Právě si prohlížíte Barevný boloňský psík

Barevný boloňský psík

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Barevný boloňský psík neboli ruská barevná bolonka se těší stále větší oblibě i mimo zemi, kde byl vyšlechtěn. Není divu, vždyť barevný boloňský psík je skutečným malým pokladem, který svou veselou a nekomplikovanou povahou přináší svým páníčkům mnoho radosti.

FCIIX. Společenská plemena
Sekce9. Okrasní a společenští psi
VyužitíVýstavní pes, domácí mazlíček, dekorativní pes, společenský pes
Délka života14–15 let
CharakterLaskavý pes s živým temperamentem a vyrovnaným charakterem.
Velikost

tělesná hmotnost: 3–4 kg

výška v kohoutku: 24 – 26 cm

SrstDlouhá, sametová, lesklá, hustá s dobře vyvinutou podsadou, rovnoměrně pokrývá celého psa. Vlas je silný a „těžký“. Preferována je kadeřavá srst, povolená vlnitá.
Země původuRusko

Barevný boloňský psík – historie

Barevný boloňský psík pochází z Ruska a dlouhou dobu byl chován pouze v této zemi a v zemích pozdějšího Sovětského svazu. Toto ruské plemeno dosud nebylo uznáno mezinárodní kynologickou organizací FCI (Fédération Cynologique Internationale).

V Rusku začal cílený chov boloňského plemene počátkem 50. let 20. století, kdy začala velká poptávka po miniaturních psech. Po druhé světové válce ještě více vzrostl zájem o malé společenské psy. Legální dovoz psů ze zahraničí byl ale za sovětského režimu prakticky nemožný, a tak se milovníci malých a miniaturních psů museli spokojit s plemeny dostupnými v Rusku.

Předchůdcem ruské barevné bolonky je bílá francouzská bolonka, která byla na počátku 18. století častým společníkem a živou ozdobou bohaté společnosti. Francouzská bolonka se do země dostala pravděpodobně kvůli úzkým kontaktům tehdejší francouzské a ruské aristokracie. Tohoto psíka měl podle vyprávění darovat ruskému carovi francouzský král Ludvík IV. Spolu s Napoleonem a jeho armádou bylo do Ruska přivezeno pravděpodobně více francouzských boloňských psů.

V 50. letech 20. století, poté, co mnoho psů zemřelo ve válkách, ruští chovatelé křížili francouzské boloňské plemeno s jinými plemeny. Křížením s takovými plemeny psů, jako je pekinéz nebo shih tzu se nakonec zrodil barevný boloňský psík. Od svého hlavního předka, francouzské bolonky, se odlišuje svou pestrou barvou, která se dnes vyskytuje ve všech variantách a kombinacích, kromě čistě bílé. V roce 1966 byl konečně předložen první oficiální standard plemene, který byl uznaný Kennel Clubem sovětského ministerstva zemědělství. 

Barevný boloňský psík – charakter

Tento malý chundelatý pes má velmi vyrovnanou a dobromyslnou povahu. Je vždy přátelský a zdá se, že má vždy dobrou náladu – alespoň pokud může být nablízku svému opatrovníkovi. Rychle se připoutá, soustředí se na své lidi a rád si s nimi hraje a mazlí. Samota mu naopak vůbec nesvědčí. Barevný boloňský psík tedy není optimální plemeno pro lidi, kteří jsou pracovně velmi vytížení. Ledaže by byli schopni jej vzít s sebou do práce. Pak je jedno jisté: kolegové v práci si ho jistě okamžitě zamilují. 

Koneckonců, ruská barevná bolonka nejen roztomile vypadá, ale je také velmi nekomplikovaná a snadno přizpůsobivá. Otravné štěkání a dokonce agresivní chování jsou tomuto inteligentnímu psovi naprosto cizí, jelikož mu nechybí sebevědomí. Ke štěstí nepotřebuje mnoho prostoru, ale lásku a pozornost svých páníčků. Pokud si je touto láskou jistá, lze ji bez problémů vzít kamkoli. 

Je přátelská a otevřená k cizím lidem i dětem. Ani společné soužití s kočkami nebo jinými domácími mazlíčky nebývá pro tohoto přátelského psa problém. Je však vhodné připomenout, že mazlení je pro něj stejně nezbytné jako každodenní procházky a hry. Koneckonců, tento malý pejsek je pořádná koule energie, miluje běhání a užívá si hraní na louce nebo aportování klacků. Barevný boloňský psík by proto měl mít k dispozici alespoň 1–2 hodiny procházky denně. Když ho běhání a hraní omrzí, spí jako špalek doma nebo pod stolem v pracovně páníčka.

Barevný boloňský psík – vzhled

Nejen přátelská povaha, ale i půvabný vzhled, dělají z ruského boloňáka všude vítaného hosta. Srst skoro neztrácí, takže i alergici a lidé milující čistotu si jej mohou doma užívat.

