Právě si prohlížíte Americký pitbulteriér (Pitbull)

Americký pitbulteriér (Pitbull)

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu USA
Název v zemi vzniku American Pit Bull Terrier
Klasifikace dle FCI N. Neuznaná plemena
Sekce ———
Využití Zadržení útočníka, obranář, hlídací pes, aktivní pes, rodinný pes
Zkoušky Pitbull nedělá pracovní zkoušky
Velikost – ideální kohoutková výška 46 – 56 cm
Hmotnost 15 – 30 kg
Osrstění Krátké a lesklé
Zbarvení srsti Jakákoli s jakýmikoli znaky, kromě jednotné bílé
Celkový dojem Atletický silný pes
Povaha
Aktivní, odvážný a ochranitelský pes

Charakter a chování

I když má spoustu lidí vůči tomuto plemenu předsudky, je americký pitbulteriér společenský pes, který miluje lidi a má k nim velmi přátelský vztah. Svému pánovi je bezmezně oddaný a vyžaduje jeho společnost a pozornost. Známé návštěvy nadšeně vítá. K cizím lidem bývá zpočátku trochu nedůvěřivý, je nutné dobré seznámení, aby získal důvěru. Při kontaktu s jinými psy můžou nastat problémy, o to víc, pokud je napaden, v tomto případě v něm zvítězí silný lovecký a bojový instinkt.

Děti pitbulteriér miluje a je jim dobrým a trpělivým kamarádem. Při styku s velmi malými dětmi je však, jako i u jiných psů, nutný dohled dospělé osoby. Je ideální do rodiny s odrostlejšími dětmi.

Pitbulteriér je vhodný pro zkušeného, dominantního, spravedlivého a pevného pána. Výcvik poslušnosti by měl začít okolo 6. měsíce věku štěněte. Při výchově potřebuje povzbuzování a upřímnou pochvalu. Jako štěně potřebuje hodně styku s lidmi i ostatními zvířaty a hodně lásky a pozornosti. Socializace sice dokáže mnohé, ale není jisté, že zvládne odstranit po mnoho generací šlechtěnou bojovnost vůči ostatním psům. Co by však měl chovatel dokázat, tak je vychovat psa tak, aby ho měl stále pod kontrolou a konfliktu dokázal zabránit.

Amerického pitbulteriéra je možno chovat jak ve velkém domě s oplocenou zahradou, tak i v menším bytě. Dobře se cítí i v městském bytě, důležité však je, aby většinu času byl někdo doma a psovi se věnoval.

Americký pitbulteriér je, všestranně využitelný pes. Je také známá jeho dobrá využitelnost na pastvinách, kde dokáže dostihnout a zadržet dobytek, aniž by ho jakkoli poranil. Je také využitelný jako domácí hlídač, kdy oddaně chrání svého pána a jeho majetek.

Pitbul je aktivní, hravý pes, kterého je nutné udržovat v kondici. Jsou nutné každodenní dlouhé vycházky ve svižném tempu. Psi typu bull mají i své specifické sportovní disciplíny, které vyžadují sílu a vytrvalost, jako např. high jump, agility, frisbee, weight pooling a další.

 

Pitbull – původ

Historický vývoj amerického pitbulteriéra se do velké míry shoduje s postupným formováním blízce příbuzných plemen, jako je britský stafordšírský bulteriér či americký stafordšírský teriér. O původu amerického pitbull teriéra není žádný písemný záznam, který by jasně udával vývoj a vznik plemene.

V polovině 18. století byly na anglickém území oblíbené zápasy psů. Do boje tu byli proti sobě často stavěni předchůdci dnešního stafordšírského bulteriéra, kteří prokazovali obrovskou bojeschopnost a vysokou fyzickou odolnost, jež se vyznačovala sníženou vnímavostí bolesti při utržených zraněních. Za největší boom psích zápasů v Anglii lze označit konec 18. století a první tři desetiletí 19. století.

Po hladomoru v roce 1845 byl masový příliv irských imigrantů do Anglie a USA. Tito imigranti si do svých nových domovů sebou přiváželi své psy, mezi nimiž byli početní kříženci bojovných teriéru. Na území USA se tito psi používali k ochraně stád dobytka, a z praktických důvodů bylo vyvinuto úsilí o zvětšení jejich velikosti. Tímto způsobem byl postupně vyšlechtěn dnešní americký pitbulteriér.
 
Plemeno není dosud oficiálně uznáno FCI a i v dnešní době existují poměrně velké exteriérové rozdíly mezi jednotlivými zástupci plemene, neboť během šlechtění byl kladen důraz především na důsledné vyprofilování charakterových vlastnosti amerického pitbulteriéra, nikoliv na naprosto důslednou unifikaci jeho vnějšího vzhledu.
 
 

Další informace

Čím krmit štěně pitbulla? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o plemeni pitbull najdete na Wikipedii.