Právě si prohlížíte Německý boxer

Německý boxer

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Německo
Název v zemi vzniku Deutscher Boxer
Klasifikace dle FCI II. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce II. Molossoidní plemena
Využití Lovecký pes, aktivní pes, služební pes, rodinný pes
Zkoušky Německý boxer dělá zkoušku z výkonu
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 57 – 63 cm

Fena: 53 – 59 cm

Hmotnost

Pes: nad 30 kg (zhruba při kohoutkové výšce 60 cm)

Fena: nad 25 kg (zhruba při kohoutkové výšce 56 cm)

Osrstění Krátké, tvrdé, přilehlé a lesklé.
Zbarvení srsti Žlutá nebo žíhaná. Žlutá se vyskytuje v různých odstínech od světle žluté až po tmavou jelení červeň; nejkrásnější barva však je někde mezi těmito extrémy (červenožlutá). Černá maska. Žíhaná varianta má na žlutém podkladě, tmavé nebo černé žíhání probíhající ve směru žeber. Základní barva a žíhání se musí od sebe navzájem jasně odlišovat.
Celkový dojem Je to středně velký, hladkosrstý, podsaditý pes, krátké kvadratické stavby těla a silných kostí. Je velmi dobře osvalený. Má vyváženou postavu, s vystupujícím svalstvem a hladkou, lesklou srstí.
Povaha Německý boxer je klidný, sebevědomý a vyrovnaný pes. Má pevné nervy, jeho povaha je mimořádně důležitá a je třeba ji věnovat starostlivou péči. V rodině je nezáludný a otevřený, ale vůči cizím je nedůvěřivý, veselý a přátelský při hře, ale nebojácný. Snadno se vychovává díky své ochotě se podřídit, díky své energii a odvaze, své přirozené ostrosti a výbornému čichu. Díky své nenáročnosti a čistotnosti je současně příjemným a cenným partnerem pro rodinu, ale současně také výborným obranářem, společenským nebo služebním psem. Jeho povaha je čestná, bez falše a lstivosti, a to platí i do vyššího věku.

Charakter chování

Německý boxer je řazen mezi pracovně-užitková plemena, v Německu se stále používá jako oblíbený doprovod policie. U nás je využíván spíše jako společník, rodinný pes a hlídač. Je to pes pevných nervů, sebevědomý a vyrovnaný. K celé rodině je přátelský, příjemný a věrný. K cizím lidem, kteří přijdou k vašim dveřím, je zpočátku nedůvěřivý, poté je ale otevřený a přátelský.
 

Pokud je německý boxer dobře vycvičen, a od mládí je zvyklý na kontakt s cizími psy, nebývá ani v dospělosti při setkávání s nimi žádný problém. Toto plemeno je velmi náročné na pohyb. Každodenní dlouhé vycházky jsou nutností. Hodí se ke služebnímu výcviku, stejně jako ke sportům – agility, canicross a další.

Výcvik boxera nepatří k příliš náročným, je to plemeno přirozeně poslušné, ochotné poslechnout svého majitele. Pouze je potřeba poskytnout mu dostatek příležitostí k vybití energie, dokud trochu „neupustí páru“, nebývá schopen vnímat a učit se nové povely.

Pro svou krátkou srst a přítulnou povahu je německý boxer pes, kterého je vhodné chovat v bytě.

 

Německý boxer – původ

Těžcí a mohutní dogovití psi známí již v dobách před naším letopočtem prošli ve středověku křížením s lehčími, hbitými loveckými psy. Boxer je původem válečný a lovecký pes. Až do poloviny 19. století se chov boxerů neodděloval od chovu dog. Tato dvě plemena mají totiž stejné předky. Byli jimi býkohryzové, kteří byli známí až do začátku 19. století. Byly známy dva typy, a to velký „gdaňský býkohryz“ a malý „brabantský býkohryz“. Předchůdcem boxera je tedy menší „býkohryz brabantský“, který se vyvinul během 16. a 17. století z velkého býkohryza. 
 
Rostoucí obliba velkých honů, zejména pronásledování větší zvěře jezdci na koních, si vyžadovala nový typ psa, který by v sobě spojil rychlost, obratnost, ale také sílu a pevný zákus do kořisti. Ve druhé polovině 19. století se již býkohryzové k lovu příliš nepoužívali, sloužili spíše jako průvodci obchodníků s dobytkem. Ze záznamů vyplývá, že svým podílem do rodokmenu boxera přispěl anglický mastif, a na počátku chovu se také objevil vliv anglického buldoka.
 
První německý boxer byl představen veřejnosti na sklonku 19. století a v první čtvrtině století 20. se zařadil mezi uznávaná služební plemena.
 

Další informace

Čím krmit štěně německého boxera? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o německém boxeru najdete na Wikipedii.