Hustá srst tohoto malého čistokrevného pejska je dlouhá a lesklá, takže téměř „rámuje“ celé tělo ve velkých těžkých kadeřích nebo vlnách. Náročné povětrnostní podmínky mu díky husté podsadě neuškodí. Přes svou malou velikost těla od 20 do maximálně 26 cm a poměrně jemnou stavbu těla je ruská bolonka velmi odolná. Její drobné tělo je mírně protáhlé a harmonicky stavěné. Mírně zvednuté, středně velké, zavěšené uši způsobují, že hlava tohoto plemene vypadá větší, než ve skutečnosti je. Charakteristický je zejména harmonický knír a vousy. Kulaté tmavé oči ve tvaru korálků, kterými věrně a pečlivě pozoruje svého opatrovníka, mu dodávají typicky okouzlující a laskavý výraz ve tváři. Nůžkový skus je preferovanou vlastností chrupu. Mírný podkus je také přijatelný.

Jak původní název plemene prozrazuje, „zwetnaja“, neboli pestrá, bolonka má širokou škálu barev. Z hlediska barvy jsou přípustné všechny varianty a kombinace – kromě bílé a strakaté. Mírné bílé znaky na hrudi a prstech jsou však tolerovány za předpokladu, že plocha této barvy nepřesahuje 20 procent. Nos ruského boloňského psíka je černý u černých psů zbarvený do odstínu srsti.

 

Barevný boloňský psík – péče

Kromě každodenních procházek a zmíněného „mazlení“ by si majitelé samozřejmě měli vyhradit i nějaký čas na péči o svého střapatého miláčka. Navzdory své délce je však poměrně snadné pečovat o srst ruské bolonky. Důkladné kartáčování každé dva až tři dny postačí, aby se srst nezamotala a odstranil se z ní prach a zbytky nečistot. Kromě toho by měly být oči, uši a drápky pravidelně kontrolovány a čištěny, aby se předešlo onemocněním nebo infekcím. Zuby ruské barevné bolonky vyžadují zvláštní pozornost. Měly by být pečlivě zkontrolovány a čištěny. Zubní kámen  může způsobit silnou bolest zubů. Změna barvy zubů, zánět dásní nebo zápach z úst mohou také naznačovat, že něco není v pořádku. V takovém případě je nejlepší rychle navštívit veterináře, abyste zjistili příčinu.

Se správnou péčí, dostatkem pohybu a především, pokud ji věnujete dostatek lásky a pozornosti, bude se mít vaše ruská bolonka krásně. Začátečníci i zkušení pejskaři, singles i rodiny s dětmi, nájemníci malometrážních bytů i majitelé luxusních vil jistě v tomto nekomplikovaném a veselém pejskovi najdou přátelského společníka, který jim přinese do života spoustu radosti.

Pro koho je barevný boloňský psík vhodný

Se správnou péčí, dostatkem pohybu a především, pokud ji věnujete dostatek lásky a pozornosti, bude se mít ruská bolonka krásně. Začátečníci i zkušení pejskaři, singles i rodiny s dětmi, nájemníci malometrážních bytů i majitelé luxusních vil jistě v tomto nekomplikovaném a veselém pejskovi najdou přátelského společníka, který jim přinese do života spoustu radosti.

Barevný boloňský psík – výživa

Výživa rozhodujícím způsobem přispívá ke zdraví tohoto pejska. Ujistěte se tedy, že je váš čtyřnohý přítel správně krmen. Věk, váha a úroveň aktivity vašeho psa jsou důležité faktory, které je třeba vzít na paměti při výběru správného krmiva. Vybírejte granule dle stáří – pro štěně, dospělého psa nebo seniora. Například štěňata potřebují zvýšené množství vápníku a fosforu pro zdravý růst kostí. Příliš mnoho těchto minerálů by zase uškodilo dospělému psovi. Pokud jste svého psa koupili od chovatele, pravděpodobně mu budete dávat krmivo pro štěně, kterým ho chovatel poprvé krmil. Dobré krmivo pro štěňata má vysoký obsah masa a je bohaté na minerály a živiny. Navíc by neměl obsahovat žádné umělé přísady, aromata, barviva ani konzervanty. 

Ve věku devíti nebo deseti měsíců bude vaše ruská bolonka konečně plně dospělá a může se postupně začít krmit krmivem pro dospělé psy. Pak je potřeba změnit nejen obsah psí misky, ale také počet jídel za den. Štěně by mělo dostávat asi pět až šest jídel denně kvůli svému vrozenému sklonu k hypoglykémii, zatímco dospělému boloňákovi stačí dvě až tři jídla za den. Při správném složení jídla, tedy hodně masa (cca 70 %), trochu zeleniny (cca 25 %) a spíše málo obilovin (5 %), se bez dalších vitaminových a minerálních doplňků bez obav obejdete. Koneckonců, nejen málo, ale příliš mnoho určitých živin může vašemu mazlíčkovi ublížit. 

Po jídle určitě dopřejte svému psovi trochu odpočinku, aby mohl potravu v klidu strávit, také aby nedošlo k torzi žaludku. Procházky a hry se psem by neměly být prováděny s plným žaludkem.

Další informace

Čím krmit štěně barevného boloňského psíka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.