Právě si prohlížíte Baset

Baset

 • Autor příspěvku
 • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Baset je pes, kterého nelze zaměnit s žádným jiným. Vyznačuje se podsaditou stavbou těla, protáhlým tělem, extrémně krátkými tlapkami a dlouhýma poddajnýma ušima. Co stojí za to vědět o tomto plemeni? 

FCIVI. Honiči, barváři a příbuzná plemena
Sekce1 – Honiči – s pracovní zkouškou
VyužitíLovecký pes, rodinný pes
Délka života10–12 let
CharakterMírný a klidný, nikdy agresivní nebo bázlivý. Přítulný, houževnatý honič, pocházející ze starých krevních linií, lovící nosem, smečkového chování, s hlubokým melodickým hlasem, schopný s velkou vytrvalostí pracovat v honitbě.
Velikost

velikost (výška v kohoutku): 33–38 cm

 

tělesná hmotnost: 20–30 kg

Srst

srst: krátká, hustá, přiléhavá, ne příliš jemná

 

barva: černá a bílá s pálením nebo bílá a citronová; Jakákoli barva je přijatelná

Země původuVelká Británie

Baset – historie

Baset s krátkými nohami se ve Francii chová po staletí. Není známo, kdy se objevil na Britských ostrovech. První exempláře prý dorazily s Normany v roce 1066. Jiní se domnívají, že dlouhouší a krátkonozí psi se v Cornwallu pravděpodobně objevili až v 15. století. V roce 1866 lord Galway dovezl párek basetů z Francie do Anglie, aby zahájil jejich chov. O rok později se jim narodil první vrh. Otcem moderního typu baseta se však stal až v roce 1874 pes jménem Model z chovatelské stanice sira Everetta Millaise. Došlo ke krytí s fenou bígla a poté s dcerou tohoto páru. Z tohoto spojení se narodili dva psi – Waddle a Ravagas, kteří sehráli nesmírně důležitou roli v dalším chovu.

Klub basetů byl založen v roce 1884 a mezi jeho zakladatele patřili princezna Alexandra, pozdější anglická královna, sir Everett Millais, Lord Galway a Lord of Onslow. O dva roky později bylo na první klubové výstavě posouzeno 120 psů. Páření příbuzných učinili basety lehčími a menšími. Proto se jejich milovníci rozhodli, že pro obnovení pevné velikosti by měli být kříženi s jiným, větším a silnějším ohařem. Volba padla na bloodhounda. Tehdy byl konečně stanoven typ plemene.

V Anglii se baseti těší neměnné oblibě a ročně je registrováno 2,5-3 tisíce štěňat. První baseti se na americkém kontinentu objevili již v roce 1885. Na dobytí kontinentální Evropy si museli chvíli počkat. Zde si oblibu získaly až po 2. světové válce. 

Charakter

Má pěknou, dobromyslnou fyziognomii a tomu odpovídá i jeho povaha. Přestože se zdá být flegmatik, ve skutečnosti je to mimořádně živý, veselý a hravý pes. Pohyb je pro něj velmi důležitý, protože předchází obezitě a udržuje jej v dobré kondici. Časté cvičení mu naopak může uškodit, proto byste měli svého psa hlídat a intenzitu aktivit přizpůsobovat jeho individuálním schopnostem.

Je trpělivý a tolerantní, žije dobře s dětmi, i když jeho kontakty s nejmenšími by měli kontrolovat dospělí. Nemá rád, když je příliš vyrušován. Dokáže být tvrdohlavý a nezávislý, takže jeho výcvik může být obtížný. Začněte jej tedy cvičit velmi brzy. Doporučuje se od štěněte chodit do kynologické školky.

Vzhled 

Baset je krátkonohý pes protáhlých proporcí a silné stavby těla. Jeho končetiny, i když krátké, jsou silné a dobře osvalené. Předloktí mírně ohnuté směrem ke středu. Přední nohy mají velký dosah a zadní mají velkou hnací sílu, což zajišťuje harmonii pohybů tohoto těžkého psa. Ocas má šavlovitý tvar a je nesen nízko nebo (při vzrušení) zvednutý nad hřbetní linii, ale nikdy by neměl spočívat na hřbetě.

Hlava baseta je dlouhá, lebka je o něco kratší než tlama, silná a dobře vyvinutá. Pokožka hlavy je zřetelně volná a krk je poměrně dlouhý, svalnatý, s výraznými, ale ne přehnanými záhyby laloku. Výraz v očích baseta je klidný a vážný. Velmi dlouhé a široké uši jsou nízko nasazené – dosahují minimálně ke konci tlamy. Jsou pokryty sametovou, na dotek příjemnou, krátkou srstí.

Baset má hladkou a krátkou srst, která je poměrně hustá. Srst je obvykle tříbarevná (černá, bílá a červená) nebo dvoubarevná (citronová a bílá), přijatelné jsou však všechny barvy honičů.

Péče o baseta

Baset je krátký, takže nevyžaduje složitou péči. Pro zajištění krásného, lesklého vzhledu se doporučuje týdenní kartáčování. Během období línání (dvakrát ročně) by to mělo být prováděno denně. Zvláštní pozornost je třeba věnovat očím a svěšeným uším psa – jejich stav je nutné pravidelně kontrolovat, aby nedošlo k infekci.

Pro koho je baset vhodný?

Baset je perfektní společník. I když to není miniaturní pes, v bytě se cítí skvěle. Je klidný, vyrovnaný a preferuje mírnou fyzickou aktivitu. V roli gaučáka se cítí skvěle, i když budoucí majitel si musí být vědom toho, že jako každý pes potřebuje denní dávku pohybu na čerstvém vzduchu.

Baset není vhodný pro lidi, kteří hodně pracují. Samotu nesnáší dobře. Pokud zůstane doma příliš dlouho sám, může to mít na něj špatný dopad a znepříjemnit život vašim sousedům. Lze jej však navyknout, aby vydržel pár hodin sám doma. Je však potřeba jej to učit od štěněte. Při delší nepřítomnosti je nutné zajistit basetovi vhodné hlídání.

Výživa

Baset je velký labužník se sklonem k přibírání na váze, takže dávejte pozor, abyste denními jídly nepřekračovali jeho denní energetické nároky. Toto plemeno nesmí mít neustálý přístup k potravě. Denní dávka jídla by měla být rozdělena do 2-3 menších jídel. Základem výživy by mělo být kompletní suché a mokré krmivo pro psy střední velikosti, nejlépe v poměru 1:1 z hlediska hmotnosti produktu. Mějte na paměti, že pamlsky obsahují také kalorie, proto je podávejte s mírou. Pamlsky jsou doplňkové krmivo, které může poskytnout maximálně 10 % denní energetické porce.

Zdraví

Baset se dožívá asi 10-12 let. Vzhledem ke specifické stavbě těla (velká tělesná hmotnost, dlouhé tělo, krátké nohy, svěšení, těžké uši) může trpět nemocemi s tím souvisejícími. Mezi nejčastější onemocnění patří:

 • diskopatie
 • ušní infekce
 • glaukom
 • progresivní atrofie sítnice
 • Dysplazie černých vlasových folikulů
 • vzorovaná alopecie
 • malasiosióza
 • primární seborea
 • imunodeficience
 • bassetova trombocytopatie
 • krabbeho nemoc
 • glykoproteinóza

Další informace

Čím krmit štěně baseta? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.