Právě si prohlížíte Bearded kolie

Bearded kolie

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Bearded kolie jsou oddané, energické a hravé. Mají výjimečně vyrovnanou a přátelskou povahu, ale také vyžadují hodně pozornosti a péče. V našem článku zjistíte vše o tomto úžasném plemeni.

FCII. Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce1. Ovčácká a pastevecká plemena – bez pracovní zkoušky
VyužitíSpolečenský pes, rodinný pes, výstavní pes, vhodný pro agility
Délka života12–14 let
CharakterEnergický pejsek s chutí si hrát, veselý, inteligentní, sebevědomý, velmi ostražitý, klidný, bez známek agrese  
Velikost

Střední

tělesná hmotnost: nespecifikovaná, obvykle kolem 20–25 kg

výška: 53–56 cm (samec), 51–53 cm (fena)

Srst

srst: dvouvrstvá, měkká a hustá podsada; krycí srst hustá, tvrdá, střapatá a rovná, někdy mírně zvlněná 

barva: černá, čokoládová, isabella, modrá; mírné pálení je přípustné

Země původuVelká Británie

Historie Bearded kolie

Existuje několik teorií o původu bearded kolie. Jedna z nich předpokládá, že tato zvířata pocházejí z chlupatých psů z Pyrenejského poloostrova. Mají status skotských psů, jsou chováni pro pastevecké, policejní a záchranářské účely. Podle jiné teorie jsou jejich předky polští nížinní ovčáčtí psi. Olive G. Willisonová, tvůrce moderní podoby tohoto plemene, je podobného názoru. 

Domnívá se, že bearded kolie byly přivezeny z Polska. První chovatelský klub byl založen v roce 1912. Chov bearded kolie byl bohužel zastaven během světových válek, kdy tito psi téměř vyhynuli. Úsilí Olive G. Willisonové vyústilo v roce 1955 k vytvoření nového klubu. 

Navzdory pravděpodobně polskému původu nejsou bearded kolie v Polsku tak populární jako v jiných zemích, včetně USA, Skandinávie, Německa, Velké Británie, Francie nebo Belgie.   

Charakter

Bearded kolie jsou energické a milují všechny členy rodiny. Hodí se na sport, proto je dobré, když s nimi jejich majitel dokáže držet krok. To však neznamená, že bearded kolii nemůže vychovat člověk s menší fyzickou aktivitou. Stačí ji dopřát pouze dostatečné množství her, pohybu na čerstvém vzduchu a pozornost, kterou si zaslouží. Tento pes se bude cítit dobře v rodinách s většími dětmi i jako společník osamělého člověka, který ho po práci vezme na procházku do parku. 

Vzhledem ke své tendenci vyjadřovat emoce hlasitým štěkáním mohou být bearded kolie v domácnosti problematické. Mnohem lépe se cítí v domech se zahradou. Přesto se toto plemeno poměrně snadno přizpůsobuje měnícím se podmínkám, takže při správné výchově může žít i ve městě.

Tito psi, jsou-li správně socializováni, mají přátelskou a veselou povahu, nevykazují agresivitu ani sklony k nevhodnému chování. Dokážou tedy žít i s jinými zvířaty a při jednání s cizími lidmi je obvykle zvládají.  

Velká inteligence a mírný temperament usnadňují jejich výchovu. Rády se učí novým kouskům. Vzhledem k jejich mírné povaze jsou taktéž vhodné pro lidi, kteří nemají s výchovou psů žádné zkušenosti, pokud se o ni budou dobře starat.

Jak vypadá bearded kolie

Bearded kolie je středně velký pes. Dosahuje tělesné hmotnosti kolem 20-25 kg, avšak není to specifikováno ve standardu plemene. Psi měří 53–56 cm, feny jsou o něco menší (51–53 cm).

Štěňata bearded kolie se rodí v jedné ze čtyř barev: černá, čokoládová, modrá nebo isabella. Postupem času se barva srsti zesvětlí. Nejčastěji mají bílé znaky, hlavně na hlavě ve tvaru šípu, světlejší břicho, špičku ocasu nebo límec. Pálení je povoleno, obvykle mírně viditelné. 

Srst bearded kolie je dvouvrstvá. Hustá podsada je chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Dlouhá, tvrdá, obvykle rovná srst na vrchu je současně chrání a zároveň jim dodává kouzlo. Někdy se srst mírně vlní.  

Jejich hlava je poměrně široká a plochá. Mají poměrně velký a hranatý nos. Bearded kolie mají velké, posazené oči, které odpovídají barvě srsti. Uši jsou naopak střední velikosti. Hojně osrstěný ocas je nesen nízko, ale konec je zahnutý nahoru. 

Péče

Kvůli přítomnosti husté podsady ztrácí bearded kolie hodně srsti. Proto při její úpravě nezapomínejte na kartáčování, které by mělo být prováděno alespoň jednou týdně. Každý den se však vyplatí srst důkladně očistit od nečistot.

Vaše bearded kolie by se měla čistit denně. Měli byste také pravidelně čistit uši a v případě potřeby zastřihovat drápky. Dlouhá krycí srst by se neměla zastřihovat. Pes potřebuje jen koupel každých pár měsíců a pravidelnou úpravu. Stojí za to připomenout, že kvůli dlouhé srsti je vystavena napadení parazity, takže po každé procházce se vyplatí zkontrolovat kůži mazlíčka a aplikovat vhodné antiparazitika.

Výživa

Bearded kolie jsou obvykle velmi aktivní zvířata, což zvyšuje jejich energetické nároky. V případě potíží se stanovením vhodného kalorického obsahu krmiv se vyplatí využít pomoci psího výživového poradce nebo veterináře.

Tato zvířata mají poměrně jemný trávicí trakt. Proto bez jasné příčiny byste neměli dělat velké změny v jejich stravě. Štěňata bearded kolie by měla dostávat správné množství potravy 3-5x denně (v závislosti na věku). Dospěláky lze krmit dvakrát denně. 

Nemůže mít neustálý přístup k potravě, protože bearded kolie mají často přehnaný hlad, což může vést k jejich nadváze a obezitě. Proto věnujte zvláštní pozornost energetické hodnotě každé porce. Denní bilance kalorií by měla zahrnovat také pamlsky podávané zvířeti, které by neměly přesáhnout 10 % energetické dávky. Ideálně krmte beardet kolie kompletním suchým a mokrým krmivem v poměru 1:1.   

Zdraví

Předpokládaná délka života bearded kolie je 12-14 let. Jsou to relativně zdravá zvířata, nenáchylná k chorobám a odolná vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. 

Vzhledem ke své velikosti a hmotnosti mají bearded kolie případy dysplazie kyčle. U těchto psů jsou také zaznamenána autoimunitní onemocnění, hypotyreóza a adrenální insuficience. Kromě toho by měl být pes sledován kvůli stavu očí, protože existují případy genetických očních onemocnění. 

Další informace

Čím krmit štěně bearded kolie? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.