Právě si prohlížíte Barzoj – ruský chrt

Barzoj – ruský chrt

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Barzoj – ruský chrt je velmi velký pes, který se vyznačuje velkou fyzickou silou. Původně sloužil k lovu, nyní je především společenským psem. Má silný charakter, proto vyžaduje od majitele poměrně velké zkušenosti.

FCIX. Chrti
Sekce1 – Dlouhosrstí chrti nebo chrti s praporci – bez pracovní zkoušky
VyužitíDostihy, coursing, lovecký pes, rodinný pes
Délka života7-10 let
Charakterpřítulný, poslušný, oddaný svým majitelům, nedůvěřivý a podezřívavý k cizím lidem, tolerance vůči dětem
Velikost

výška: psi – 70–85 cm, feny – 65–75 cm

hmotnost: 35–48 kg

Barva srstiBílá, zlatá ve všech odstínech, zlatá se stříbrným nádechem, zlatá s tmavým stínem, červená, černě stínovaná s tmavou tlamou a končetinami; šedá od popelavě šedé až po žlutošedou; žíhaná: zlatá, červená, nebo šedá s tmavším žíháním, červená, černá a všechny odstíny uvedených barev. Pálení je povoleno, není však žádoucí.
Země původuRusko

Barzoj – historie

Historie ruských chrtů začíná v carském Rusku kolem 17. století. Tehdy jistý šlechtic, který miloval lov, přivedl do své země několik arabských chrtů. Bohužel se ukázalo, že zvířata jsou fyzicky příliš slabá a nezvládnou drsné podmínky ruské zimy. Tito psi se začali křížit s místními pasteveckými psy, kteří měli silnou stavbu těla a působivou srst. Postupem času bylo povoleno chovat pouze fyzicky nejsilnější psy. 

Historie plemene úzce souvisí s nelehkou historií jeho domoviny. Borzoj byl v carském Rusku synonymem nádhery. Bohatí aristokraté chovali na svých panstvích celá stáda těchto psů, někdy i několik desítek. Zrušení nevolnictví ve druhé polovině devatenáctého století vedlo k ochuzení zemské vrchnosti, a tím ke snížení počtu psů, jejichž údržba byla totiž velice nákladná. 

Po bolševické revoluci část aristokracie uprchla na západ a vzala s sebou své milované barzoje. Plemeno si tak začalo získávat oblibu i mimo Rusko. V současné době jsou chováni v mnoha zemích, ale ve své domovině jsou považováni za jeden z národních pokladů.

Charakter

Barzoj je pes plný protikladů. Je nesmírně přítulný a společenský a zároveň velmi nezávislý. Má silnou povahu, ale je vysoce citlivý, takže pokud nemáte velké zkušenosti s výchovou psů, měl by jeho výcvik probíhat pod dohledem profesionála. Barzoj nesnese brutalitu a tím méně násilí. Místo toho potřebuje trpělivost a důslednost. 

Klíčem k dobrému soužití s tímto plemenem je dobrý výcvik. Je to extrémně fyzicky silné zvíře s velkým loveckým pudem. Proto by měla jeho výcviku věnována zvláštní pozornost. V opačném případě může při honbě za veverkou, kolem nebo autem jednoduše utéct. Sklon k útěku je velmi silný, proto by měl být dům se zahradou zabezpečen vysokým plotem a branka by měla být vždy ponechána zavřená. 

Barzoj si bude rozumět s dalším velkým psem, nicméně není považován za vhodného společníka pro kočky. Povahově je to docela vyrovnaný pes, ale svou rodinu bude bránit do poslední kapky krve. Potřebuje důsledného páníčka, který si k němu vybuduje pevný vztah s respektem a dokáže jej v případě potřeby ovládat. 

I když je to extrémně silné a vytrvalé plemeno, které má tendenci bránit své území, za žádných okolností by nemělo být agresivní. Ruský chrt je příkladně vyrovnaný pes, který k cizím lidem přistupuje s velkou dávkou lhostejnosti. 

Vzhled

Barzoj je pes, který přitahuje pozornost svou výškou. Kohoutková výška se u fen pohybuje od 68 do 78 centimetrů. Samci naopak mohou měřit až 85 centimetrů. Ruští chrti váží od 23 do 47 kilogramů. 

Borzoj má stavbu charakteristickou pro všechny chrty – je vysoký a velmi štíhlý s úzkým tělem. Záda jsou klenutá a hrudník je zaoblený. Ruští chrti jsou však mnohem silněji stavěni. Jejich tělo je svalnaté a velmi silné. 

Srst je dlouhá a hedvábná. Podle vzoru se může vlnit a dokonce shlukovat do upnutých kadeří. Srst tvoří kolem krku charakteristickou manžetu. Na spodní straně hrudníku a břicha se mohou objevit třásně. Barva barzoje je extrémně rozmanitá. Jsou povoleny:

  • Plavá
  • Světle červená
  • Světle šedá
  • Červená
  • Černá

Ruští chrti mohou být jednobarevní, s pálením nebo skvrnití. Ze standardu byly vyloučeny pouze světlé barva: čokoládová, modrá a lila, pokud nejsou doprovázeny černým nosem. 

Barzoj – péče

Péče o srst ruských chrtů není složitá. Tento pes však vyžaduje pravidelné a intenzivní kartáčování. Potřebné je zejména v období línání, kdy ztrácí hodně srsti. Kartáčování by se mělo opakovat alespoň jednou týdně. Pokud je však pes často venku a chodí na dlouhé procházky – například do lesa, česání by se mělo provádět mnohem častěji. To vám umožní odstranit nežádoucí předměty z jeho srsti, jako jsou klacíky nebo listy. 

Zdraví

Při rozhodování pro toto plemeno se musíte připravit na to, že barzoj není dlouhověkým psem. Tato zvířata žijí v průměru devět let. 

Během svého života barzoj pravděpodobně neonemocní. Jako většina velkých psů je náchylný k torzi žaludku, proto by měl být jeho jídlo rozděleno na menší porce. Má také dost citlivé lokty, takže by neměl spát na tvrdé zemi. S věkem se mohou vyvinout oční problémy. Ruský chrt může trpět progresivní retinální atrofií. U některých jedinců se časem objeví i problémy s klouby.

Další informace

Čím krmit štěně barzoje? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.