Právě si prohlížíte Border teriér

Border teriér

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Border teriér je přítulný, rodinný a inteligentní pejsek s vyrovnanou povahou. Co stojí za to vědět o border teriérovi, než se stane novým členem naší rodiny? Jaké povahové vlastnosti by měl mít majitel tohoto plemene? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět níže v článku.

Obsah

Border teriér – základní informace

FCIIII. Teriéři
Sekce1 – Velcí a střední teriéři – bez pracovní zkoušky
VyužitíLovecký pes, agility, flyball, aktivní pes,  společenský pes, rodinný pes
Délka života12 – 15 let
Charakterradostný, loajální, přátelský, hrdý, inteligentní, aktivní, věrný, ostražitý
Velikost

malá

tělesná hmotnost: fena 5 – 6,5 kg, pes 6 – 7 kg

výška v kohoutku: fena 28 cm, pes 30,5 cm

Srsthustá, hrubá, polodlouhá krycí srst (bohatá podsada)
barva: pšeničná, červená, šedá s pálením, modrá s pálením
Země původuVelká Británie

Historie

Border teriéři pocházejí ze skotských hranic, hraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií. Jsou křížencem starého typu bedlington teriéra, lakeland teriéra a dandie dinmont teriéra. První záznamy o těchto loveckých psech pocházejí z 18. století. V minulosti border teriéři lovili krysy a hlídali farmy před liškami. 

Tito psi byli dostatečně malí, aby se vtěsnali do jakékoli nory, a dostatečně rychlí, aby drželi krok s ostatními psy. Zajímavé je, že mnoho chovatelů vedlo pro své mazlíčky vlastní rodokmenové knihy. Velkou zásluhu na rozvoji tohoto mimořádného plemene psů měl chov border teriérů Doddse a Robsona z Northumberlandu. Britský Kennel Club oficiálně uznal standard plemene v roce 1920.

Charakter

Border teriér je společenský pes s nekomplikovanou povahou. Je velmi mrštný, veselý a plný života, rád si hraje s dětmi a miluje rodinu. Rychle se přizpůsobuje novým situacím, je odvážný, zvědavý a má skvělé reflexy. Tento inteligentní pes se velmi rychle učí. 

Je bezkonfliktní, ale umí být tvrdohlavý (nebude slepě plnit rozkazy). Tento teriér potřebuje hodně pohybu, rád běhá a honí se za míčem. Pro uspokojení jeho potřeb je nutné zajistit mu každý den alespoň jednu delší 1 – 1,5 hodinovou procházku a několik kratších venčení. Border teriér neštěká, ale špatně snáší samotu, proto se vyplatí zvykat ho od štěněte na samotu doma, aby lépe zvládal dočasnou izolaci. Skvěle se hodí pro psí sporty, např. agility. 

Je to věrný pejsek s vyrovnanou povahou, k cizím lidem si udržuje určitý odstup. Důležité je, že nebývá agresivní vůči ostatním psům, ale díky svému silnému loveckému pudu se může od svého pána vzdálit, když ucítí zajímavou stopu.

Vzhled

Border teriér je malý, drsnosrstý pes se světlou kostrou a úzkým a poměrně dlouhým tělem. Charakteristickým znakem vzhledu je hlava připomínající hlavu vydry. Podle standardu je ideální kohoutková výška pro psa 30,5 cm (fena by měla mít 28 cm). Požadovaná tělesná hmotnost pro psa je 6 – 7 kg a tělesná hmotnost feny je 5 – 6,5 kg.

Hlava: Lebka je středně široká, tlama je silná a krátká.

Oči: Tmavé, středně velké, s ostrým výrazem.

Uši: Malé, tvaru V, složené na tvářích.

Ocas: poměrně krátký, vysoko nasazený, ke konci se zužuje. 

Srst: hustá, na dotek tvrdá, dvouvrstvá; krycí srst a krátká, bohatá podsada.

Barva: různé barvy: červená, pšeničná, šedá s pálením, modrá s pálením.

Péče

Mnoho zájemců o psy border teriéra zajímá, jakou péči tato zvířata vyžadují. Naštěstí není toto plemeno náročné na péči. Vše, co potřebuje, je pravidelné zastřihování. Neztrácí mnoho chlupů, proto by se měl mazlíček kartáčovat jednou týdně a občas koupat. Za připomenutí stojí i každodenní čištění zubů, pravidelná kontrola stavu očí a uší border teriéra.

Pro koho je vhodný border teriér?

Páníček border teriéra by měl být klidný, pevný, důsledný a zároveň mazlíčkovi projevovat něhu. Vzhledem k vrozené, vysoké inteligenci by neměl být jeho chov problém ani pro amatéry. Miluje pohyb, proto je dobré, když je majitel i fyzicky aktivní. Rád se zúčastní dlouhých procházek a túr. Není to pes vhodný pro neaktivní lidi, kteří dávají přednost odpočinku doma. 

Vzhledem k vysoké energii není border teriér vhodný pro seniory (obvykle starší lidé nebudou schopni uspokojit jeho pohybové potřeby). Vzhledem k myslivecké minulosti je malá šance, že se bude kamarádit s kočkami.

Border teriéři jsou velmi rodinné typy, k dětem jsou přátelští, takže budou skvělými společníky při mnoha hrách (samozřejmě pod kontrolou dospělých). Border teriéři mohou bydlet v bytech i v domku se zahradou, najdou se v jakémkoli prostředí, nemají problémy s adaptací. 

Výživa

Základem správné výživy border teriéra je vyvážené, kompletní hotové krmivo, které obsahuje všechny potřebné živiny v optimálním poměru. Tento malý pes může používat smíšenou stravu, založenou na 50 % suchého krmiva a 50 % vlhkého krmiva (z hlediska hmotnosti produktu). 

Jak často bych měl krmit svého border teriéra? 

Dospělý mazlíček může dostat 2 až 3 porce jídla denně (v pevně stanovenou dobu). Měli bychom pamatovat na to, abychom vždy podávali tolik jídla, kolik odpovídá individuálním potřebám kalorií našeho psa. Můžete se také řídit orientačním doporučením výrobce (tuto informaci najdete na obalu potravin). Někteří chovatelé mají tendenci své čtyřnohé kamarády překrmovat, což zvyšuje riziko nadváhy. Může dostat pamlsky, která by neměly tvořit více než 10 % denní potřeby energie. Každý majitel by měl také zajistit, aby měl pes stálý přístup k čisté, čerstvé vodě. 

Při nákupu krmiva pro domácí mazlíčky věnujte pozornost věku psa, hmotnosti, zdravotnímu stavu a míře fyzické aktivity. Štěně by mělo být podáváno kompletní krmivo se symbolem „junior“. Dospělé psy je nejlepší krmit potravou z řady „adult“. Starší border teriér zůstane zdravý, pokud bude dostávat krmivo s označením „senior“.

Zdraví

Border teriéři se obecně těší dobrému zdravotním stavu. Nejsou zvláště náchylní k žádným genetickým vadám. U některých je velmi vzácná dysplazie kyčelního kloubu, atrofie sítnice nebo srdeční onemocnění.

Jak dlouho žije border teriér?

 Průměrná délka života tohoto živého a radostného psa je 12 – 15 let.

Další informace

Čím krmit štěně border teriéra? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.