Právě si prohlížíte Chodský pes

Chodský pes

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Čím se vyznačuje chodský pes, kterého mnozí zaměňují s československým vlčákem? Toto staré plemeno, které na přelomu století téměř vymizelo, se dnes definitivně vrací na scénu, i když pomalu. Poznejte tyto jemné, trpělivé psy střední velikosti!

Obsah

Chodský pes – základní informace

FCII. – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce1 – Ovčácká a pastevecká plemena – s pracovní zkouškou
VyužitíHlídací pes, služební pes, společenský pes, rodinný pes
Délka života10 – 13 let
CharakterTemperamentní, živý, sebevědomý, bez známek nervozity, dobře ovladatelný a učenlivý.
Velikost

Střední

Tělesná hmotnost: 17 až 27 kg

Výška v kohoutku: fena – 49 – 52 cm, pes – 52 – 55 cm

SrstKrásná, hustá a lesklá srst. Délka srsti je 5 až 12 cm. Podsada je měkká, krátká
Země původuČeská republika

Chodský pes – historie

Chodský pes  je velmi staré plemeno psů. Velké oblibě se těšil již ve 14. století – zejména na územích západních Čech obývaných Chody. Chodové byl svobodný lid, který střežil hranice Čech. Od roku 1325 požívali privilegií souvisejících s tímto konkrétním zaměstnáním. V 16. století (přesněji 1576) byla tato privilegia rozšířena o možnost používání krátkých a dlouhých zbraní a používání středně velkých psů vlčího vzhledu (předchůdci dnešního chodského psa). Když se v oblasti Chodů objevila stáda ovcí a jejich chov byl stále populárnější, začali se chodští psi využívat jako pastevečtí psi. 

Toto plemeno postupem času ztrácelo na významu a pomalu zaniklo. Znovuobjeveno byla na konci 19. století. K obnovení zájmu o chodského psa a historii Chodů přispěly dva faktory:

  • český spisovatel a dramatik Alois Jirásek vydává knihu „Psohlavci“
  • postavení pomníku Janu Kozinovi v Hrádku, vůdci chodského povstání (1895). Na podstavci Kozinu doprovází chodský pes.

Od té doby se pracuje na znovuvytvoření plemene z několika přeživších. V roce 1985 oznámila skupina chovatelů pod vedením kynologa Jana Findejse dokončení obnovy tohoto plemene. FCI však chodské psy uznala až v roce 2019.

V současné době je v České republice několik tisíc českých ovčáků. Mimo tuto zemi nejsou psi příliš oblíbení – i když i se to pomalu mění.

Povaha chodského psa

FCI plemene uvádí, že český ovčák je jemný pes, téměř zcela prostý agresivity. Je čilý, a přitom velmi trpělivý a starostlivý – i s dětmi. Rád tráví čas s páníčkem, je vhodný jako hlídač i jako pastevecký pes. Tento český ovčák je k cizím lidem nedůvěřivý, rozhodně brání jemu svěřené stádo, tak i jeho rodinu. Má výborný čich a je velmi ostražitý.

Potřebuje hodně pohybu – musí se s ním chodit každý den na dlouhou procházku. Chodský pes je velmi odolný, takže i desítky kilometrů jsou pro něj snadné.

Nevýhodou však může být přehnaná ochrana (silný obranný pud vůči jiným zvířatům a lidem dělá z chodských psů skvělé pastevecké psy, ale o něco obtížněji společenská zvířata). Mnoho pečovatelů si také stěžuje na intenzivní, pravidelné línání psa.

Chodský pes se však snadno socializuje. Poslouchá a rychle se učí novým povelům. Jeho výcviková schopnost se s věkem nesnižuje, takže je snadné učit novým věcem jak štěně, tak dospělého psa.

 

Vzhled

Chodský pes je středně velký, jehož výška v kohoutku se pohybuje od 49 do 55 cm. Samec obvykle váží mezi 17 a 27 kg, feny jsou o něco menší. Má krásnou, hustou a lesklou srst. Délka srsti je 5 až 12 cm. Podsada je měkká, krátká. Barva srsti je černá nebo černá s pálením.

Český ovčák je pes s protáhlým tělem, stavěný velmi harmonicky a proporčně. Tlama je kratší než lebka, nos středně velký, oči mandlového tvaru, mírně sešikmené. Uši jsou vysoko nasazené, krátké a odstávající. Hřbet má silný, rovný vzhled, ocas je přirozeně mírně ohnutý. Chodský pes se dožívá v průměru od 10 do 13 let, i když existují jedinci, jejichž délka života danou hranici výrazně překračuje.

Péče o chodského psa

Chodský pes není náročné plemeno. Jeho srst vyžaduje pouze pravidelné kartáčování a koupání. V období línání je dobré psa česat každý den, protože velmi intenzivně líná. Jednou týdně je také dobré zkontrolovat stav očí, uší a zubů psa, abychom co nejdříve odhalili případná onemocnění nebo přítomnost parazitů.

Chodský pes – zdraví

Čeští ovčáci jsou po staletí považováni za velmi zdravé psy. Dobře snášeli drsné povětrnostní podmínky a jen zřídka procházeli chorobami typickými pro větší plemena psů (jako je dysplazie kyčlí a loktů nebo onemocnění žaludku). Avšak vzhledem k tomu, že v devatenáctém století téměř úplně vyhynuli a plemeno bylo znovu vytvořeno z velmi malého počtu jedinců, dochází v dnešní době ke genetickým problémům. Mezi nejčastější problémy patří problémy s plodností, stavbou těla a barvami. Větší počet onemocnění zatím chovatelé neuvádějí, proto nebyly v literatuře popsány.

Další informace

Čím krmit štěně chodského psa? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.