Právě si prohlížíte Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Velká Británie
Název v zemi vzniku Staffordshire Bullterrier
Klasifikace dle FCI III. Teriéři
Sekce III. Teriéři typu bull
Využití Společenský pes
Zkoušky Stafordšírský bulteriér nedělá pracovní zkoušky
Velikost – ideální kohoutková výška 35,56 – 40,64 cm
Hmotnost

Pes: 12,71 – 17,25 kg

Fena: 10,89 – 15,43 kg

Osrstění Hladké, krátké a husté
Zbarvení srsti Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.
Celkový dojem Hladkosrstý, dobře vyvážený a velice silný na svou velikost.
Povaha
Inteligentní, odvážný pes a je naprosto spolehlivý. Bezmezná odvaha a houževnatost. Je velmi laskavý, především k dětem.

Charakter chování

Stafbul je inteligentní a odvážný pes se stále usměvavým výrazem, který zjemňuje jeho vzezření bojovníka. V jeho povaze není žádná agresivita vůči lidem, naopak je to výborný společník, velmi oddaný a při správné výchově ideální rodinný pes. Děti má velmi rád, a je k nim velice tolerantní. Je nutné navyknout v mládí psa na společnost jiných zvířat. Po svých předcích je duchem stále bojovník a pokud se setká s jiným psem nebo jakýmkoliv jiným zvířetem, je připraven zaútočit.

S důslednou výchovou tohoto psa je nutné začít ihned ve štěněčím věku. Výchova by neměla být tvrdá a je nutné se vyvarovat nepřiměřených trestů. Tento pes se poměrně dobře učí, ale někdy bývá trochu tvrdohlavý a rád zkouší kam až může zajít.

Stafordšírský bulteriér  je pro svou krátkou srst vhodnější do bytu, lze jej však i dobře držet na zahradě, kde je však nutné umístit ho do zatepleného a v zimě vyhřívaného kotce. Lépe mu však vyhovuje pobyt ve společnosti své lidské rodiny. Dnes je to velmi oblíbený společenský pes, ale uplatní se i jako služební nebo lovecký pes, zvláště na černou zvěř.

Stafordšírský bulteriér potřebuje dostatek pohybu, delší procházky jsou pro jeho temperament nutností. Hodí se také k různým psím sportům jako například agility, flyball, weight pulling a další.

Pro svou vrozenou lásku k lidem není stafordšírský bulteriér příliš vhodným ke hlídání, své teritorium si však dokáže ohlídat a nevítaného návštěvníka vždy ohlásí.

 

Stafordšírský bulteriér – původ

Stafordšírský bulteriér byl vyšlechtěn na počátku 19. století v Anglii. Odborníci se rozcházejí, který z mnoha teriérů byl předkem právě stafordšírského bulteriéra, ale je pravděpodobné, že to byl dnes již vyhynulý starý anglický teriér, předek dnešního foxteriéra. Nejúspěšnější v chovu těchto psů byli horníci a dělníci z oceláren ve Staffordshire. Předkové tohoto plemene byli šlechtěni pro zápasy se psy. První klub chovatelů Stafordšírských bulteriérů vznikl v roce 1935 a byl také vytvořen jeho chovný standard. V roce 1939 byl v Anglii uznán jako lovecké plemeno a záhy se stal populárním domácím mazlíčkem a inspirací k vyšlechtění amerického stafordšírského teriéra.
 
 

Další informace

Čím krmit štěně stafbula? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o plemeni  stafordšírský bulteriér najdete na Wikipedii.