Právě si prohlížíte Havanský psík

Havanský psík

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Kuba
Název v zemi vzniku Havaneser
Klasifikace dle FCI IX. Společenská plemena
Sekce I. Bišonci a příbuzná plemena
Využití Společník.
Zkoušky Havanský psík nedělá zkoušky z výkonu
Velikost – ideální kohoutková výška

Od 23 – 27 cm

Tolerance 21 – 29 cm

Hmotnost 3 – 6 kg
Osrstění
Srst je měkká, vlnitá nebo rovná. Podsada je měkká a málo vyvinutá a často chybí. Úpravy, použití nůžek ke srovnání délky srsti nebo jakákoliv úprava srsti jsou zakázány. Výjimkou je odstřižení srsti na tlapkách, na čele, aby nezakrývala oči a na tlamě.
Zbarvení srsti Povolena je vzácná čistě bílá, plavá v různých odstínech, černá, hnědá, rudohnědá a tabáková. Skvrnky v uvedených barvách jsou povoleny. U všech zbarvení jsou přípustně tříslové znaky.
Celkový dojem Havanský psík je robustní, malý, krátkonohý pes. Jeho srst je dlouhá, bohatá, nejlépe vlnitá a jemná.
Povaha
Velmi bystrý, snadno vychovatelný v ostražitého psa. S veselou povahou, okouzlující a přátelský. Má rád větší děti a je ochotný si s nimi donekonečna hrát.

Charakter chování

Tento psík patří do rodiny bišonků. Shoduje se s nimi víceméně ve většině znacích. Je milý, hravý, aktivní, přátelský. Na svém pánovi velmi lpí. Má raději teplo než zimu a dokáže se přizpůsobit každé situaci. Povaha havanského psíka je snadno cvičitelná. Jeho mimořádná inteligence a krásná různobarevná srst mu přinášejí neustálou popularitu a oblibu jako rodinného společníka a kamaráda. Rád se tulí a vyhledává fyzický kontakt. Pro příliš malé děti není úplně vhodným společníkem, ale pro děti školního věku je už výborným kamarádem. Dobře se snáší s ostatními psy i jinými domácími zvířaty.

Ve své podstatě je tento psík pohyblivý, temperamentní a obratný. Rychle se učí a rád pro vás něco dělá, dříve používali jako cirkusoví psíci. Má rád výlety do přírody a procházky.

Toto plemeno je velice citlivé na tón vašeho hlasu a nadáváním nic nezmůžete, jenom tím psa zbytečně zraníte. Někteří jedinci by rádi štěkali více, než je nutné. Co nejrychleji je to odnaučte, než se z toho stane zvyk. Při výcviku zvolte klidnou a laskavou výchovu. Je učenlivý a snaživý. Je vhodný pro úplné začátečníky. Fyzické tresty nejsou absolutně na místě!

 Havanský psík – původ

Havanský psík vznikl na Kubě, ze staršího typu, známého jako blanqvito de la Habana. Předek tohoto plemene pochází z oblasti západního Středomoří, jako ostatní bišonci. Zdá se, že tito psi byli dovezeni na Kubu italskými námořníky, kde zdomácněl a oblíbili si ho lidé zejména z vyšších společenských kruhů a díky obchodnímu ruchu se počátkem novověku začali šířit do světa.
Nesprávně dala nejčastěji se vyskytující hnědá barva těchto psů (tabáková) podklad legendě o tom, že plemeno pochází z Havany, hlavního města Kuby.
 
Po příchodu Castrova režimu v roce 1959 začal postupně z Kuby mizet a dnes je na Kubě poměrně vzácný. I přesto však chov na Kubě neskončil úplně a během celého 20. století zůstal mazlíčkem a oblíbeným psem kubánských rodin. Dalo by se říci, že kubánští emigranti žijící v USA zachránili budoucnost havanského psíka a jejich prostřednictvím také američtí chovatelé, manželé Goodaleovi. Ti našli několik psů a její první chovná linie havanských psíků se objevila v roce 1974. V roce 1979 založili Americký klub chovatelů pro havanské psíky a v roce 1991 Kennel Club USA uznal tohoto psíka jako samostatné plemeno.Havanský psík
 

Další informace

Čím krmit štěně havanského psíka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o havanském psíkovi najdete na Wikipedii.