Právě si prohlížíte Americký bezsrstý teriér

Americký bezsrstý teriér

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původuUSA
Patronát 
Název v zemi vznikuAmerican Hairless Terrier
Klasifikace dle FCIN. Neuznaná plemena
SekceNeuznaná plemena
VyužitíSpolečenský pes, dogdancing, agility, domácí mazlíček, rodinný pes
ZkouškyAmerický bezsrstý teriér nedělá pracovní zkoušku
Velikost – ideální kohoutková výška30 – 40 cm
Hmotnost4,5 – 7 kg
Osrstění a zbarvení kůžeAmerický bezsrstý teriér může být osrstěný, tak i bezsrstý. Vyskytuje se v mnoha barevných variantách. Americký bezsrstý teriér může být černý, modrý, žíhaný, červený, hnědý nebo tzv. sobolí. Někdy je jejich kůže nebo velmi krátká jemná srst jednobarevná a jindy jde o kombinaci dvou nebo tří barev. Pro svou velmi krátkou nebo žádnou srst je velmi oblíbený mezi alergiky, avšak 100% hypoalergenní není.
Celkový dojemAmerický bezsrstý teriér je aktivní, dobře osvalený, malý až střední teriér. Hlava je široká, mírně klenutá, klínového tvaru, a úměrná velikosti těla. Uši mají tvar V, jsou posazeny na vnějších okrajích lebky a mohou být vztyčené, špičaté nebo zakulacené. Oba druhy mohou mít ocas stočený nahoru nebo může být kupírovaný jako u osrstěných psů.
Povaha

Jako všichni teriéři je i americký bezsrstý teriér zvědavé, odvážné a inteligentní psí plemeno. Mohou prosperovat ve větších rodinách s dětmi nebo u aktivních městských obyvatel v bytech či bytových domech. Pokud hledáte malého pejska, který se rád přitulí, je blázen a upozorní vás na potenciální nebezpečí, americký bezsrstý teriér by mohl být ten pravý pes!

Charakteristika

Americký bezsrstý teriér velmi energický pes. Když se mu něco nelíbí, dá to hlasitě najevo. Nedělá mu moc dobře, když je po dlouhou dobu sám. Vyžaduje pozornost, hodí se tedy do velkých rodin nebo pro aktivní městské obyvatele.

Může mít něco jako napoleonský komplex, takže je důležité začít s jeho výcvikem brzy a cvičit jej důsledně. Naštěstí je neuvěřitelně
chytrý a zvídavý a rád potěší svého páníčka. Zpočátku vás může testovat, ale když jej budete pravidelně trénovat, přinese to své ovoce.

Protože je americky bezsrstý teriér energický pes, miluje mazlení stejně tak, jako hraní a předvádění nacvičených triků. Jako menší pes se bude nejvíce držet svého „hlavního“ páníčka, ale zbytek rodiny ignorovat nebude.

Jelikož mají krátkou nebo žádnou srst, potřebují ochranu před slunečním zářením i v chladnějších měsících. Na procházky delší jak 15 minut je potřeba použít krém pro pejsky proti slunci. Jejich nedostatek srsti rovněž znamená, že budete muset svému americkému bezsrstému teriérovi pořídit kabát, boty a možná i čepici na zimní měsíce, pokud žijete v chladnější oblasti.

Američtí bezsrstí teriéři jsou obecně zdraví, ale jako všechna plemena mohou podléhat určitým zdravotním podmínkám. Ne všichni onemocní některou níže uvedenou nemocí, ale je důležité si je uvědomit, pokud uvažujete o tomto plemeni.

  • Hluchota
  • Hypotyreóza
  • Luxace pately
  • Červený svrab
  • Degenerace kyčelního kloubu
  • Cushingova nemoc

Americký bezsrstý teriér – původ

Nikdo zpočátku neplánoval vytvořit plemeno amerického bezsrstého teriéra. Krysí teriéři si během 20. století ve Spojených státech neustále získávali popularitu, přičemž prezident Frankin D. Roosevelt byl jejich velkým fanouškem. Ale v roce 1972 se v Troutu v Louisianě stalo něco neočekávaného. Jeden krysí teriér se narodil bezsrstý.

Edwin a Willie Scottovi dostali bezsrstého krysího teriéra, kterého pojmenovali Josephine. Začali s chovem Josephine a postupně odchovali několik dalších bezsrstých štěňat. Pokračovali ve šlechtění těchto  bezsrstých teriérů s krysími teriéry a vytvořili osrstěné americké bezsrsté teriéry. To mělo zajistit zdravý chov plemene.

Až v roce 1999 bylo plemeno amerického bezsrstého teriéra, oficiálně uznáno United Kennel Club (UKC). V tomto okamžiku byli zařazeni do kategorie krysích teriérů. Avšak Scottovi chtěli, aby jejich plemeno mělo vlastní kategorii a vytvořili Americkou asociaci bezsrstých teriérů (AHTA).

 

1. ledna 2004 UKC oficiálně uznalo amerického bezsrstého teriéra. Následně v roce 2016 jej uznal American Kennel Club (AKC).

Další informace

Čím krmit štěně amerického bezsrstého teriéra? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o americkém bezsrstém teriérovi najdete na Wikipedii.