Právě si prohlížíte Rotvajler

Rotvajler

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Německo
Název v zemi vzniku Rottweiler
Klasifikace dle FCI II. Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
Sekce II. Molossoidní plemena
Využití Pracovní pes, obranář, hlídací pes, služební pes, společenský pes, rodinný pes
Zkoušky Rotvajler dělá zkoušku z výkonu
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 61 – 68 cm

Fena: 56 – 63 cm

Hmotnost

Pes: 50 kg

Fena: 42 kg

Osrstění Srst se skládá z krycí srsti a podsady = patrová srst. Krycí srst je středně dlouhá, hrubá, hustá a pevně přiléhající. Podsada nesmí přerůstat krycí srst. Na pánevních končetinách je osrstění delší.
Zbarvení srsti Černé s dobře ohraničenými znaky syté červenohnědé barvy na lících, tlamě, spodní straně krku, hrudi a končetinách, stejně jako nad očima a pod kořenem ocasu.
Celkový dojem Středně velký až velký robustní pes, není těžkopádný, ani lehký, není vysokonohý, ani chrtovitý. Jeho souměrná postava je robustní a podsaditá, ukazuje na velkou sílu, obratnost a vytrvalost.
Povaha
Je v zásadě přátelský a klidný, miluje děti. Je velmi oddaný, poslušný, ovladatelný a rád pracuje. Jeho chování je sebevědomé, nebojácné a má pevné nervy. Na své okolí reaguje velmi pozorně a klidně.

Charakter chování

Je klidný, vyrovnaný a sám od sebe nebývá agresivní. Při správné výchově je Rotvajler věrný a přátelský ke svému majiteli i celé rodině. Má sklon stát se psem jednoho pána a na své rodině velmi lpí. Při správné výchově a pokud má s dětmi dobré zkušenosti z mládí, je jim výborným kamarádem a ochráncem. Při styku s cizími dětmi je však nutný dohled dospělé osoby, stejně jako při styku s velmi malými dětmi, kteří nemusí odhadnout, jak se k psovi chovat.

Známou návštěvu nadšeně přivítá, avšak k cizím lidem je velmi nedůvěřivý. Pokud je již v mládí seznámen s ostatními domácími zvířaty, nebývají poté žádné problémy. K jiným psům se může chovat dominantně a rád jim ukazuje svou sílu.

Důsledná výchova a socializace tohoto psa by měla začít již ve štěněčím věku. Rotvajler může mít dominantní povahu, proto by jeho pán měl být vyrovnaný a sebejistý, ke psovi by měl přistupovat vždy přátelsky, vlídně a čestně. Špatná výchova z něho může udělat nervózního, agresivního psa. Není vhodný pro začátečníky. Učí se ochotně a rychle a nepotřebuje ostrou, nepřiměřenou výchovu. Má rád pozitivní motivaci, klidný a důsledný přístup.

Tento pes je vhodný jak pro chov v bytě, tak i v kotci na zahradě. Podmínkou chovnosti tohoto plemene jsou zkoušky z výkonu, které jsou přezkoušením zdatnosti psa podle soutěžních a zkušebních řádů pro sportovní výcvik psů. Rotvajler je všestranný pes, který může skládat zkoušky ze všech oblastí sportovního výcviku. Všestranné zkoušky zahrnují cviky ovladatelnosti psa, překonávání překážek, cviky ochrany a obrany psovoda a přezkoušení čichu psa při sledování pachových stop, rozlišování pachů různých osob, předmětů, chemických látek a podobně. Rotvajler také může absolvovat zkoušky lavinářské a záchranářské, po jejich úspěšném vykonání je pak pes využitelný při vyhledávání osob.

Rotvajler potřebuje dostatek pohybu, velmi rád běhá, pokud mu umožníte volný pohyb v přírodě, nemá sklony k útěkům. V dobré kondici jej udrží také plavání nebo běh vedle kola.

Rotvajler – původ

Rotvajler je považován za jedno z nejstarších plemen. Patří spolu se švýcarskými salašnickými psy mezi tzv. „hladkosrsté honácké psy“, kteří přišli do střední Evropy spolu s Římany. Důkazem tohoto tvrzení je i ten fakt, že se tyto formy psů rozšířili především podél starých římských cest a udrželi se tam do dnešních dnů. Postupující římské legie hnali s sebou velké množství dobytka a k tomuto účelu potřebovali silného psa schopného ovládat obratně, rychle a hbitě stádo.

 
Během 8. století vyrostlo na místě významné římské osady založené za vlády Tita Flavia Vespasiana město Rottweil. Řezničtí psi chováni v této oblasti byli pojmenováni podle města Rotvajleři. Němci je celá staletí používali ke stejným účelům jako Římané jejich předky.
 
Když byla počátkem 20. století hledána plemena psů vhodná pro policii, byl také vyzkoušen rotvajler. Velmi rychle se ukázalo, že rotvajler je vynikající také pro policejní účely. Proto byl v roce 1910 oficiálně uznán jako policejní plemeno.
 

Další informace

Čím krmit štěně rotvajlera? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o rotvajlerovi najdete na Wikipedii.