Právě si prohlížíte Zlatý retrívr (retriever)

Zlatý retrívr (retriever)

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPLEMENA PSŮ

Základní vlastnosti

Země původu Velká Británie
Název v zemi vzniku Golden Retriever
Klasifikace dle FCI VIII. Retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce I. Retrívři
Využití Rodinný, záchranářský a vodicí pes, canisterapie.
Zkoušky Zlatý retrívr dělá pracovní zkouškou
Velikost – ideální kohoutková výška

Pes: 56 – 61 cm

Fena: 51 – 56 cm

Hmotnost 34 – 37 kg
Osrstění Hladké nebo mírně zvlněné s hustou podsadou, nepropustnou pro vodu.
Zbarvení srsti Všechny odstíny zlaté nebo krémové, ne červené ani mahagonové.  Povoleno je několik málo bílých chlupů jen na hrudníku.
Celkový dojem Symetrický, vyvážený, statný, aktivní, vyvážený pohyb, je spolehlivý a s laskavým výrazem.
Povaha
Inteligentní, laskavý, přátelský, poslušný a důvěřivý a vyjadřuje přirozenou pracovní schopnost.

Charakter a chování

Velkou předností tohoto plemene je jejich přátelská, učenlivá a mírumilovná povaha, jejich dobrácký výraz a vysoká inteligence. Díky těmto vlastnostem je velmi hojně využíván jako vodící, asistenční a canisterapeutickým psem po celém světě. Svého pána a rodinu zlatý retrívr velmi miluje, je jim hluboce oddán, a je na člověka silně fixován. Nezájmem o něj velmi trpí, pokud zůstává celý den sám, může dojít k poruchám chování. 

K cizím lidem se zlatý retrívr chová přátelsky, pokud je správně vychován, nikdy nebývá agresivní. Při setkání s jinými psy je přátelský a nevyvolává rvačky. Problémy nejsou ani ve vztahu k ostatním zvířatům a domácím mazlíčkům. Pro svou absolutně neagresivní a mimořádně přátelskou povahu je zlatý retrívr považován za jedno z nejvhodnějších plemen k dětem. Jejich slabší stránkou je velká náklonnost k jídlu. Rádi žebrají u stolu nebo vybírají koše. Je zapotřebí je v tomto ohledu korigovat.

Jelikož je zlatý retrívr velice učenlivý, jeho výchova není příliš složitá. Velice rychle a snadno zvládá výcvik poslušnosti. Pro jeho velice citlivou povahu by nemělo být používáno při výcviku žádné násilí či jiná nevhodná metoda! Výcvik však musí být prováděn s důsledností, jako u jiných plemen psů.

Umístění do kotce je pro zlatého retrívra velmi nevhodné, vzhledem k jeho potřebě soužití s pánem a rodinou, ideální kombinace je zahrada s volným přístupem do domu.

Dlouhé procházky kombinované s aportováním nejlépe do vody jsou vhodným způsobem venčení psa tohoto plemene. Z tohoto psa můžete vychovat i hlídače zahrady či domu, ale pes obranář z něho nikdy díky jeho absolutně neagresivní povaze nebude.

Jelikož popularita tohoto plemene v poslední době značně stoupla, a dochází k nepromyšlenému křížení množitelů, mohou se vyskytovat nejen dědičné choroby, ale i poruchy v chování – kousavost, nedůtklivost, neklid při výstřelu, bázlivost nebo agresivita

 

Zlatý retrívr – původ

Na vývoji jednotlivých plemen loveckých psů se značnou až rozhodující měrou podílí změny způsobu lovu. Těžiště práce loveckého psa se stále více přesouvalo na dohledávku postřelené zvěře a na její přinášení. Tato tendence trvá vlastně dodnes. V důsledku toho se lovci začali ohlížet po psech, kteří by byli schopni splnit s úspěchem tyto požadavky. Je zjevné, že takovou skupinu psů našli a tou jsou Retrívři. Název Retriever pochází z angličtiny a je do češtiny překládán jako přinašeči, donašeči nebo aportéři.

Práce přinašečů – retrívrů se poněkud liší od práce jiných loveckých psů. Retrívr doprovází střelce, sleduje střelenou zvěř a na povel ji přináší.

Existuje 6 samostatných plemen retrívrů. Jsou si svou povahou, pracovitostí a přístupem k lidem velmi podobní. Název retrívr však vznikl ještě dříve, než existovala plemena retrívrů. Byli to psi různých loveckých plemen, kteří měli za úkol najít a přinést ulovenou, především pernatou zvěř.

Předek dnešních retrívrů pochází z Newfounlandu, kam se patrně dostal již s prvními osadníky putujícími z Anglie. Někteří psi, kteří se buď po útěku od svých majitelů, nebo z jiných příčin usídlili v divočině, přizpůsobili místním krutým podmínkám. Vzhledem k určité geografické izolaci a současně různým křížením s domorodými indiánskými psy i vzájemně mezi sebou, začíná v daném prostředí měnit nově příchozí pes v endemického jedince, tj. v živočicha s univerzální upotřebitelností v této divoké a mrazivé krajině. 

Mění se nejen jeho povahové vlastnosti, ale i tvar těla, osrstění, získává silné běhy s tlapami opatřenými plovacími blánami. U psů se objevuje vydří ocas – oboustranně zploštělý, klenutá hruď dokonale přizpůsobená i k plavání v nepříznivých podmínkách mořského proudu. Navíc získali voděodolnou srst, velmi kvalitní, husté a nepromokavé osrstění a velkou vášeň pro práci ve vodě. Psi se stali značně otužilými, téměř nenáchylnými k běžným onemocněním.
 
V roce 1885 byl na New Foundlandu vydán zákon, který prakticky zakazoval chov psů a dále v roce 1895 byl v Anglii vydán zákon o karanténě, a od té doby již nebyl možný žádný dovoz chovných psů z New Foundlandu do Anglie. Výsledkem bylo, že angličtí chovatelé byli nuceni začít se šlechtěním plemen a začaly se tedy tvořit různé variety retrívrů.
 
Zlatý retrívr je plemeno poměrně mladé a o jeho přesném původu se stále diskutuje. Lord Tweedmouth na svém sídle, v padesátých letech 19. století, zkřížil pískově až žlutě zbarveného Wavy Coated Retrievera jménem „Nous“ s fenou dnes již neexistujícího Tweed water španiela s jménem „Bella“. V následujících 20 ti letech křížil potomky tohoto páru s Flat Coated Retrievery, s Irskými setry a s pískově zbarveným Bloodhoundem. Výsledkem byl pes s vynikajícími povahovými vlastnostmi, vrozenou chutí k přinášení, s velmi líbivým vzezřením a s výborným čichem. Tak vznikl Golden Retriever. Toto plemeno bylo uznáno Anglickým Kennel klubem v roce 1913.
 
 

Další informace

Čím krmit štěně zlatého retrívra? Podívejte se na www.bafoo.cz

Tipy a rady, zajímavosti o psech a články o našich bafanech najdete na našem blogu.

Další informace o zlatém retrívrovi najdete na Wikipedii.