Právě si prohlížíte Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Francie
Název v zemi vzniku Bouledogue francais
Klasifikace dle FCI IX. Společenská plemena
Sekce XI. Malí molossoidní psi.
Využití Společenský pes
Zkoušky Francouzský buldoček nedělá pracovní zkoušky
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 27 – 35 cm

Fena: 24 – 32 cm

Hmotnost

Pes: 9 – 14 kg

Fena: 8 – 13 kg

Osrstění Srst je krátká, lesklá, přilehlá, měkká a bez podsady.
Zbarvení srsti

Plavá, žíhaná, s bílými skvrnami nebo bez nich.

Jednobarevné osrstění:

Žíhané: Plavá srst s příčným tmavým žíháním, vytvářejícím efekt „tygrování“; silné žíhání nesmí zcela zakrývat základní plavou barvu. Může se vyskytovat černá maska. Přítomnost menších bílých skvrn je přípustná.

Plavé:  Jednobarevná srst, od světle plavé po tmavě plavou, někdy světlejší na skloněných partiích těla, s černou maskou nebo bez ní. Zbarvení s maskou se dává přednost. Přítomnost menších bílých skvrn je přípustná.

Skvrnité osrstění:

Žíhané se středními nebo velkými bílými skvrnami:  Takzvané „strakoš“. Skvrny jsou pravidelně rozmístěny po celém těle psa. Několik skvrn na kůži je přípustných.

Plavé se středními nebo velkými bílými skvrnami:  Takzvané „plavá s bílou“. Skvrny jsou pravidelně rozmístěny po celém těle psa. Několik skvrn na kůži je přípustných. Nosní houba je u všech zbarvení vždy černá, nikdy ne hnědá nebo modrá. Celobílí jedinci, za předpokladu, že mají okraje očních víček a nos černý, jsou přípustní, ale pro chov nežádoucí z důvodu rizika hluchoty.

Celkový dojem Typický molossoidní pes malého formátu. Přes svůj malý vzrůst silný, ve všech proporcích krátký, kompaktní pes s krátkou srstí, krátkým čenichem, vztyčenýma ušima a přirozeně krátkým ocasem.
Povaha
Společenský, hravý, bystrý, veselý, sportovní. Obzvlášť společenský se svým majitelem a dětmi.

Charakter a chování

Svému pánovi je velice oddaný a doprovází ho na každém kroku. Pokud se jeho pán zajímá o někoho jiného, může projevit žárlivost. Miluje celou rodinu, a je velmi společenský i k cizím lidem. K ostatním psům se může francouzský buldoček chovat poněkud dominantně, pokud však odmalička vyrůstá s ostatními domácími zvířaty, nebývají problémy. Výborně si rozumí i s dětmi, je k nim velmi něžný a snášenlivý, rád se účastní jejich her. Vyžaduje však jemné zacházení, sebemenší hrubost ho rozladí a dokáže mu pokazit jinak veselou náladu. Děti by však měly být k psovi tolerantní a respektovat ho. Nikdy by pes neměl sloužit jako dětská hračka. 

Výchova francouzského buldočka není složitá, je velmi inteligentní a rád se učí, musí být ale důsledná, protože musíme počítat s jeho tvrdohlavostí. Francouzský buldoček je velice citlivý na tón hlasu, proto není potřeba používat žádné tvrdé tresty.
 
 
Je to velmi společenský pes, který miluje lidi a rád se pohybuje v jejich blízkosti, proto je vhodné chovat jej v bytě a věnovat mu dostatek pozornosti. Je ideální i pro malý městský byt, protože nepotřebuje ke svému životu velký prostor. Rozhodující je pro něj přítomnost láskyplného pána, kterému je celý život oddaný. 
Tento pes není příliš náročný na pohyb, stačí mu tři krátké procházky denně, ale je dobré nechat ho volně proběhnout. Přestože tak nevypadá, je velmi aktivní a dokáže se i velmi rychle pohybovat.

 

Francouzský buldoček – původ psa

Francouzský buldoček pochází pravděpodobně z buldoků, dovezených roku 1840 anglickými krajkáři, kteří ve Francii hledali živobytí a usadili se v okolí Paříže. Angličané si s sebou nepřivezli jen buldoky, ale i své bulteriéry a teriéry, kteří zbavovali lidská obydlí hlodavců. Francouzský buldoček, jak ho dnes známe, je výsledkem různého křížení, prováděného v osmdesátých letech devatenáctého století nadšenými chovateli v chudších čtvrtích Paříže. 

Francouzský buldoček byl pro svojí všestrannost oblíbeným psem obyčejných lidí. Sloužil jako hlídací pes, dávil hlodavce, dělal společnost a sloužil k pobavení při psích zápasech. Ty byli sice oficiálně roku 1835 zakázány, ale nepodařilo se je vymýtit dodnes.
Pro svůj neobyčejný vzhled a příjemnou povahu se stali oblíbenými psy pařížských bohémů.
 
 
První chovatelský klub byl založen roku 1880 v Paříži a po tom, co byl v roce 1898 sestaven standard, začala stoupat obliba nového ušlechtilého plemene i za hranicemi Francie. Zajímavé je, že v USA vznikl samostatný chovatelský klub o rok dříve než byl v zemi původu sestaven standard, tedy už v roce 1898. Porovnávání jednotlivých psů už neprobíhalo v psí aréně, ale civilizovaným způsobem na psích výstavách. První jedinec francouzského buldoka byl předveden na výstavě roku 1887. V roce 1913 na slavné Westminster Dog Show v New Yorku bylo předvedeno rovnou sto francouzských buldočků.
 
 

Další informace

Čím krmit štěně francouzského buldočka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o francouzském buldočkovi najdete na Wikipedii.