Právě si prohlížíte Leonberger

Leonberger

 • Autor příspěvku
 • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Leonberger je jedinečné plemeno. Jsou enormní psi a zároveň nesmírně jemní a s celým srdcem připoutaným ke svým majitelům. Co se o nich vyplatí vědět a jak se na péči o ně připravit? Sledujte a milujte leonbergery ještě více!

Obsah

Leonberger – základní informace

FCIII. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce2 – Molossoidní plemena (dogovití psi) – bez pracovní zkoušky
VyužitíHlídací pes, Společenský pes, Rodinný pes
Délka života9 – 10 let
CharakterJako rodinný pes je leonberger v dnešních životních podmínkách příjemný partner, kterého můžete vzít bez větších problémů kamkoliv; vyznačuje se vyslovenou láskou k dětem.
Velikost

tělesná hmotnost: 50–75 kg

výška v kohoutku: 

 • pes: 72–80 cm (průměr – 76 cm)
 • samice: 65–75 cm (střední – 70 cm)
SrstKvalitou středně jemná až hrubá, dostatečně dlouhá, přiléhající srst. Barva: žlutá, zlatá, mahagonová, ještě také pískové barvy (plavěžlutá a krémová) a všechny jejich kombinace, vždy s černou maskou, černé úhlování přípustné. Černá však nesmí určovat základní barvu psa.
Země původuNěmecko

Leonberger – historie

Nejrozšířenější teorií je, že tvůrcem plemene byl Heinrich Essig, radní z města Leonberg, což v překladu znamená Lví hora. Chtěl vytvořit plemeno, které by připomínalo lva, tedy zvíře na městském erbu. Po této cestě zkřížil ve 30. letech 19. století černobílou novofundlandskou dívku s dlouhosrstým Barrym – psem, který pocházel z kláštera na St. Bernard. Řadu let choval psy na základě těchto plemen a po mnoha letech používal ke krytí i pyrenejské horské psy (někteří zdůrazňují, že i kuvasze). 

První psi zvaní leonbergři se narodili již v roce 1846, ale první klub s oficiální plemennou knihou byl založen až v roce 1922. Bohužel léta válek, zejména 2. světové války, značně zredukovala populaci zde popisovaného plemene. Přestavba byla provedena ve 2. polovině 20. století, leonbergři se k nám dostali v roce 1984. Zpočátku jich bylo jen pár, ale dnes už najdete mnoho chovatelských stanic.

Leonberger – vzhled

Především je pozoruhodná velikost leonbergerů. Toto plemeno patří k obrům, jeho zástupci mají poměrně dlouhý krk, který plynule přechází v lopatky, silný, svalnatý hřbet, dobře definovaný hrudník a svalnaté končetiny. Přestože to celé zní dost „těžce“, leonbergři se pohybují harmonicky a ladně.

Leonberger se vyznačuje poměrně dlouhou, rovnou (někdy mírně zvlněnou) srstí, od středně měkké po tvrdou, s hustou podsadou. Na krku se jim tvoří límec, hojný hlavně u samců. Končetiny těchto zvířat jsou pokryty peřím a na stehnech jsou tlusté kalhoty. Ocas je také velmi osrstěný, obvykle visí volně, zřídka nad hřbetní linií.

Leonberger – postava

Leonberger je klidný, mírný a vyrovnaný pes, i v kontaktu s dětmi. Miluje mazlení a blízkost lidí. Funguje jako ostražitý hlídací pes a zároveň jako výborný kamarád. Je věrný a silně připoutaný ke strážci. Potřebuje lidské vedení. Učí se rychle, snadno a dychtivě. Rád se také baví, zejména plaváním. Velmi dobře vychází s ostatními zvířaty, jak kočkami, tak psy, i když při kontaktu se zástupci stejného pohlaví může dojít k agresivnímu chování. Obvykle však u leonbergerů není žádná agresivita. Není v nich ani strach, což se projevuje například necitlivostí na hluk.

Leonberger – péče

Leonberger je velký pes s hodně hustou, spíše dlouhou srstí a právě tento prvek je v péči o něj nejproblematičtější, zejména v období línání. Potom byste měli svého mazlíčka kartáčovat každý den nebo každé dva dny (na jaře a na podzim – tehdy nejhojněji líná). Bohužel i přes pravidelné kartáčování musíte počítat se spoustou chlupů v domácnosti, ačkoliv to není ten typ chlupů, který ulpívá na nábytku nebo kobercích. 

