Právě si prohlížíte Německý ovčák

Německý ovčák

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Německo
Název v zemi vzniku Deutscher Schäferhund
Klasifikace dle FCI I. Ovčáci a honáčtí psi
Sekce I. Ovčáci s pracovní zkouškou
Využití Společenský pes, služební pes, hlídací pes
Zkoušky Německý ovčák dělá pracovní zkoušku
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 60 – 65 cm

Fena: 55 – 60 cm

Hmotnost

Pes: 30 – 40 kg

Fena: 22 – 32 kg

Osrstění

Německý ovčák je chován ve dvou variantách srsti: dlouhé a krátké srsti – obě varianty jsou s podsadou.

Krátkosrstý: krycí srst by měla být co možná nejhustší, přiměřeně tvrdá a správně přiléhající. Na hlavě včetně uší, na přední straně chodů, na tlapkách a prstech krátká, na krku s více a silnější srstí. Na zadní straně chodů se srst prodlužuje až k spodní části přední nohy resp. zápěstnímu kloubu, na zadní straně stehna vytváří masivní „kalhoty“.

Dlouhosrstý: krycí srst by měla být dlouhá, měkká a ne těšně přiléhající s praporci na uších a chodech, husté „kalhoty“ a hustý ocas s praporcem tvořícím se směrem dolů. Na hlavě okolo vnitřku uší, na přední straně chodů, na tlapkách a prstech krátká, na krku delší a silnější srst. Na zadní straně chodů se srst prodlužuje až k spodní části přední nohy resp. zápěstnímu kloubu a vytváří na zadní části stehen znatelné „kalhoty“.

Zbarvení srsti Černá s červenohnědými, hnědými, žlutými až světlešedými znaky. Celočerná, jednobarevně šedá, nebo šedá s tmavým vlkošedým zbarvením, s černým sedlem a maskou. Nenápadné malé bílé znaky na hrudi nebo světlé zbarvení na vnitřních stranách končetin jsou přípustné, ač nežádoucí. Čenich musí být vždy u každého zbarvení černý. Psi bez masky, se světlýma až pichlavě žlutýma očima, světlých až bělavých znaků na hrudi a na vnitřní straně končetin, s bílými drápy nebo červenou špičkou ocasu se považují za slabě pigmentované. Podsada je vždy lehce našedlá. Bílá barva není přípustná.
Celkový dojem Německý ovčák je střední velikosti, obdélníkového formátu, silný a dobře osvalený. Kosti jsou suché a je celkově pevné konstituce.
Povaha
Vyrovnaný, má pevné nervy, sebevědomý, absolutně přirozený, zcela dobromyslný, ale pozorný a ovladatelný. Musí mít odvahu, tvrdost a bojovnost, aby byl vhodný jako doprovodný, služební, strážní a pastevecký pes a pes k obraně.

Charakter chování

Chovatelům se podařilo spojit řadu nejlepších povahových ctností, které z tohoto plemene dělají spolehlivého, výkonného pracovního psa. Je velice inteligentní, pracovně všestranný a oplývá nevídanou krásou. Má pevné nervy, je neohrožený, bdělý, věrný, neúplatný, odvážný, bojovný a tvrdý. Tyto vlastnosti z něho činí psa všestranně užitkového, ceněného zvlášť pro hlídání, doprovod, ochranu a strážní službu. Jeho nadání k čichovým pracem, spojené s klusáckou stavbou těla, mu umožňuje pracovat nosem u země, bez tělesné námahy, klidně a jistě vypracovat stopu. Činí ho vysoce způsobilým ke stopování. 

Německý ovčák je temperamentní, snadno ovladatelný, vyrovnaný, nenáročný a přizpůsobivý, snášenlivý k dětem i domácím zvířatům. Toto plemeno je vhodné pro majitele, kteří mu zajistí dostatek pohybu. Není li Německý ovčák využíván v pracovní sféře, musí mu být nabídnuta plnohodnotná alternativa v podobě účasti na speciálním výcviku nebo ve psích sportech. Vyniká při výcviku poslušnosti, pachové stopy, je bojovným obranářem, ocení canicrossové aktivity.

S výcvikem je nutné začít již ve štěněcím věku a nesmí se používat fyzické tresty. Je vhodná návštěva speciálních výcviků určených pro toto plemeno. Poslední dobou platí toto plemeno tvrdou daň za módní trend přehnaného zaúhlení zadních končetin a velké procento populace trpí dysplazií kyčelního kloubu.

Někteří lidé si německého ovčáka pořídí jen jako ostrého hlídacího psa, kdy je celoživotně umístěn na zahradě, či ještě menším životním prostoru a je pouze zřídkakdy proloženo vzácnými procházkami. Takové jednání politováníhodně degraduje obrovský potenciál a vlohy, které jsou psovi tohoto plemene dopřány. Při nečinnosti nejen fyzické, nýbrž i mentální, se u německého ovčáka můžou projevit poruchy chování v důsledku vzrůstající frustrace. Pes nedostatečně socializovaný či výrazně zanedbávaný na fyzické a psychické rovině se mění v žalostně strádajícího jedince, který se může stát v krajním případě i ohrožením pro své okolí.

 

Německý ovčák – původ

Německý ovčák je nejznámějším psem světa. Dokonce již v Tacitových historických spisech, dochovaných z 1. století našeho letopočtu, je zmiňován pozoruhodný pes, jenž se svou vnější podobou blíží vzhledově vlkovi. Existují proto domněnky, že psi s exteriérem podobným dnešnímu německému ovčákovi mají za sebou minulost čítající několik dlouhých tisíciletí. 

Jeho opravdová historie ale dosahuje na přelom 19. a 20. století. Přímými předky německého ovčáka byli psi, kteří se používali na území dnešního Německa (střední a jižní oblast) k pasení a ochraně ovčích stád před vlky. Svůj původ má v několika staroněmeckých ovčáckých psech, kteří vznikli křížením původních ovčáckých psů evropského typu se Španělskými a Francouzskými ovčáky doprovázející do Německa stáda merinových ovcí.

V roce 1891 vzniká spolek Phylax, z řeckého phylaxis a znamená hlídání, strážení. Začalo se s chovem založeným na středoněmeckých a jihoněmeckých ovčáckých psech. Bohužel názoru na to, jak by měl Neměcký ovčák vypadat bylo mnoho, aby členové spolu našli společnou řeč a v roce 1894 se spolek rozpadnul. Avšak v roce 1899 byl ve Franfurktu nad Mohanem založen nový spolek s názvem „Verein für deutsche Schäferhund“, který byl a doposud je známý pod zkratkou S.V. Dnes je největším kynologickým klubem na světě, věnující se jedinému plemeni. Účelem této organizace v čele s Maxem Emilem Friedrichem von Stephanitz bylo sjednotit rozmanitou sbírku německých ovčáckých psů a upevnit jejich vzhled a charakter. Později bylo plemeno uznáno také jako vhodné pro policejní práci a to byl začátek jeho využití v této profesi.
 
 

Další informace

Čím krmit štěně německého ovčáka? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o německém ovčákovi najdete na Wikipedii.