Právě si prohlížíte Belgický ovčák

Belgický ovčák

 • Autor příspěvku
 • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Belgický ovčák je chytrý, inteligentní a energický pes. Je oddaný své rodině a se svým milovaným opatrovníkem si vytváří silné pouto. Je velmi aktivní, takže ne každý si s jeho nevyčerpatelnými zásobami energie poradí. V našem článku zjistíte, jak belgický ovčák vypadá a jakou má povahu.

Obsah

Belgický vlčák – základní informace

FCII. – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce1 – Ovčácká a pastevecká plemena – s pracovní zkouškou
VyužitíHlídací pes, služební pes, společenský pes, rodinný pes
Délka života12 – 14 let
CharakterStatečný, loajální, nezávislý
Velikost

Střední

Tělesná hmotnost: fena – 20 kg, pes – 26 kg

Výška v kohoutku: fena – 56 až 62 cm, pes – 60 až 66 cm

Srst

Srst podle variety (Malinois, Groenendael, Tervueren, Laekenois)

Země původuBelgie

Belgický ovčák – historie

Čtyři variety belgického ovčáka mají společného zakladatele. Je to profesor Adolf Reul z Belgické veterinární školy, který v roce 1891 založil v Bruselu první Klub belgických ovčáků. Podařilo se mu shromáždit 117 psů, ze kterých po selekci příliš těžkých psů a psů postrádajících specifické rysy zůstalo 62 psů. Dle nich vytvořil vzory pro další šlechtění založené na přísných kritériích. Postupně vznikly tři druhy dle osrstění: dlouhá, krátká a hrubá, a současně několik barevných variet. Z původních šesti variet jsou dnes uznány čtyři: Groenendael, Malinois, Tervueren a Laekenois.

Belgický ovčák – povaha

Belgický ovčák je ostražitý a současně hravý mazel, vždy připravený udělat vše pro svého pána. Je to rozený hlídač. Kdysi se používal k ochraně stáda, dnes je to oddaný společenský pes. Vytváří silné pouto se svým majitelem. Chrání všechny členy domácnosti a dům, ve kterém žijí. Rád také hlídá děti.

Belgický ovčák – vzhled

Belgický ovčák je středně velký pes s vyváženým, harmonickým a dobře stavěným tělem. Všechny variety jsou menší než německý ovčák. Mají silný trup, protáhlou tlamu, trojúhelníkové uši a středně velké oči s příjemným pohledem. Přesný vzhled belgických ovčáků se však liší v závislosti na odrůdě:

 • belgický ovčák malinois – první chov této odrůdy vznikl v belgickém Malines. Malinois ovčák má plavou srst s černou maskou a uhlováním
 • belgický ovčák laekenois – název této odrůdy pochází z města Chateau de Laeken nedaleko Antverp. Jeho srst je na dotek hrubá, plavá, se stopou uhlování, které je viditelnější kolem tlamy a ocasu. 
 • belgický tervueren – název také pochází z města, kde byl poprvé vyšlechtěn. Má plavou nebo šedou barvu s uhlováním;
 • belgický pes groenendael – dlouhosrstý ovčácký pes jednotné černé barvy.
belgický ovčák

Péče o belgického ovčáka

Jak často česat belgického ovčáka? Dlouhosrsté odrůdy jako groenendael a tervueren by se měly denně kartáčovat, aby se zabránilo zacuchání. Ostatní krátkosrsté odrůdy lze kartáčovat 1-2krát týdně. Vyplatí se také jednou týdně zkontrolovat drápky a v případě potřeby je zastřihnout.

Belgický ovčák by se měl koupat podle potřeby, když se pes ušpiní. Nezapomeňte k tomu použít správný šampon pro psy. Dlouhosrsté varianty je vhodné koupat v šamponu pro dlouhosrstá plemena a krátkosrsté v šamponu pro krátkosrsté psy.

Belgický ovčák – výživa

Psi potřebují kompletní krmivo, které je přiměřené jejich věku a aktivitě během dne. Můžeme kombinovat granule a konzervy. Dávejte pozor, abyste svého mazlíčka nepřekrmovali, protože to může vést k nadváze a obezitě. Pamlsky musí být zahrnuty do denní bilance kalorií.

Krmení štěňat belgického ovčáka

Mladí belgičtí ovčáci jsou plní energie a vždy hraví. Z tohoto důvodu by jim měla být poskytnuta potrava, která splňuje jejich vysoké kalorické potřeby a všechny potřebné živiny, včetně bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů. Mělo by to být kompletní krmivo pro mladé psy středních plemen.

Krmení dospělého belgického ovčáka

Dávka krmiva pro belgického ovčáka by měla být rozdělena do 2-3 porcí a podávána alespoň 30 minut před nebo po procházce. Ideální jsou granule pro dospělé psy středních plemen.

Krmení staršího belgického ovčáka

Senioři mají nižší potřebu kalorií než mladí a dospělí psi, proto by měli být krmeni potravou s nižším obsahem energie. Zcela jinou výživu naopak potřebují velmi staří psi, kteří jsou vystaveni podváze kvůli zhoršení schopnosti vstřebávat živiny

Belgický ovčák – zdraví

Péče o belgického ovčáka není náročná. Ovčáčtí psi se těší dobrému zdravotním stavu a zřídka onemocní.

Nejčastější zdravotní problémy belgického ovčáka:

 • dysplazie kyčelního kloubu;
 • albinismus;
 • epilepsie;
 • poruchy štítné žlázy;
 • šedý zákal;
 • atrofie sítnice.

Další informace

Čím krmit štěně belgického ovčáka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.