Právě si prohlížíte Bígl

Bígl

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Velká Británie
Název v zemi vzniku Beagle
Klasifikace dle FCI VI. Honiči, barváři a příbuzná plemena
Sekce I. Honiči
Využití Společník, služební pes
Zkoušky Bígl má pracovní zkoušku
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 33 – 40 cm

Fena: 33 – 36 cm

Hmotnost

Pes: 8 – 14 kg

Fena: 8 – 12 kg

Osrstění
Krátké, husté a odolné proti počasí.
Zbarvení srsti Jakákoliv barva uznaná pro honiče s výjimkou játrově hnědé. Konec ocasu bílý.
Celkový dojem
Robustní, kompaktní pes, vytvářející dojem kvality, aniž by působil hrubě.
Povaha
Aktivní, laskavý a čilý, bez známek agresivity nebo bázlivosti.

Charakter chování

Bígl je velmi aktivní pes. Ke své rodině je bígl velmi přátelský a přítulný, přátelský bývá většinou i k cizím lidem. Pokud si od mala navykne na ostatní domácí zvířata, nebývají v soužití žádné problémy. Soužití s jinými psy by neměl být problém pokud dochází k jeho brzké socializaci. Díky jeho silnému loveckému pudu ale může být občas problém. K dětem má tento pes velmi dobrý vztah a bývá jim hravým kamarádem. Rovněž by zde měl být dozor dospělé osoby. Jeho výchova by měla být důsledná, ale zároveň nenásilná a citlivá.

 

Tohoto psa je možné chovat jak v bytě, tak zahradě v kotci. Avšak nejspokojenější je v přítomnosti svého pána a jeho rodiny. Bígl je dodnes používán jako lovecký pes. Zvládne na výbornou všechny úkoly, které odpovídají pracovní náplni honících psů, výborně zastane práci na nepobarvené i pobarvené stopě. V poslední době je bígl pro svůj výborný čich také využíván ve služební kynologii k vyhledávání narkotik, zbraní a výbušnin. Bígl je velmi temperamentní pes, který vyžaduje dostatek pohybu a zaměstnání. Při nedostatku pohybu trpí jako většina honičů obezitou.

 
Rovněž je velmi důležitý výcvik. Má pověst útěkáře a mohou nastat problémy s touláním, takže je dobré těmto problémům předcházet. Základní co bígla učit, je přivolání. Pokud dosáhnete toho, že vás spolehlivě poslechne, eliminovali jste většinu problémů, které vás s tímto plemenem mohou čekat. Jde o velmi inteligentní plemeno a ochotně se učí, především když máte něco k snědku. Pro zařazení psa do chovu je nutné absolvování některé ze zkoušek loveckých psů. Nejčastěji bývá u bíglů absolvována barvářská zkouška honičů. Smečka bíglů, se i při pronásledování kořisti, drží v pevně semknutém tvaru, který je „možno přikrýt ubrusem“
 
Bígl není pes, který by byl vhodný na hlídání. Nevítanou návštěvu vám sice hlasitě ohlásí, ale také ji většinou velmi přátelsky uvítá.

 

Bígl – původ

Bígl je nejmenší a nejstarší anglický honič. Je to malý pes s melancholickým pohledem výrazných, tmavých očí. Byl používán k práci ve smečce a je specialistou především na lov drobných zvířat. Má silně vyvinutý smečkový pud a s ostatními psy se snáší velmi dobře. Pro svou vlídnou povahu a malou velikosti, je bohužel velmi oblíbený v lékařském výzkumu. Naštěstí tlak veřejnosti nutí farmaceutické firmy využívání nejen psů k pokusům postupně omezovat. O moderním chovu bígla se dá hovořit od konce 19. století. Klub chovatelů, byl v Anglii založen v roce 1890. O několik let později se stal populárním také v USA.

 

První zmínku o malých honičích nalézáme ve 3. století u irsko-skotského barda Ossiana, kdy píše, že existuje typ malých, odvážných honičů, používaných k lovu zajíců, chovaných v Bretani ve Francii, nazývaných „Beagles“. Toto pojmenování je pravděpodobně odvozeno od starofrancouzského slova „beigh – malý“. Do Anglie je v 11 století přivezli Normané, bígl podobný tomu, jak ho známe dnes se začal z neustálené skupiny malých honičů vymezovat o tři sta let později. Získal na rychlé oblibě, měl své stálé místo na královských dvorech celá staletí – k jeho chovatelům patřila královna Alžběta I. , Vilém III. Oranžský, nebo Jiří IV.

Další informace

Čím krmit štěně bígla? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o bíglovi najdete na Wikipedii.b