Právě si prohlížíte Shih Tzu (Ši-tzu)

Shih Tzu (Ši-tzu)

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Tibet
Název v zemi vzniku Shih Tzu
Klasifikace dle FCI IX. Společenská plemena
Sekce V. Tibetská plemena
Využití Výstavní pes, společenský pes, rodinný pes
Zkoušky Bez zkoušky z výkonu
Velikost – ideální kohoutková výška Nejvíce 27 cm
Hmotnost

Od 4,5 do 8 kg

Ideální váha je 4,5 – 7,5 kg

Osrstění Krycí srst je dlouhá, hustá, nikoliv kudrnatá srst s menším množstvím podsady, mírné zvlnění srsti je povoleno. Srst nesmí ovlivňovat schopnost psa vidět a nesmí omezovat pohyb. Srst se na hlavě doporučuje svázat bez ozdob.
Zbarvení srsti Všechny barvy jsou povoleny, bílá lysina na čele a bílý koneček ocasu jsou vysoce žádoucí u vícebarevných psů.
Celkový dojem Robustní, bohatě osrstěný pes s nápadně sebevědomým vystupováním a obličejem podobným chryzantémě.
Povaha
Inteligentní, aktivní, bystrý. Přátelský a nezávislý.

Charakter chování

Shih tzu je příjemný společník. Celé rodině je velmi oddaný, svého pána, kterého si většinou v rodině vybere sám, nade vše miluje. Rád se pomazlí, ale potřebuje ale také svůj klid. K cizím lidem se zpočátku chová zdrženlivě a nedůvěřivě. Před ostatními psy se rád vystavuje a předvádí. Se správnou socializací bývá spolužití s jinými domácími zvířaty bezproblémové. S dětmi tento psík vychází zpravidla velmi dobře, děti ho však musí akceptovat a pokud nemá zrovna náladu na hraní nebo mazlení, musí ho nechat odpočívat, proto není doporučován k úplně malým dětem.

Shih tzu je inteligentní psík, jeho výchova k poslušnosti není náročná a základní výchovu zvládne i šikovný začátečník. Všichni členové rodiny by měli používat stejný způsob výchovy, to znamená používat stejné povely a intonaci hlasu. Tento pes by měl zvládnout příchod na zavolání, musí si navyknout na obojek a vodítko a vykonávat svou potřebu venku. Problémem může být určitá pohodlnost a paličatost.

Je to ideální pes pro chov v bytě, není příliš náročný na pohyb, ale má rád procházky. Na běžných výletech udrží krok, ale na náročnou turistiku, nebo náročné sporty se nehodí. Vhodné sporty jsou agility, flyball, dogdancing atd. V bytě by měl mít pelíšek na teplém, suchém místě bez průvanu, kde bude mít klid a nebude rušen při odpočinku.

Krása tohoto psa vynikne pouze tehdy, je-li krásná jeho srst. Shih tzu by si neměl pořizovat nikdo, kdo nebude mít čas nebo chuť o jeho srst pečovat, protože její udržování je velmi potřebné a poměrně složité. O srst je potřeba pečovat již od štěněčího věku, aby si pes na každodenní úpravu navykl. Srst potřebuje intenzivní péči, nutné je denní kartáčování a česání, jednou měsíčně je vhodné psa vykoupat. Před česáním je praktické srst postříkat norkovým nebo mandlovým olejem, stane se tak poddajnější. U tohoto plemene se také srst balíčkuje, což je natáčení srsti do speciálního papíru za použití oleje. Aby dlouhá srst nezakrývala oči, svazuje se na vrcholku hlavy gumičkou. Oči a uši vyžadují také denní čištění.

Shih Tzu – původ

Předky tohoto psa je nutné hledat v Tibetu, kde byli chováni v buddhistických klášterech. Přibližně v 8. století darovali tibetští mniši několik „posvátných lvích psů“ čínské císařské rodině dynastie Tchang. Soudě podle dochovaných historických artefaktů se tito psíci po staletí téměř nezměnili. Jsou jakousi zmenšenou variantou lhasa apso a tibetského teriéra. Tato dvě plemena se používala na práci se stádem. Zatímco shih tzu sloužil pouze jako společník. Tito psi bývali často dáváni darem hostům čínského dvora, a tak se dostali do Číny. Zde z nich byli pravděpodobně vyšlechtěni pekingští palácový psíci tak, jak je známe dnes. Kolem roku 1930 se dostali do Anglie, a zde se ještě dále vyvíjeli.

Podobně jako pro pekingské palácové psíky, také pro shih tzu platil zákaz vývozu mimo čínské území, do zahraničí se dostalo pouze několik málo jedinců, kteří byli tamní šlechtou darováni významným návštěvníkům. Počátkem 20. století vedl konec císařství a vznik republiky s následným převzetím moci komunisty téměř k vyhubení plemene. Coby symbol císařské moci náhle ztratil shih tzu svou popularitu.

Naštěstí se z několika chovných párů dovezených do Anglie podařilo plemeno zachránit a navrátit ho mezi oblíbené společenské psy.

Další informace

Čím krmit štěně shih tzu? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o shih tzu najdete na Wikipedii.