Právě si prohlížíte Obojek nebo postroj pro psa?

Obojek nebo postroj pro psa?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Koupili jste si pejska, nebo už pejska doma máte a přemýšlíte, kdy je pro něho vhodný obojek a kdy postroj? To si povíme v tomto článku. 

Obsah

Obojek nebo postroj pro psa? 

Tahle otázka zajímá většinu lidí. Ať už si jedete pro ten váš malý chlupatý uzlíček, nebo už doma pejska máte, je hrozně důležité vědět, na co obojek nebo postroj budete používat. Každý z nich má své výhody a nevýhody, takže je důležité vědět, kdy po čem sáhnout. 

Obojek nebo postroj pro psa

Jak vybrat obojek pro psa?

Víte, jak správně vybrat obojek pro psa? Na trhu je mnoho druhů obojků. Ať jsou to obojky kožené, stahovací, polostahovací, svítící, pro štěňata a mnoho dalšího, vždy je důležité si nejprve uvědomit, že obojek a vodítko slouží k nenásilnému ovládání a kontrole pejska. Vedle toho to může být také designový doplněk a může ochránit krk vašeho pejska před útokem jiného psa. 

Výhodou obojku je, že se velmi snadno nasazuje a pokud se pejsek teprve na vodítku učí, bude jeho ovládaní snažší než s postrojem, pejsek bude s obojkem také méně tahat. Obojek doporučujeme po příchodu z procházky pejskovi sundat, aby se náhodou někde nezachytil a nestala se nešťastná „nehoda“. Pokud s pejsek budete chodit na cvičák, i tam je potřeba obojek, jelikož se na postroji pejsek hůře „ovládá“ a je horší komunikace mezi vámi. 

Nezapomeňte, že se vždy hodí, mít alespoň jeden náhradní obojek u sebe. Kdykoli se může přihodit, že pejsek při procházce silně zatáhne za vodítko a obojek tah nevydrží, praskne spona, může se rozpárat, uvolnit uchycovací oko a pak se bude náhradní obojek hodit.

Nikdy nekupujte ostnaté obojky! 

Víte, jak správně změřit velikost obojku? 

Velikost obojku pro pejsky vybírejte vždy tak, aby jej neškrtil a současně se z obojku nevyvlékl. Obvod krku měříme v jeho nejširším místě, tedy od kohoutku, přes lopatku, ke středu hrudní kosti a zpět. K měřenému rozměru přidejte 2-3 cm. Vyberte takovou velikost obojku, jehož střední rozměr se nejvíce blíží vámi naměřené hodnotě. To znamená, že správně změřený obojek zapnete na dírku uprostřed obojku.
 
Na našem e-shopu najdete široký výběr obojků pro psy.
Zaměření obojku
 Pokud se chcete dozvědět o obojcích více, doporučujeme si přečíst náš článek „Jak správně vybrat obojek pro psa?“

Jak vybrat postroj pro psa?

Postroje jsou k pejskovi velmi šetrné. Postroj se doporučuje brát především na dlouhé procházky, kdy pejsek bude spíš na volno a bude mu tedy pohodlnější než obojek na krku. Pokud váš pejsek na vodítku tahá, bude se síla rozkládat na větší plochu a je to lepší pro krční páteř, obratle a záda. Na odnaučení tahání se ale doporučují obojky. Postroj se doporučuje také pro pejsky, kteří mají problém se štítnou žlázou. A pro menší plemena, která mají choulostivější krk (čivava, pudl, mops atd.)

Postroj využijete také při sportovních aktivitách, kdy za postroj připnete běžecký opasek a existují přímo postroje na sport.

Postroj oceníte i při jízdě autem, kdy pejska pomocí postroje a bezpečnostní spojky připoutáte. 

Psích postrojů je několik druhů. Mezi nejběžnější patří klasické kšíry s vrchním zapínáním.

