Právě si prohlížíte Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Bílý švýcarský ovčák je potomkem německého ovčáka. Tito inteligentní a energičtí psi jsou velmi přátelští k lidem i ostatním zvířatům. Bílí švýcarští ovčáci projevují trpělivost s dětmi, rádi spolupracují s lidmi a jsou mnohem klidnější než němečtí ovčáci. Seznamte se blíže s tímto krásným plemenem!

FCII. Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce1. Ovčácká a pastevecká plemena – bez pracovní zkoušky
VyužitíSpolečenský pes, rodinný pes
Délka života12–14 let
CharakterJemný, přátelský, inteligentní, nedůvěřivý k cizím lidem, energický
Velikost

Střední

Výška v kohoutku: psi 58–66 cm, feny 53–61 cm 

 

Tělesná hmotnost: samec cca 30–40 kg, samice cca 25–35 kg

Srst

středně dlouhá srst: hustá, přiléhající, s bohatou podsadou; vrchní srst tvrdá a rovná

 

dlouhá srst: hustá, přiléhající, s bohatou podsadou; krycí srst tvrdá a rovná

Země původuŠvýcarsko

Bílý švýcarský ovčák – historie

Bílý švýcarský ovčák je potomkem německého ovčáka. Bílé exempláře tohoto plemene byly dlouho registrovány a vystavovány a zbarvení nebylo považováno za vadné. Zajímavé je, že na konci 19. století byly na habsburském dvoře činěny pokusy o zavedení čisté linie bílých ovčáckých psů. Bílá barva těchto psů byla způsobena přítomností recesivního genu v nich. 

Během 2. světové války Němci uznali bílou barvu ovčáckého psa jako vadnou. Bílá barva byla považována za synonymum přecitlivělosti, hluchoty nebo slepoty těchto zvířat. Navíc bílí ovčáčtí psi mohou být díky své barvě zaměněni za ovce, takže v roli ochránce stáda nejsou efektivní. Kanadští a američtí chovatelé však založili speciální kluby a začali chovat bílé ovčácké psy. Američtí a kanadští ovčáci jsou dodnes známí jako bílí ovčáci nebo bílí němečtí ovčáci. Bělosrstí čtyřnožci Evropany oslovili, začali se dovážet a chovat. V Evropě se jim říkalo americko-kanadští bílí ovčáci, ale Švýcarsko požádalo o uznání plemene, takže se název změnil na bílý švýcarský ovčák. 

Plemeno bylo uznáno Světovým kynologickým klubem (FCI) v roce 2002, ale změna názvu způsobila problémy s registrací psů. Dodnes má mnoho bílých švýcarských ovčáků klubové rodokmeny, které FCI oficiálně neuznává. 

Bílý švýcarský ovčák – charakter

Bílý švýcarský ovčák se vyznačuje přátelským přístupem k lidem i zvířatům. Bratranec německého ovčáka je nesmírně inteligentní, energický, spolupracující, ale také ostražitý k cizím lidem. Bílý švýcarský ovčák je pro svou mimořádnou ostražitost vhodný jako hlídač, ale dobře se uplatní i při psí terapii, záchraně a sportech jako je obedience, dogtrekking nebo stopování. Stejně jako u jiných plemen by měl být bílý švýcarský ovčák chován s dětmi pod dohledem opatrovníka. Za připomenutí stojí i výuka dětí správnému chování ke psům od mala.. 

Bílý švýcarský ovčák – vzhled

Bílý švýcarský ovčák je odvozen od německého ovčáka a vyznačuje se bílou barvou, elegantní siluetou a silnou stavbou těla. Vyskytuje se ve dvou variantách: dlouhosrstý a krátkosrstý.

Hlava: Silná, suchá a pěkně tvarovaná, v poměru k tělu; při pohledu shora a ze strany má klínovitý tvar; horizontální osa tlamy a lebky jsou rovnoběžné; tlama je silná a v poměru k lebce přiměřeně dlouhá.

Oči: Středně velké, mandlového tvaru, mírně šikmo posazené, hnědé nebo tmavě hnědé.

Uši: Vztyčené, vysoko nasazené a nesené ztuha, vzájemně rovnoběžné a směřující dopředu, ve tvaru dlouhého, na špičce mírně zaobleného trojúhelníku.

Ocas: tmelovitý, šavlovitý, ke špičce se zužující, poměrně nízko nasazený, dosahuje alespoň k hleznu.

Srst: 

– středně dlouhá srst: hustá, těsně přiléhající, s bohatou podsadou; krycí srst tvrdá a rovná; tlama, uši a přední strana končetin jsou pokryty krátkou srstí a krk a zadní straně končetin jsou o něco delší než na těle; mírně zvlněná srst je povolená, pokud je tvrdá.

– dlouhá srst: hustá, přiléhající, s bohatou podsadou; krycí srst tvrdá a rovná; obličej, uši a přední strana nohou jsou pokryty krátkou srstí, dlouhá srst na krku tvoří výraznou hřívu a na stehnech je taktéž výraznější osrstění; srst by nikdy neměla být příliš dlouhá; Mírně zvlněná srst je povolena za předpokladu, že jsou tvrdá.

bílý švýcarský ovčák s mláďaty

Bílý švýcarský ovčák – péče

Bílý švýcarský ovčák vyžaduje pravidelné odstraňování podsady, alespoň jednou týdně. V období línání je nutné mazlíčka kartáčovat každý den. Psi tohoto plemene by se měli v případě potřeby koupat pomocí speciálního šamponu pro psy s bílou srstí. Jako u každého plemene se doporučuje každodenní čištění zubů, pravidelné kontroly očí a uší a podle potřeby zkracování drápů.

Bílý švýcarský ovčák – pro koho je vhodný?

Bílý švýcarský ovčák potřebuje hodně cvičení a kvalitní výcvik. Vyžaduje odhodlání, trpělivost, citlivost a pevnost. Bílý švýcarský ovčák není vhodný pes pro začátečníka. Zvířata tohoto plemene se také nedoporučují velmi vytíženým nebo neaktivním lidem.

Bílý švýcarský ovčák – výživa

Bílý švýcarský ovčák nepatří mezi náročné psy, proto je nejlepší používat kompletní, kvalitní krmivo, přizpůsobené věku, váze, míře fyzické aktivity a zdraví. Takové jídlo obsahuje potřebné živiny ve správném množství a poměru. 

Nejlepší je podávat mokré a suché krmivo ve stejných poměrech (např. 100 g na 100 g). Denní dávka jídla by měla být rozdělena do dvou až tří jídel podávaných v pevně stanovenou dobu. Dbejte na to, aby pamlsky nepřesáhly 10 % denní energetické dávky. Pozor, pes by hodinu před procházkou a minimálně 15 minut po procházce neměl jíst. Stejně jako u každého psa by měl páníček zajistit, aby zvíře mělo neomezený přístup k čisté, čerstvé vodě.

Bílý švýcarský ovčák – zdraví

Bílí švýcarští ovčáci patří mezi silná, zdravá a odolná plemena. Velmi zřídka, ale mohou se u nich vyskytnout nemoci, jako jsou:

  • dysplazie kyčle a lokte,
  • expanze jícnu
  • onemocnění slinivky,
  • degenerativní myelopatie.

Další informace

Čím krmit štěně bílého švícarského ovčáka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.