Právě si prohlížíte Československý vlčák

Československý vlčák

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Československý vlčák je nebojácný, silný a společenský pes, který kombinuje rysy vlka a německého ovčáka. V čem je specifikum tohoto plemene s mimořádně zajímavou historií? Co stojí za to vědět, než si pořídíte štěně československého vlčáka?

Obsah

Československý vlčák – základní informace

FCII. – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce1 – Ovčácká a pastevecká plemena – s pracovní zkouškou
VyužitíHlídací pes, služební pes, společenský pes, rodinný pes
Délka života12–16 let
CharakterNezávislý, inteligentní, nedůvěřivý, ostražitý, aktivní, loajální ke svému pánovi
Velikost

Střední

Tělesná hmotnost: fena – 20 kg, pes – 26 kg

Výška v kohoutku: fena – minimálně 60 cm, pes – minimálně 65 cm

SrstHustá, kompaktní, silná, polodlouhá (v zimě se podsada stává silnější); barva: žlutohnědá, stříbrná šedá
Země původuČesko / Slovensko

Československý vlčák – historie

Československý vlčák je výsledkem experimentu. Tento pes je křížencem divokého karpatského vlka a německého ovčáka (Vlčice Brita a Caesarův ovčák). Historie plemene se začala psát v roce 1955, kdy se na území bývalého Československa následujících 10 let vědci ČSAV pokusili úspěšně o nové plemeno psů. Štěňata zdědila od vlka vzhled a vytrvalost, povahu a dispozice k práci s člověkem po německém ovčákovi. V roce 1982 byl uznán národním plemenem Československa. Patronskou zemí je dnes Slovensko (odtud vžité pojmenování slovenský pes). Mezinárodní kynologická federace (FCI) oficiálně uznala standard plemene v roce 1989. 

Československý vlčák – charakter

Československý vlčák je aktivní, energický pes, který je velmi vázaný na svého majitele a potřebuje neustálý kontakt s lidmi (k cizím je nedůvěřivý a vzdálený). Projevuje velkou loajalitu k osobě, kterou si vybere jako svého pána (ostatní členové rodiny mohou mít někdy problém, aby plnil jejich příkazy). Československý vlčák díky silnému stádnímu pudu špatně snáší samotu, proto bychom jej neměli vystavovat mnohahodinové izolaci. Vykazuje vysokou inteligenci, kterou můžeme využít při psích sportech. Je to skvělý tracker. Je třeba říci, že vlčák musí mít určený cíl. Je to pes, který potřebuje pobídky, aby jednal. 

Jeho výcvik by však měl být pestrý a zajímavý, protože ho jinak rychle omrzí. Pes, který je nesprávně veden a socializován, může projevovat sklony k agresi. 

Československý vlčák – vzhled

Českoslovenští vlčáci jsou vizuálně velmi podobní vlkovi. Jsou to velcí nebo středně velcí psi se souměrnou, dobře osvalenou postavou obdélníkovou postavou. Výška v kohoutku u fen je 60-65 cm a u psů 65-70 cm. Typickým znakem československého vlčáka je jantarová barva očí, světlá maska a světlejší srst pod krkem a na hrudi. 

Hlava: souměrná, dobře osvalená (při pohledu shora má tvar tupého klínu); stop průměrný.

Oči: malé a šikmé, s dobře přiléhajícími víčky, vždy jantarové barvy.

Uši: trojúhelníkové a tenké, zvednuté nahoru. 

Ocas: svěšený, vysoko nasazený (když je vlčák uvolněný, volně spouští ocas).

Srst: silná a hustá srst (dokonale chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy), při poklesu teploty (v zimě) podsada houstne.

Barva: světle šedá až stříbrnošedá.

Československý vlčák – péče

Československý vlčák nevyžaduje žádné složité ošetřování. Stačí nezapomínat na pravidelné čištění srsti a zubů a pravidelně kontrolovat stav očí a uší vašeho bafana.

Pro koho je československý vlčák vhodný?

Majitel československého vlčáka musí být důsledný, trpělivý, dominantní a mít dostatek volného času. Je tím pravým společníkem pro sportovní a outdoorové nadšence. Není to však pes pro lidi, kteří často cestují nebo tráví celé dny v práci. Československý vlčák by měl bydlet v domě s větší zahradou, nejlépe v blízkosti luk. Abychom uspokojili jeho základní potřeby, musíme psovi zajistit přiměřenou dávku každodenního pohybu. Vycházky s ním provádějte energické a obohacené o různá cvičení. Vlčák může obtížně snášet přítomnost jiných zvířat, proto se nedoporučuje lidem, kteří již psa nebo kočku mají (hrozí, že na ně bude agresivní).

Československý vlčák – výživa

Československý vlčák je pes s velkou chutí k jídlu. Měl by být krmen kvalitním, kompletním krmivem, které bude obsahovat všechny potřebné živiny. Pamatujte, že krmivo musí být vždy přizpůsobeno věku, zdravotnímu stavu a jeho fyzické aktivitě. Vlčák může dostávat vyvážené suché krmivo v podobě granulí nebo smíšenou stravu založenou na suchém a mokrém krmivu (50/50 z hlediska hmotnosti produktu) – konzervy, paštiky a pod. Jak často bych měl krmit československého ovčáka? Doporučují se dvě jídla denně, aby pes nesnědl příliš mnoho jídla najednou (např. ráno a večer nebo ráno a odpoledne). Československý vlčák musí mít nepřetržitý přístup k čerstvé a čisté vodě. Jako doplňkové krmivo lze podávat i pamlsky pro psy, které však musí být podávány s rozumem (nesmí pokrýt více než 10 % denní kalorické potřeby).

Pokud si nejste jisti, zda svého mazlíčka krmíte správně, měli byste jídelníček svého mazlíčka konzultovat s vaším veterinářem.

Československý vlčák – zdraví

Českoslovenští vlčáci jsou odolní vůči nemocem a obvykle se těší dobrému zdraví až do vysokého věku. Dobře zvládají nízké teploty a nejsou náchylní ke genetickým poruchám. Potenciální zdravotní problémy, které se mohou vyskytnout, zahrnují: 

  • dysplazie kyčelního kloubu,
  • degenerativní myelopatie,
  • oční choroby,
  • problémy s chováním (související s nevhodnou socializací, např. nadměrná agresivita nebo strach).

Mnoho zájemců o toto plemeno si klade otázku, jakého věku se československý vlčák dožívá. Průměrná délka života tohoto psa je 13-16 let.

Další informace

Čím krmit štěně československého ovčáka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.