Právě si prohlížíte Boloňský psík

Boloňský psík

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Boloňský psík je přátelský, malý společenský pes, který přitahuje pozornost svou veselou povahou a sněhově bílou srstí. Je velmi komunikativní a páníčka věrně následuje. Je péče o boloňského psíka náročná? Kdo bude nejlepším majitelem tohoto rozkošného pejska? 

FCIIX. Společenská plemena
Sekce1 – Bišonci a příbuzná plemena – bez pracovní zkoušky
VyužitíVýstavní pes, dekorativní pes, domácí mazlíček, společenský pes
Délka života12 – 14 let
Charakterkomunikativní, přátelský, věrný, klidný, citlivý, inteligentní, mazlíček, vyrovnaný
Velikost

miniaturní (samec a samice):

tělesná hmotnost – od 2,5 do 4 kg

výška v kohoutku – feny 25–28 cm, psi 27–30 cm 

Srstdlouhá, měkká, kudrnatá srst, bez podsady; barva: čistě bílá
Země původuItálie

Historie

Vzdálenými předky boloňského psíka jsou malí psi canes melitenses, známí již za dob Aristotela. Boloňský psík pochází z Kanárských ostrovů a Malty (podle některých kynologů pochází z Ruska). Díky italským námořníkům si našel cestu do slunné Itálie, kde si velmi rychle získal velké sympatie místních obyvatel (zejména šlechty), než se u dvora objevili pudli. První chovy boloňského psíka se objevily v 11. a 12. století v Boloni, na které vznikl název tohoto plemene. 

Kvůli tvrdé konkurenci ostatních okrasných psů hrozilo boloňskému psíkovi v 19. století vyhynutí, ale milovníci tohoto plemene to naštěstí nedali dopustit.

Charakter 

Boloňský pes je velmi citlivý, klidný pes, který přilne k páníčkovi a potřebuje něhu. Špatně snáší izolaci a neměl by se nechávat doma samotný déle než pár hodin. Tento inteligentní a bystrý mazlík je přístupný tréninku a vždy si chce hrát. Boloňský psík projevuje mírnost a poslušnost, jeho výchova by neměla být výzvou ani pro začínající pečovatele. Toto plemeno se jistě neosvědčí jako strážce majetku, ale když uslyší znepokojivý zvuk, okamžitě vás upozorní hlasitým štěkotem.

Vzhled

Jak vypadá boloňský psík? Podle standardu je kohoutková výška u psů 27–30 cm a u fen – 25–28 cm. Charakteristickým znakem boloňského psíka je nadýchaná bílá srst s třásněmi a velké, tmavé, lesklé oči s ostrým výrazem. Tento malý bafan má dosti podsaditou stavbu těla, jeho silueta je čtvercová.

Hlava: Středně dlouhá, plochá lebka, špička nosu černá a velká.

Oči: velké, tmavé, široce otevřené.

Uši: vysoko nasazené, svěšené.

Ocas: nesený přes hřbet.

Srst: dlouhá, nadýchaná, kudrnatá srst.

Barva: bílá (podle standardu FCI by měla být téměř sněhově bílá).

Péče

Kvůli dlouhé a husté srsti by jej měl majitel kartáčovat každý den, aby zůstal krásný a upravený. Jako u všech psů je potřeba systematicky kontrolovat stav uší a denně čistit svému mazlíčkovi zuby (boloňský psík, stejně jako mnoho jiných malých psů, má sklon k tvorbě zubního kamene). Kvůli výtoku z očí, který může zbarvit srst do hněda, je vhodné každý den otírat okolí očí speciálním prostředkem. Koupele by měly být prováděny 1-2 měsíčně s použitím správně vybraného šamponu. Doporučuje se pravidelné stříhání boloňských vlasů (pokud nevíte, raději využijte služeb psího kadeřníka).

Boloňský psík - stříhaní

Pro koho je vhodný boloňský psík?

Boloňský psík je typickým společenským psem, který potřebuje neustálý kontakt se svým chovatelem (není to mazlíček hodně pracující lidi, kteří často cestují a nezdrží se doma). Snadno poslechne svého páníčka a touží se učit. Boloňský psík bude skvělým společníkem pro rodiny s dětmi i seniory (není to přehnaně aktivní pes). Je ideální volbou pro lidi se sedavým způsobem života. Přátelský, půvabný boloňáček může snadno žít pod jednou střechou s ostatními zvířaty a ochotně s nimi sdílet i místo na spaní. Kde by měl boloňský pes bydlet? Je to pejsek, který je rád v domě, ale i v malém v malém bytě. 

Výživa

Aby byl zajištěn správný vývoj boloňského psíka a jeho dobrá kondice až do vysokého věku, je třeba věnovat zvláštní pozornost správné výživě. Určitě se vyplatí krmit jej kompletním krmivem. Je dobré, když boloňáci dostávají krmivo určené pro psy malých plemen, přizpůsobené věku, zdraví a  jeho fyzické aktivitě. Krmení kvalitním, vyváženým krmivem zajistí, že dostane všechny potřebné živiny. Z důvodu sklonu k tloustnutí by boloňáček neměl být překrmován (dávkujme krmivo v souladu s doporučením výrobce, na základě individuálních požadavků mazlíčka). Štěňata ideálně krmte „juniorským“ krmivem, dospělé krmte krmivem „Adult“ a starší psy granulemi označené „senior“. Pamatujte, že váš pes by měl mít neustálý přístup k čerstvé a čisté vodě. Pamlsky, které boloňáci milují, by neměly překročit více než 10 % denní energetické potřeby.

Zdraví

Boloňští psi se těší dobrému zdraví a i když jsou malé velikosti, nejsou náchylní k nemocem. Jsou ale dost citliví na nízké teploty (v zimě by měli nosit speciální oblečení). Mezi možné zdravotní problémy patří:

  • dislokace čéšky,
  • dvojitá řada řas,
  • obezita.

Standardní délka života boloňského plemene je 12-14 let.

Další informace

Čím krmit štěně boloňského psíka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.