Právě si prohlížíte Anglický kokršpaněl

Anglický kokršpaněl

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Anglický kokršpaněl je věrný a milující pes s vynikajícími loveckými dovednostmi a vysoce energickou povahou. Tato plemena psů jsou tak milá a přátelská, že jsou pro mnohé rodiny jednoznačnou volbou.

Obsah

Anglický kokršpaněl – základní informace

FCIVIII. – Retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce2 – Slídiči – s pracovní zkouškou
VyužitíLovecký pes, služební pes, společenský pes, rodinný pes, výstavní pes
Délka života12 – 15 let
CharakterChytrý, energický a přátelský pes, který miluje lidi
Velikost

Střední

Tělesná hmotnost: 13 až 15 kg

Výška v kohoutku: fena – 38 – 39 cm, pes – 39 – 41 cm

SrstHladká, zvlněná či kudrnatá. Nesmí být drátovitá. Trup, hrudní a pánevní končetiny jsou pokryty delší srstí
Země původuVelká Británie

Anglický kokršpaněl – historie

Příběh anglického kokršpaněla začíná již v době středověku, kdy byli tito psi považováni za vynikající společníky při lovu. Pochází z Velké Británie a jejich vývoj je úzce spjat s loveckou tradicí země. Kokršpanělé byli speciálně vyšlechtěni pro lov koroptví – odtud také jejich jméno. Slovo „Cocker“ pochází z anglického výrazu „woodcock“, což je název pro koroptev.

Jakmile se dostaneme do dob anglického krále Jindřicha VIII., zjišťujeme, že kokršpanělé byli v této době dokonce uznáni jako samostatné plemeno, a to díky svým specifickým loveckým dovednostem a schopnosti vystopovat a přinést ulovenou kořist. Ale nejen lov byl jejich silnou stránkou. Kokršpanělé si získali srdce mnoha lidí také svým přátelským a hravým temperamentem, což je dělá skvělými rodinnými mazlíčky.

S příchodem 19. století se stále více lidí začalo zajímat o kokršpaněle nejen jako o pracovní psy, ale také jako o výstavní a rodinné psy. To vedlo k rozdělení plemene na dvě odlišné linie – pracovní a výstavní. Pracovní linie zůstala věrná svým loveckým kořenům, zatímco výstavní linie se vyvíjela s důrazem na estetické rysy a temperament.

V průběhu 20. století se anglický kokršpaněl stal jedním z nejoblíbenějších plemen v Evropě a Severní Americe. Jedním z nejznámějších představitelů plemene byl pravděpodobně Checkers, pes Richarda Nixona, který se stal slavným během prezidentské kampaně v roce 1952.

Povaha

Anglický kokršpaněl je plemeno vyzařující radost a hravost, které dokáže zahřát srdce jakéhokoli milovníka psů. Jsou to živí, energičtí a přátelští psi, kteří milují lidi a samotný život. Jsou známí svou nekonečnou láskou a oddaností ke svým majitelům. Jejich štěstí je nakažlivé a dokáže rozzářit i ty nejtemnější dny.

Anglický kokršpaněl je také velmi inteligentní a touží po učení. Je jako malý detektiv, který zkoumá svět kolem sebe. Je fascinován novými věcmi a vždy je připravený učit se nové triky. Tato vlastnost je skvělá pro trénink a výchovu, protože tito psi rychle pochopí, co od nich chcete. Ačkoli může být jejich zvídavost někdy trochu ztřeštěná, je to jedna z jejich nejroztomilejších vlastností.

Nesmíme také zapomínat na jejich hravost. Anglický kokršpaněl je jako malé dítě, které nikdy neomrzí hraní. Ať už jde honění míče, procházky v parku nebo jen hraní na zahradě, anglický kokršpaněl je vždy připravený na dobrodružství. Jejich energie je nakažlivá a může vás motivovat k tomu, abyste byli aktivnější.

Ale co tito psi milují nejvíce, je společnost. Anglický kokršpaněl je velmi společenský pes, který netrpí samotou. Milují být kolem lidí a jsou velmi přátelští i k cizincům. Jejich přátelský a otevřený přístup k lidem často končí tím, že se stanou středem pozornosti na veřejných místech. Jsou velmi trpěliví a laskaví k dětem a dokáží se přizpůsobit různým životním situacím. Jejich láska a oddanost svým rodinám je něco, co těžko najdete u jiných plemen.

Vzhled

Anglický kokršpaněl má něco okouzlujícího, něco, co tajemně přitahuje oko a rozehrává v srdci symfonii lásky k těmto čtyřnohým miláčkům. Jeho vzhled je tak typický, že ho nelze zaměnit s jiným plemenem.

Představte si, že stojíte uprostřed úrodného anglického venkova. Slunce svítí, vůně čerstvě posečené trávy se line vzduchem a pak ho uvidíte. Anglický kokršpaněl přibíhá přímo k vám s věčným úsměvem na tlamě. Jeho srst je hladká a lesklá, jako by byla vyrobena z hedvábí, a barva může být různá. Může být jednobarevný a to buď zlatavě červený, černý, nebo krémově bílý, nebo v kombinaci těchto barev.

Jeho oči jsou jiskřivě hnědé, plné lásky a oddanosti. Jsou jako dvě tmavé hvězdy, které v sobě odrážejí celý svět. Uši má dlouhé, visící a velmi jemné. Jejich konzistence připomíná nejjemnější samet a zároveň jsou pokryté dlouhou srstí, která elegantně padá dolů.

Tělo anglického kokršpaněla je silné a robustní, ale zároveň elegantní. Jeho záda jsou rovná a svalnatá, což mu dává atletický vzhled. Je středně velký, s výškou v kohoutku mezi 39 a 41 cm a váhou mezi 13 a 14,5 kg. Jeho ocas je krátký a obvykle se kupíruje, ale někteří majitelé se rozhodnou nechat jej dlouhý.

Anglický kokršpaněl je plemeno, které je známo svým dlouhým kožichem. Jeho srst je středně dlouhá, hedvábná a může být rovná nebo mírně vlnitá. Její barva a kombinace barev mohou být velmi rozmanité, což přidává na atraktivitě tohoto plemene.

Péče o anglického kokršpaněla

Hlavním znakem anglického kokršpaněla je jeho dlouhá, hedvábná srst. Tato srst musí být pravidelně kartáčována, aby byla udržována v nejlepším možném stavu. Ale péče o vzhled neznamená jen péči o jeho srst. Je důležité také sledovat zdraví pokožky, očí a uší. Anglický kokršpaněl je známý svýma velkýma, výraznýma očima, které mohou být náchylné k infekcím a podráždění. Proto je důležité pravidelně kontrolovat jejich stav a oči i uši čístit.

Aglický kokršpaněl – zdraví

Anglický kokršpaněl je plemeno, které je obecně známo svým dobrým zdravím. Přesto má svá specifická rizika a náchylnost k určitým zdravotním problémům.

  • PRA – postupné degenerativní onemocnění oka, které může vést k slepotě.
  • Zánět vnějšího zvukovodu – anglický kokršpaněl má velmi dlouhé a těžké uši, které mohou zabraňovat dostatečné ventilaci zvukovodu.
  • Hip dysplasie – stav, kdy kyčelní kloub se nesprávně vyvíjí, což může vést k bolesti a omezení pohybu.
  • Kožní problémy
  • Nadváha

 

Další informace

Čím krmit štěně anglického kokršpaněla? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.