Právě si prohlížíte Border kolie

Border kolie

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Velká Británie
Název v zemi vzniku Border Collie
Klasifikace dle FCI I. Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce I. Ovčáci
Využití Ovčácký pes, práce se stádem s ovcí, kynologické sporty, příjemný rodinný společník.
Zkoušky Border kolie dělá pracovní zkoušku
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 47,5 – 55 cm

Fena: 45 – 53,5 cm

Hmotnost Pes: 14 – 20 kg
Fena: 12 – 19 kg
Osrstění Jsou dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá krátká. Krycí srst je hustá s měkkou a hustou podsadou, která vytváří skvělou ochranu proti povětrnostním vlivům.
Zbarvení srsti Dovoleno je celé množství barev, přičemž nikdy by však neměla převládat bílá.
Celkový dojem Je to pes dobrých proporcí, ladných rysů ukazující kvalitu, půvab a dokonalou vyváženost. Tělo je atleticky stavěné. Je to středně velký pes s krátkou či polodlouhou srstí.
Povaha Vytrvalý ovčácký pes, vhodný k práci u stáda. Je výborně ovladatelný, bdělý, pozorný, poslušný a inteligentní pes, není nervózní ani agresivní.

Charakter a chování

Border kolie je výborný hlídač, má ráda svoji rodinu a jejich kamarády, je to velmi chytrý a oddaný společník, který se velice rychle učí novým povelům. Je to vynikající sportovní pes, hodící se zvláště pro agility a flyball.

Border kolie je velmi často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno. V práci se stádem ovcí nemá konkurenci. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé jeho přání. Je to pes pro každou srandu a pro každý psí sport. Je fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí.

Nesnáší hrubé jednání, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany majitele. Border kolie je schopná naučit se stovky povelů, ale žádný se nenaučí tlakem a pod výhružkou trestu.

Pokud nemá border kolie dostatek fyzického a psychického vyžití, najde si práci sama v podobě ničení bytu nebo sebepoškozování. Border kolie není kotcový pes, potřebuje neustálý kontakt s majitelem, a proto je vhodná hlavně pro aktivní lidi, kteří ji dopřejí spoustu pohybu.

 

Border kolie – původ

Border kolie pochází z drsného ale úchvatného kraje jménem Border Country tvořící hraniční pás mezi Anglií a Skotskem. Border kolie patrně vznikla křížením starých kolií s několika dalšími plemeny, což mělo zlepšit její pracovní schopnosti. Mezi přikříženými plemeny byl špringršpaněl, greyhound, staroanglická kolie a později i bearded kolie.

Po celá staletí byla selekce chovu zaměřená na pracovní stránku psa, nikoli na vnější vzhled.

Již od roku 1873 i pastýři organizují soutěže, takzvané „ Sheepdog Trials“. V této soutěži musí pes převést v určitém časovém limitu stádo ovcí přes různé překážky a zahnat je do ohrady dle příkazů psovoda. Ten smí psa řídit pouze hlasem a na velkou vzdálenost pískanými signály. Tyto soutěže slouží především k objevení nejlepších border kolií, které jsou pak využity k dalšímu chovu a tím je zajištěna nová kvalitní generace pracovních psů.

Další informace

Čím krmit štěně border kolie? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o border kolii najdete na Wikipedii.