Právě si prohlížíte Italský corso pes – Cane corso

Italský corso pes – Cane corso

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Itálie
Název v zemi vzniku Cane Corso Italiano
Klasifikace dle FCI II. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce II. Molossoidní plemena
Využití Obranář, Hlídací pes
Zkoušky S pracovní zkouškou
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 64-68 cm +/-2cm

Fena: 52-64 cm +/-2cm

Hmotnost

Pes: 45-50 kg

 

Fena: 40-45 kg

Osrstění Krátké, lesklé, velmi husté, se skromnou podsadou.
Zbarvení srsti

Černá, olověně šedá, břidlicová, světle šedá, světle plavá, jelení červeň; žíhaná (pruhy na různých odstínech žluté nebo šedé základní barvy). Černá nebo šedá maska na tlamě u žlutých a žíhaných jedinců by neměla přesahovat linii očí. Malá bílá skvrna na hrudi, na špičkách prstů a na hřbetě nosu je přípustná.

Celkový dojem Středně velký pes až velký pes. Statné, pevné postavy, avšak elegantní, s pevnou kostrou a dobře vyvinutými svaly.
Povaha
Výborný hlídač a spolehlivý ochránce rodiny, domácích zvířat a majetku.

Charakter a chování

Cane corso je výborným hlídačem. Při obraně své rodiny a majetku dokáže velmi tvrdě zakročit, ale neutočí sám bez příčiny a nevyhledává konflikty. Jeho silnou stránkou je odvaha, vyrovnanost a trpělivost.

Cane corso je svému pánovi velmi oddaný a miluje celou rodinu. K cizím lidem je nedůvěřivý, a proto je nutné opatrné seznamování v přítomnosti jeho pána. Může se chovat dominantně také ve vztahu k cizím psům. Je potřeba jej od mládí přivykat na společnost zvířat. K dětem má tento pes velmi dobrý vztah. Přestože se jim dá při kontaktu s dětmi důvěřovat, tak vzhledem k jejich velikosti a síle je lepší, když dohlíží na jejich hru dospělá osoba.

S výchovou je nutné začít již od útlého věku, ihned po jeho příchodu do rodiny. Od mala je rovněž dobré začlenit tohoto psa do společnosti a seznámit ho s okolním prostředím a vlivy. Ve výchově je nezbytná důslednost a k tomu, aby z Cane corso vyrostl ovladatelný pes je nutný výcvik poslušnosti. Tento pes se dobře učí, ale potřebuje zkušeného, dominantního, pevného a citlivého pána. Výchova musí probíhat bez přílišné tvrdosti a nepřiměřených trestů.

Toto plemeno je možné chovat v kotci, pro chladné období roku je však nutné, aby kotec byl vyhřívaný. Proto je lepší tohoto psa umístit v bytě, protože potřebuje stálý kontakt se svým pánem i jeho rodinou. Samota by se mohla na tomto psu podepsat zvýšenou agresivitou.

Cane corso je mnohostranně využitelné plemeno. Výborně se hodí pro ochranu objektů i osob, využití najde i na farmách s dobytkem, kde se může stát výborným pomocníkem. Toto plemeno má velkou potřebu pohybu, který velmi miluje.

 

Cane corso – původ

Italské plemeno cane corso je přímým potomkem starých římských molosů. Byli chováni k válečným, loveckým a strážným účelům či pro boj na psích zápasech. Po pádu římského impéria našli uplatnění na italském venkově jako selští psi, kteří hlídali hospodářství.
 
První doložené zprávy o cane corso můžeme najít již v 15. století našeho letopočtu. Scény na kterých psi typu cane corso pomáhají při lovu, můžeme najít na mnohých malbách, ale i sousoších z této doby. V cane corso našla oblibu i středověká italská šlechta, která tyto psy využívala pro jejich příslovečnou odvahu, inteligenci, sílu a v neposlední řadě také kvůli neuvěřitelné oddanosti k obraně sídel, ale i pro válečné účely.
S nástupem techniky a změnou taktiky válek, se stal tento pes luxusem a zbylo jich tak málo, až hrozilo jeho vyhynutí.
 
V roce 1983 založili „klub milovníků cane corso“ a za pomoci farmářů na jejichž dvorech stále vládl cane corso, získali několik desítek psů a fen, kteří vyhovovali požadovanému typu. Velkou zásluhu v tomto nelehkém úkolu měli pánové profesor Giovanni Bonatti, profesor Fernando Casolino a doktor Stefano Gandolfi. Vypracováním standardu byl pověřen doktor Antonio Morsani, který na základě historických faktů o plemeni získal cenné poznatky o jeho exteriéru a povaze. Až v roce 1987 vzal italský kynologický klub ENCI Cane corso pod svou ochranu. Plemeno bylo FCI uznáno teprve v roce 2007.
 
 

Další informace

Čím krmit štěně cane corso? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o cane corso najdete na Wikipedii.