Právě si prohlížíte Aljašský malamut

Aljašský malamut

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu USA
Název v zemi vzniku Alaskan Malamute
Klasifikace dle FCI V. Špicové a primitivní plemena
Sekce I. severští a saňoví psi
Využití Saňový pes
Zkoušky Aljašský malamut nedělá zkoušky z výkonu
Velikost – ideální kohoutková výška
Pes 63,5 cm
Fena 58,4 cm
Hmotnost Pes: 39 – 40 kg
Fena: 29 – 30 kg
Osrstění Aljašský malamut má silnou, tvrdou krycí srst, dostatečné délky. Podsada je hustá, dlouhá jeden až dva palce, mastná a vlnitá. Délka krycí srsti a podsady se mění a musí se pravidelně udržovat. Srst je poměrně krátká až středně krátká na bocích, její délka roste na krku a plecích, na zadní straně zádi, na zadní straně ocasu a stehen. V letních měsících mívají malamuti srst obvykle kratší a méně hustou.
Zbarvení srsti Různé odstíny šedé až po černou, v barvě sobolí a jejích odstínech až po červenou.
Celkový dojem Silný, velký a mohutně stavěný pes.
Povaha Aljašský malamut je přátelský, laskavý pes, který miluje společnost lidí a potřebuje především úzký kontakt se svojí lidskou smečkou. Je věrným a oddaným společníkem, který potřebuje hodně pohybu, proto se hodí k aktivně založeným majitelům. Je výborným společníkem při jízdě na kole, při běhání nebo při joggingu. Vhodné sporty pro toto plemen je canicross, skijöring, bikejöring, mushing a další. Také velmi rád plave. Je to ideální společník pro děti, jelikož je velmi hravý a trpělivý. Toto plemeno se jako hlídač velmi nehodí, protože není přirozeně ostrý, vůči lidem je absolutně neagresivní a málo štěká.

Charakter a chování

Je to mohutný a silný pes s hlubokým hrudníkem a silným osvaleným tělem. Malamut pevně stojí na tlapách a jeho postoj budí dojem velké aktivity, držení těla je hrdé a hlava vztyčená. Je přátelský a vyhledává častý kontakt s lidmi. Přátelsky se většinou chová i k ostatním lidem. Od mládí je vhodné jej navykat na společnost jiných zvířat a dalších psů. Ve vztahu k cizím psům však někdy mohou nastat potíže, protože je to dominantní pes. Pro svou přátelskou povahu je malamut ideálním společníkem dětí. K jejich divočejším hrám bývá trpělivý a tolerantní.

Aljašský malamut není vhodný pro náročnější služební výcvik, měl by však zvládnout základní výcvik poslušnosti. Výcvik pro práci v zápřahu zvládnutí základních prvků poslušnosti vyžaduje, ale je vhodné jej se psem začít až ve věku okolo 12 ti měsíců, kdy je dokončen fyzický vývoj. Díky jeho chytrosti dokáže propočítat síly ostatních tažných psů a dělat odpočinkové přestávky přesně ve chvíli jejich potřeby. Avšak není určen jako závodní saňový pes pro soutěže v rychlostních závodech.

 

Aljašský malamut – původ

Je to jeden z nejstarších severských saňových psů. Historie plemen tažných psů je velmi úzce spjata především se severskými národy, které byly již od počátku na své psy v mnohém odkázány. Saně, tažené psím spřežením, byly po dlouhou dobu nejdůležitějším dopravním prostředkem pro různé severské, ale i indiánské národy a je tomu tak do dnes. Náročné klimatické podmínky měly také zásadní vliv na vývoj exteriéru psů. Vysoké nohy umožňovaly lepší pohyb v hlubokém sněhu, malé, masité, dobře prokrvené a osrstěné uši zabraňovali jejich omrznutí, dobře osrstěný na záď překlopený ocas chránil bedra a ledviny před nízkými teplotami.

Aljašský malamut je jedním z nejznámějších saňových psů. Je to nejbližší příbuzný Sibiřského husky. Původní vlastí plemene byla severozápadní Aljaška, pobřeží zálivu Cocebu v Beringově moři. Byl chován k lovu, pasení, hlídání, k tahání a nošení nákladů. Největšího rozmachu tohoto plemene došlo v dobách „Zlaté horečky“, kdy hledači potřebovali velké množství tažných psů.

Od roku 1926 se chovem a šlechtěním zabývali profesionální kynologové. Hlavní důraz byl kladen především na zachování vynikajících pracovních vlastností plemene. Až do dnes se Aljašský malamut využívá jako tažný pes, který je schopen utáhnout těžké saně ve psích spřeženích, a to i na velmi dlouhé vzdálenosti. Zvláště je ceněn vůdčí pes těchto spřežení. Je velice chytrý a dokáže propočítat síly ostatních tažných psů a dělat odpočinkové přestávky přesně ve chvíli jejich potřeby.

 

Další informace

Čím krmit štěně aljašského malamuta? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o aljašském malamutovi najdete na Wikipedii.