Důležité je, že v místech, kde jsou vlasy nejhustší, tj. kalhoty, límec, ocas a třísla, musíte zkontrolovat, zda nejsou zacuchané. Měly by se průběžně česat, k čemuž mohou pomoci speciálně určené přípravky. Ke koupání je potřeba používat jemné šampony a pokud nejsou vlasy v dobrém stavu, mohou pomoci kondicionéry. Stojí za to připomenout, že po koupání musí být leonberger důkladně vysušen sušičkou. Vzhledem k množství a hustotě svých vlasů by se mohla sama velmi dlouho schnout. Během této doby by byla srst pomačkaná a delší vlhko by mohlo vést k zánětu kůže. Důležité je, že vlasy (kromě peří a kalhot) by se měly sušit proti srsti a při této úpravě se musí neustále česat.

Psi leonbergerů, stejně jako ostatní psi, musí mít také pravidelně kontrolovány uši, oči, zuby (které by se měly pravidelně, nejlépe denně mýt) a drápky – pokud se neopotřebovávají samy, je nutné je ostříhat (to lze provádí se za pomoci veterináře v salonu péče o psy nebo samostatně, speciální nůžky na drápky jsou k dostání ve zverimexech).

Leonberger – pro koho?

Leonberger je výborný pes pro celou rodinu: pro děti, mladé lidi, mírně starší lidi i seniory. Je však skutečně možné, aby se o mazlíčka tohoto plemene postaral každý? Leonberger je obří pes a na to se nesmí zapomínat. Není to zvíře, které každý fyzicky zvládne, např. dítě nebo senior na procházce. Navíc je vzhledem k jeho velikosti nutný trénink. Proto byste měli mít čas a ochotu cvičit, což vyžaduje velkou dostupnost a aktivitu od pečovatelů. Je také důležité, že nemusíte být odborníkem na výcvik čtyřnožců, protože rychlost a ochota učit se činí z leonbergera velmi vděčného studenta. 

co je ještě důležité? Péče o leonbergera také není nejjednodušší. Není to ani tak těžké, jako spíše časově náročné a vyžaduje hodně pravidelnosti. Zástupci tohoto plemene nadělají velký nepořádek, např. při návratu z procházky si domů přinesou velké množství písku, vody nebo bahna. 

Leonbergerové špatně snášejí samotu, proto potřebují být se svými blízkými neustále v kontaktu. Psi tohoto plemene by se neměli nechávat o samotě příliš dlouho, takže pokud takového psa chtějí lidé, kteří nejsou 10 hodin denně doma, není to dobrý nápad. 

Leonberger – Výživa

Krmení vašeho psa je jedním z klíčových prvků péče o něj. Pokud se tedy chcete o svého mazlíčka postarat co nejlépe, měli byste mu poskytnout kompletní krmivo, přizpůsobené mj. na jeho věk a velikost. Leonberger tedy musí dostat krmivo pro velké nebo obří psy, kteří mají trochu jiné nutriční potřeby než malí psi. Rostoucí mazlíčci by měli dostávat „juniorské“ krmivo (důležité je, že leonberger roste i přes dva roky). Dospělí psi by měli dostávat krmivo označené jako „dospělí“ a starší psi – „senioři“.

Co dalšího byste si měli zapamatovat? V ideálním případě by měl leonberger sníst jídlo po procházce, přibližně 30 minut poté, co se vrátí domů. Nemůžete krmit svého psa těsně před tím, než půjdete ven nebo budete dělat jinou intenzivní aktivitu, protože by to mohlo mít za následek rozšíření a zkroucení žaludku. Pokud se chystáte na procházku, počkejte po jídle alespoň hodinu. A nesmíme zapomenout ani na vodu. Leonberger k ní musí mít stálý přístup i při procházkách.

Měli bychom také kontrolovat množství krmiva podávaného psovi. Nemůže jíst příliš málo nebo příliš mnoho. Na jedné straně mu hrozí podvýživa, na druhé straně nadváha a obezita, které jsou závažným onemocněním a navíc by mohly zatěžovat klouby zvířete (u tohoto plemene je značné riziko dysplazie kyčelních kloubů). Pamatujte, že je třeba kontrolovat i pamlsky dané zvířeti, které by neměly překročit 10 % denní potřeby kalorií. 

Leonberger – zdraví

Co bych měl vědět o zdraví psů Leonberger? Délka života těchto tetrapodů je obvykle 9-12 let. Patří spíše k živočichům se značnou odolností, dobře zvládají nízké teploty (mnohem hůře horko, před kterým je potřeba je chránit). Existují však stavy, které se leonbergerům stávají poměrně často. Toto jsou obvykle problémy, které se týkají i jiných psů velkých a obřích plemen:

 • dysplazie kloubů (zejména kyčelních),
 • dilatace a torze žaludku,
 • oční onemocnění – vady postavení očních víček, progresivní atrofie sítnice, šedý zákal,
 • srdeční problémy (dilatační kardiomyopatie – onemocnění srdečního svalu),
 • polyneuropatie – neurologické onemocnění,
 • hypotyreóza,
 • juvenilní osteitida – může se objevit u štěňat v období růstu.

Další informace

Čím krmit štěně leonbergera? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.