Právě si prohlížíte Dobrman

Dobrman

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Německo
Název v zemi vzniku Dobermann
Klasifikace dle FCI II. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce I. Pinčové a knírači
Využití Společník, služební pes
Zkoušky Dobrman dělá pracovní zkoušku
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 68 – 72 cm

Fena: 63 – 68 cm

Hmotnost

Pes: 40 – 45 kg

Fena: 32 – 35 kg

Osrstění Krátké, husté, tvrdé. Hladce a pevně přiléhající k tělu. Podsada není přípustná.
Zbarvení srsti Černá nebo hnědá s rezavými ostře ohraničenými a čistými znaky.
Celkový dojem Středně velký, svalnatý a silný pes. Elegantní linie těla, hrdé a vzpřímené držení. Temperamentní povaha a odhodlaný výraz, odpovídá ideálnímu vzoru psa.
Povaha
Dobrman je přátelský, klidný a velmi oddaný rodině. Vyniká ostražitostí a nebojácností, je vynikající hlídač a obranář. Je dobře ovladatelný a s chutí pracuje. Je sebevědomý, tvrdý a neohrožený.

Charakter chování

Dobrman patří do skupiny velkých pinčů. Nezapře ani určitou příbuznost s ohaři nebo ovčáckými plemeny. Je to milý a přátelský pes, který je závislý na svém pánovi, a je mu velice oddaný. Nejlépe se cítí v jeho společnosti a v těsné blízkosti celé rodiny. Je neuvěřitelně přítulný a rád projevuje svému pánovi náklonnost. Rodinu a velmi dobré známé vítá bouřlivým skákáním kolem. Často nosí hračky a vyjadřuje tak svou radost se shledání. Správně vychovaný pes vychází dobře i s dětmi, při styku s nimi je však nutný dohled dospělé osoby. Není úplně vhodný k malým dětem, je až příliš temperamentní a také může zbytečně žárlit. Není k nim také moc tolerantní a nenechá si všechno líbit.

K cizím lidem je nedůvěřivý, udržuje si odstup ale nebývá nepřátelský. Má schopnost rozeznat, který návštěvník je vítaný, a který ne. Nevítaného hosta může napadnout a velmi razantně tak bránit dům i rodinu. Při setkání s jinými psy by mohl nastat problém, protože je sebevědomý a dominantní.

Socializace je nutná již od útlého věku. Výchova Dobrmana musí být důsledná ale citlivá. Necitelný a násilný přístup se může podepsat na jeho povaze, stane se z něj bázlivý pes, který ze strachu může kousat. Dobrman je vhodný pes i k náročnějšímu výcviku, s tím je však lépe začít, až když je pes starší a je nutné vyvarovat se při výcviku jakéhokoli vynucování. Dobře vychovaný pes však nevyvolává konflikty ani s jinými psy, ani s ostatními zvířaty. Dobrman se hodí také jak na služební, tak sportovní výcvik. Zvýšenou pozornost při výchově bývá nadměrná roztěkanost, dráždivost nebo snaha zaujmout v rodině dominantní postavení.

Dobrman je pes vhodný do bytu, pro svou krátkou srst není vhodný pro chov v kotci nebo boudě. Není vhodný také na práci v klimaticky náročných podmínkách.

Toto plemeno vyžaduje velmi mnoho pohybu, rozhodně se nespokojí se několika krátkými procházkami. Má velkou výdrž a běh vedle kola nebo plavání jej udrží v dobré kondici. Hodí se také pro různé psí sporty. Nutně potřebuje být zaměstnáván, a to nejen fyzicky ale i psychicky. Tento pes klade na svého pána vysoké nároky, ale časem správné zacházení a vedení mnohonásobně oplatí.

Dobrman byl vyšlechtěn jako strážní pes, a to se i dnes považuje za jeho hlavní poslání. Je skvělý hlídač, a je dobře využitelný pro ochranu osob a majetku, i když respekt k tomuto plemeni pramení do značné míry z jejich pověsti. Neznamená to však, že by dobrman váhal s napadením vetřelce při ochraně svého teritoria. Na vycházkách se svým psem se může cítit bezpečně jak jeho pán, tak i celá jeho rodina. Tento pes má dobré předpoklady pro různá pracovní využití, neboť je velmi inteligentní, silný a rychlý a má vynikající čich.

Dobrmann – původ

Plemeno bylo vyšlechtěno v Německu. Je to jediné německé plemeno, které nese jméno svého tvůrce a prvního chovatele. O vznik plemene se zasloužil výběrčí daní, strážník a správce rasovny z německého města Apolda, v durynské oblasti Louis Dobermann, když chtěl vyšlechtit dokonalého doprovodného a obranářského psa, který by jej spolehlivě chránil při převozu peněz. 

O tom, jaká plemena použil ke křížení však nevedl žádné záznamy, a tak je jisté jen to, že v počátku křížil německého pinče se starým typem hladkosrstého německého ovčáka s krátkým ocasem, které sám vlastnil. Je pravděpodobné, že na dnešním vzhledu dobrmana se později podílel i rotvajler, výmarský ohař, viszla, beauceron a manchesterský teriér, který dobrmanovi dodal barvu, a byla přimíšena i krev greyhounda pro větší pohyblivost a eleganci.

 
První pes byl zapsán do plemenné knihy v roce 1893. Po smrti Dobermanna hrál velkou úlohu při dalším šlechtění Otto Göller, který v roce 1899 založil první klub chovatelů dobrmanů. Dobrman byl používán jako strážní a válečný pes, a sloužil také k vyhledávání lidí v ruinách budov. Jejich značné využívání v policejních službách tehdy vedlo k přezdívce „četničtí psi“.
Dnes je používán nejčastěji jako rodinný pes a společník, a také jako spolehlivý domácí hlídač.
 

Další informace

Čím krmit štěně dobrmana? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o dobrmanovi najdete na Wikipedii.