Oblíbené jsou také takzvané norské postroje. Které mají zapínání na spodní straně postroje a díky své konstrukci ulevují od tlaku na krk psa. Ocení to zejména pejsci tahající na vodítku. Norský postroj mívá zapínání na boční straně a nasadíte ho velmi snadno. Není ani třeba provlékat pejskovi nohy, jak je tomu u klasických postrojů. Norské postroje lépe sedí a nemají tendenci se přetáčet.

Postroje se také vyrábí z několika druhů materiálu. Polstrované, flísove, které jsou vhodné zejména na zimu, v létě by se pod ním pejsek mohl potit, nylonové, neoprenové, pro štěňata a mnoho dalších. 

Víte, jak správně změřit psa pro výběr velikosti postroje?

Pro měření postroje většinou potřebujeme pouze obvod hrudníku v jeho nejširším místě, což bývá zpravidla hned za předníma nohama ve svislé poloze přes hřbet pejska. Většina postrojů mívá tento rozměr nastavitelný a často se pro různé velikosti v krajních hodnotách překrývají. Vyberte takovou velikost, aby se vámi změřená hodnota co nejvíce blížila středové hodnotě zadané výrobcem. 

V některých případech výrobce uvádí druhý rozměr kolem krku. Ten měříme v jeho nejširším místě, tedy od kohoutku, přes lopatku, ke středu hrudní kosti a zpět. 

V případě norského postroje může výrobce uvádět obvod hrudi. To je rozměr přes prsa v oblasti mezi krkem a kloubem přední nohy. Tento rozměr se měří u jedné strany boku psa, kde navazuje na měření obvodu hrudníku, přechází přes prsa a končí na druhé straně boku vašeho bafana. Zpravidla začíná 2 cm za loktem.

Ke všem rozměrům přičtěte 2-3 cm, aby byl postroj dostatečně volný, avšak pevný a pejska neškrtil. 

Na našem e-shopu najdete široký výběr postrojů pro psy.

Zaměření klasického postroje
Zaměření norského postroje

V ostatních případech se můžete rozhodnout dle vlastních preferencí, zda vám bude lépe vyhovovat obojek nebo postroj.

Při večerním venčení oceníte reflexní postroj a obojek díky reflexním prvkům, které jsou díky větší pokryté ploše lépe viditelné a tím samozřejmě bezpečnější. 

Pár tipů

  • Pokud si pořizujete štěňátko postroj ani obojek mu do dospělosti nevydrží. Je tedy potřeba počítat s tím, že až pejsek vyroste, budete muset dosavadní postroj, obojek a vodítko vyměnit.
  • Pejsek vždy potřebuje velikost obojku a postroje odpovídající jeho věku a musí mu perfektně sedět. Pokud štěněti nebo dospělému psovi koupíte obojek moc velký, může se vám z něho snadno vyvléknout a spona na něho může být příliš těžká a díky tomu bude nepřiměřeně zatěžovat krční páteř. 
  • Pokud dospělému psovi koupíte obojek nebo postroj moc těsný nebude se v něm cítit pohodlně a bude ho všude škrtit. 
  • Na e-shopu prodáváme také set obojku s vodítkem. 
  • Pejskovi byste také měli pořídit přívěsek, známku nebo adresář, aby kdyby se náhodou pejsek zatoulal, vám mohl někdo zavolat, že pejska našel. 
  • Obojek oceníte při výchově a kratších procházkách. Postroj oceníte při delších procházkách, sportu a pro již vychované pejsky. Postroj je šetrnější ke krční páteři psa.
  • Nikdy nekupujte ostnaté obojky! 
  • Snad jsme vám tímto článkem při otázce obojek nebo postroj pro psa pomohli a již budete vědět, co pejskovi pořídit a kdy to správně používat. 
Obojek nebo postroj pro psa
Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
Líbil se Vám článek „Obojek nebo postroj pro psa?“. Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.