Právě si prohlížíte Jak často odčervovat psa

Jak často odčervovat psa

Přemýšlíte, jak často odčervovat psa? Paraziti nejsou nic příjemného jak pro pejska, tak pro člověka. V našem článku si povíme proč a jak často je potřeba pejska i sebe odčervovat. 

Proč odčervovat psa?

Bafani se musí odčervovat pravidělně, aby se zabránilo množení parazitů a chráníte tím také sebe i pejska. Vnitřní parazité dělají velkou paseku a pejsek po nich může mít například ztrátu srsti, nadýmání, problémy s metabolismem a další. 

Pokud pravidelně odčervujete, snižujete riziko nakažení či množení. Doporučujeme udržovat v čistotě také pejskovo místo (pelíšek, zahrada) a mýt si často ruce. Pejsek se může parazity nakazit kdykoliv venku, například když sní cizí exkrementy a různé havěti, co najde na zemi. 

Nejčastější paraziti

Níže si představíme nejčastější vnitřní paraziti u psů a koček. Většina z nich se člověku nevyhýbá, takže je potřeba vašeho bafana opravdu pravidelně odčervovat. Nejvíce ohrožené bývají děti, které lákájí právě kočičí záchodky, písek na pískovišti nebo hlína na zahrádce.

  • Tasemnice patří mezi parazity koček přenosných i na člověka, množí se vylučováním svých článků. K dokončení vývoje potřebuje mezihostitele, kterým je nejčastěji blecha nebo jiné zvíře. Naši mazlíčci se nejčastěji nakazí pozřením infikované myši nebo blechy.
  • Měchovci se vyskytují ve větších chovech. Jsou to drobní červi o délce 5-18 mm, kteří se zakusují do tenkého střeva a způsobují vnitřní krvácení. Do těla hostitele se dostanou přes kůži.
  • Napadení svalovcem způsobuje trichinelózu, která není pro psy tak nebezpečná, jako pro člověka. V nejhorším případě může způsobit i smrt.
  • Při invazi škrkavek mluvíme o toxokaróze, která se vyskytuje jak u mláďat, tak u dospělých zvířat. K hlavním příznakům patří kašel, dýchací a trávicí potíže – průjem zvracení a následné hubnutí a dehydratace. Člověk a hlavně děti se mohou snadno stát obětí škrkavek. Přenos škrkavky psí na člověka probíhá především formou vajíček, které přežívají v hlíně, v písku či prachu na zemi. Přenos škrkavky kočičí na člověka probíhá naprosto stejně.

Jak často odčervovat psa?

Pes se doporučuje odčervovat každé 3-4 měsíce, za nás klidně každé 3. Existuje také korpologické vyšetření, kdy Vám veterinář řekne, zda pejsek potřebuje odčervit. My ale odčervujeme pravidelně každé 3 měsíce a je vhodné odčervit i lidi v domácnosti s pejskem. 

Jak často odčervovat štěně?

Malé štěňátko je infikované parazity hned co se narodí, konkrétně škrkavkami. Štěně se tedy doporučuje odčervit hned v prvních 14 ti dnech a poté vždy po dvou týdnech až do třech měsíců života. Poté stačí odčervovat jednou za tři měsíce jak jsme již zmiňovali. 

Jaké jsou přípravky proti parazitům?

Pokud chcete odčervit pejska, vždy musíte vědět jeho váhu a věk. Potřebné věci na odčervení jako jsou pasty a tablety najdete jak v lékárně, tak u veterináře. Pamlsky a pelety se prodávají také v chovatelských potřebách.

Pasty

  • Je vhodná jak pro dospělé psy, tak pro štěňata a můžete ji také používat u březích fen, například pasta Caniverm.

Tablety

  • Tablety jsou vhodné jak pro dospělé psy, tak pro štěňata a je to nejvíce využívaný a spolehlivý odčervovací prostředek. 

Přírodní pelety 

  • Nejsou tak účinné jako tablety a pasty, ale je to jistá alternativa pokud nechcete podávat chemické přípravky. Fungují na základě bylinek a obsahují komplex vitamínů a minerálů. 

Pamlsky

Jak chránit pejska před vnějšími parazity? 

Je důležité chránit Vašeho bafana také před vnějšími parazity. Už od brzkého jara začínají vylézat nezvaní hosté jako klíšťata, blechy a další paraziti. Na trhu je spoustu přípravků v několika aplikovatelných podobách. Jak vybrat ten správný produkt pro vašeho pejska jsme vám radili v našem článku ANTIPARAZITIKA PRO PSY, JAK VYBRAT TEN SPRÁVNÝ 

Průjem a problémy se stolicí

Pokud pejska odčervujete, je možné, že se u něho objeví průjem. Je dobré mu k tomu dát také probiotika, která rozdrážděná střeva spraví. Když průjem neustane do několika dnů, zajděte raději k veterináři. 

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
 
Líbil se vám článek „Jak často odčervovat psa?“ Máme pro vás další články v naší Psí poradně. 
Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.