Právě si prohlížíte Akita Inu

Akita Inu

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Japonsko
Název v zemi vzniku Akita-Inu
Klasifikace dle FCI V. Špicové a primitivní plemena
Sekce V. Asijští špicové a příbuzná plemena
Využití Společenský pes
Zkoušky Akita inu nedělá zkoušky výkonu
Velikost – ideální kohoutková výška Pes 64 – 70 cm
Fena 58 – 64 cm
Hmotnost 35 – 50 kg
Osrstění Krycí srst je hrubá a rovná, podsada jemná a hustá. Kohoutek a záď jsou pokryty mírně delší srstí, srst na ocasu je delší než na těle.
Zbarvení srsti Akita inu je velký a svalnatý pes, s hrubou srstí a hustou podstadou. Srst je červenobéžová, sezamová (červenobéžové chlupy s černými špičkami), bílá a žíhaná. Všechny zmíněné barevné rázy kromě bílé musí být urajiro – (urajiro – bělavá srst na stranách tlamy, na lících, na spodní straně čelisti, krku, hrudníku, těle a ocasu a na vnitřní straně končetin).
Celkový dojem Velký pes, robustně stavěný, dobře vyvážený s množstvím hmoty. Sekundární pohlavní znaky jsou silně patrné. Pes je ušlechtilý, rezervovaný, důstojný. Silná konstituce. Velmi dobrý hlídač, ale nebývá agresivní.
Povaha Vyrovnaný, věrný, sebevědomý, učenlivý a chápavý. Je velmi oddaný své rodině. Velmi rádi vybíjejí svůj temperament při dětských hrách či sportu. Hodí se však spíše k lidem, kde jsou již větší děti, které dokážou respektovat jejich potřeby.

 

Charakter a chování

Při správné výchově a dobrém přístupu je svému pánovi i celé jeho rodině velmi oddaným a milým společníkem. K dětem je obvykle milá a přátelská, velmi ráda vybíjí svůj temperament při dětských hrách. Hodí se však spíše k odrostlejším dětem, které již dokážou pochopit a respektovat její potřeby. Díky své otužilosti může pobývat celoročně venku na dvorku. Sportovně založené majitele také rád neúnavně provází na pěších túrách či běžkách.

Výchova by měla začít co nejdříve. Protože jde o plemeno, které se vyznačuje jistou tvrdohlavostí, musí být výchova a výcvik vedeny velmi důsledně, trpělivě a citlivě. Není vhodné používat fyzické tresty, většinou se minou účinkem. V zemi původu je stále ještě využívána k lovu. Pro svou vrozenou nedůvěru k cizím lidem je výborným hlídačem, ale nebývá agresivní bez zjevného důvodu. K ostatním psům je velmi dominantní, absolutně nerespektuje jejich soukromí a často je napadá. Je využíván při canisterapiích, služební pes policistů a vojáků.

 

Akita inu – původ

Je největším z japonských špiců. Pochází z provincie Tohoku. Od roku 1603 je používali pro lov medvědů, dle toho také nazev Akita Matagi. Dr. Hiroši Saito se domnívá, že dnešní akita je výsledkem křížení mezi původním japonským psem Nippon inu, většími psy ze severu a čau-čau z Číny. Jméno akita inu se začalo používat od července 1931, když byla akita vyhlášená za národní poklad. Zdá se být jasné, že přímí předchůdci akit (akita inu i velký japonský pes), tak jako je známe dnes, jsou rodáci z Akita prefektury – nejsevernější oblasti japonského ostrova Honšú. V roce 1908 byly psí zápasy vládou zakázány, avšak plemeno bylo zachováno a dále šlechtěno jako velké japonské plemeno.

 

Další informace

Čím krmit štěně akita inu? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o akitě inu najdete na Wikipedii.