Právě si prohlížíte Afgánský chrt

Afgánský chrt

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Afganistán 
Patronát Velká Británie
Název v zemi vzniku Afgan Hound
Klasifikace dle FCI X. Chrti
Sekce I. Dlouhosrstí chrti a chrti praporci
Využití Chrt
Zkoušky Afgánský chrt nedělá pracovní zkoušky
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 68 – 74 cm

Fena: 63 – 69 cm

Hmotnost 23 – 27 kg
Osrstění Srst je velmi dlouhá a hedvábná, s výjimkou hřbetu a obličeje, kde je srst krátká, velmi hustá a přiléhavá.
Zbarvení srsti Zbarvení srsti je přístupné jakékoli, afgánský chrt se však nejčastěji vyskytuje v barvě červené nebo různých odstínech béžové, často s tmavou maskou na obličeji.
Celkový dojem Důstojně vyhlížející pes s hrdě nesenou, dlouhou hlavou.
Povaha Inteligentní, nezávislý a samostatně uvažující pes. Je také velmi ostražitý a odvážný.

Charakter a chování 

Mezi jeho nejcharakterističtější rysy patří vznešenost, hrdost, důstojnost a nezávislost. Afgánský chrt se sám nebude ucházet o náklonnost člověka. Je-li dobře vychován a je pochopena jeho nezávislá povaha, je citlivým a laskavým společníkem, který bere svoji smečku jako sobě rovnou. Vůči cizím lidem je ale zdrženlivý a nedůvěřivý. S dětmi vychází dobře, avšak více se hodí do rodiny s většími dětmi, kteří ho budou respektovat a nebudou ho zbytečně dráždit.

Výcvik afgánského chrta je kvůli jeho sebevědomosti, rezervovanosti až zdrženlivosti velmi náročný a je potřeba mít určité zkušenosti na chov a výcvik tohoto plemene. Afgán je velmi tvrdohlavý, tím pádem je potřeba dávat nové pokyny vlídně, ale přitom důrazně. Chovatel musí především oplývat velkou mírou tolerance. Není to pes, který bez výhrady vždy poslechne.

Afghánský chrt může být vhodný pro chov v bytě, ale je nutné zajistit mu velkou dávku pohybu. Ve volné přírodě rád loví vše, co se hýbe, proto předpokladem pro volný výběh je dokonale zvládnutý výcvik poslušnosti. Vzhledem k této vlastnosti by neměl být afgán nikdy puštěn na volno na ulici, protože pod vlivem svých instinktů by mohl vběhnout do silnice. Nejlepší je ho mít na procházkách na prodlužovacím vodítku. Radost z pohybu mu můžete dopřát, pokud se s ním zúčastníte např. chrtích dostihů.

Afgánský chrt – původ

Pocházejí z oblasti dnešního Afghanistánu. První známky o tomto plemeni se dochovaly na hliněný tabulkách Sumerů. Předchůdci afgánského chrta byli chrtovití psi afgánských pastevců, kteří se na území dnešního Afghánistánu vyskytovali již v prvním tisíciletí našeho letopočtu. Pro svou vytrvalost a rychlost byl používán jako lovec vlků, lišek a vysoké zvěře. V Afghánistánu najdeme více typů těchto psů. Experti rozlišují až 13 různých typů. Do Evropy dovezl první afgánské chrty Angličan Muray v roce 1897 a Velká Británie má dodnes nad tímto plemenem patronát, kde se posléze stali velmi oblíbeným plemenem pro lov a štvanice.

Na rozdíl od jiných chrtů, kteří lovili ve smečkách nebo párech, afgánský chrti lovili zcela samostatně bez pomoci člověka. Z té doby mu zůstala odvaha, vytrvalost, skvělý orientační smysl a velká dávka hrdé nezávislosti.

V Evropě již afghánský chrt neplní své původní poslání, je mu přisouzena nová role společníka a lahodí oku na závodních drahách při chrtích dostizích. Nynější afgánský chrt je ovšem produktem chovatelského umění britských chovatelů a délkou srsti i celkovou ušlechtilostí se od svých předků velmi odlišuje.

Další informace

Čím krmit štěně afgánského chrta? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o afgánském chrtu najdete na Wikipedii.