Následně pejska odměňte. Postupně pohyb zkracujte až jej nakonec nebudete muset použít vůbec. Jakmile tuto fázi hravě zvládne, udělejte krok. Pejsek pokročí s vámi, pak jej odměňte. Přidávejte další kroky. Pokaždé, co pejsek pokyn zvládne, nezapomeňte na odměnu. Časem se z několika kroků stane chůze.
Učení psa povelu k noze

Na závěr

Buďte s pejskem trpěliví a naučte jej základní povely. Určitě se Vám to do budoucna 10x vrátí. Pokud si nejste jistí, jak povely učit, není od věci využít cvičák. Většinou můžete na cvičák přihlásit již štěně od 3 do 6 měsíců, které je kompletně očkované. Nejenže se společně naučíte novým povelům, váš pejsek se současně socializuje a bude to pro něj velká zábava, na kterou se bude těšit.
 
Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
 
Líbil se vám článek „Základní povely pro psa“? Máme pro vás další články v naší Psí poradně. 
Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.