Právě si prohlížíte Australský ovčák

Australský ovčák

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu USA
Název v zemi vzniku
Australian Shepherd Dog
Klasifikace dle FCI
I. Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce I. Ovčáčtí psi
Využití Ovčácký a farmářský pes
Zkoušky Australský ovčák nedělá zkoušky z výkonu
Velikost – ideální kohoutková výška
 
Pes: 51 – 58,5 cm
Fena: 45,5 – 53,5 cm
Hmotnost 18 – 28 kg
Osrstění
Srst je přiměřené délky a hrubosti. Osrstění je jemné a lesklé, může být lehce zvlněné, nikdy však vysloveně vlnité. Množství a kvalita podsady se liší v závislosti na klimatu. Srst je kratší a hladší na hlavě, uších, přední straně hrudních končetin a na hleznech. Na zadní straně hrudních končetin a stehnech je srst přiměřeně delší. Hříva a náprsenka je výraznější u psů než u fen.
Zbarvení srsti
Blue merle, red merle, black solid a red solid, všechny barvy mohou mít bílé nebo měděně zbarvené odznaky.
Celkový dojem Australský ovčák je dobře vyvážený, o něco delší než vyšší. Je to silný pes, úměrný vzrůstem. Je pozorný, živý, mrštný a čilý. Ocas je kupírovaný nebo přirozený.
Povaha
Je to inteligentní pracovní pes, se silnými pasteveckými a hlídacími instinkty. Je to oddaný společník. Při prvním setkání může být někdy zdrženlivý.

Charakter a chování

Australský ovčák se stal obyčejně pracovním psem a pásl stáda ovcí na farmách a rančích Ameriky. Umí báječně pracovat se stádem býků, ovcí, nebo slepic ačkoliv se neodlišuje velkými rozměry. Tohoto psa je nutné využívat k práci, neboť jinak zklame svého majitele. Potřebuje dostatek prostoru a pracovního vyžití. Nezbytnou součástí vycházek s australským ovčákem je míček nebo plastový létající talíř pro dostatečné vyvenčení. Jeho další vášní je doprovázení koní, například při westernovém ježdění. V USA se toto plemeno využívá i jako záchranářský pes. Po atentátu 11. září na Světové obchodní centrum bylo mnoho těchto psů nasazeno, udává se, že až do 30 m cítí člověka a mnoho jich tam zachránili právě aussies, jak jim Američane říkají.

 

Australský ovčák – původ

Paradoxem je, že australský ovčák pochází z Kalifornie. Když byl při osídlování Ameriky přivezen dobytek a ovce doprovázeli je i ovčáčtí psi. V 16. století bylo přivezeno do Nového Mexika velké množství ovcí ze Španělska spolu s pyrenejskými ovčáky s krátkou srstí v čenichové partii. Přistěhovalci z Anglie s sebou přivezli spolu s ovcemi i své kolie. Při svých přesunech na trhy se navzájem setkávali chovatelé ovcí a křížili své psy navzájem za účelem získání nejlepších pracovních psů, u kterých nehrál vzhled žádnou roli. Na začátku minulého století importovali Američané prvotřídní australské ovce pro zlepšení vlastního chovu. Spolu s ovcemi si z Austrálie přivezli i křížence kolií a dinga, kteří podávali obdivuhodné výkony u stád. Tito psi byli vítaným osvěžením krve doposud v USA chovaných ovčáků. Američané je nazývali Aussies, což je žertovné označení pro Australany, a právě tento název zůstal i potomstvu vzniklém křížením všech v této oblasti chovaných ovčáků. Samozřejmě to byla pestrá řada psů, kteří nesli toto označení a teprve v roce 1945 se selektoval jednotnější typ.
 
Ačkoli existuje mnoho teorií o původu australského ovčáka, současná podoba tohoto plemene pochází výhradně z USA. Australský ovčák dostal své jméno, protože připomíná baskické ovčáky, kteří přišli do Spojených států z Austrálie v 19. století. Po druhé světové válce popularita australského ovčáka postupně stoupala s rostoucí oblibou westernového jezdectví, zejména díky rodeům a koňským show, filmům a televizním pořadům. Přizpůsobivá a učenlivá povaha z nich učinila oblíbené pomocníky na mnoha amerických farmách a rančích. Američtí chovatelé pokračovali v rozvoji plemene, udržovali jeho všestrannost, bystrost, silné ovčácké instinkty a přitažlivý vzhled, kterému plemeno vděčí za svou všeobecnou oblíbenost. Ačkoli je každý jedinec unikátní svým zbarvením a odznaky, všichni australští ovčáci jsou nepřekonatelně oddaní své rodině. To vše dohromady zajišťuje australskému ovčákovi stálý nárůst obliby.
 
 

Další informace

Čím krmit štěně australského ovčáka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o australském ovčákovi najdete na Wikipedii.