Právě si prohlížíte Stěhování se psem

Stěhování se psem

Dostali jste se do situace, kdy musíte s pejskem změnit bydliště a nevíte, jestli si tam váš pejsek zvykne? V tomto článku vám dáme pár rad, jak tuto změnu s vašim chlupáčem co nejlépe zvládnout. 

Stěhování se psem

Stěhování je náročné a bývá stresující nejen pro lidi ale také pro vaše bafany. Je dobré být na tuto změnu připraveni, přeci jen je váš pejsek už na současný byt či dům zvyklý, je zvyklý i na pachy venku a teď se pro něho vše změní. Bude si muset v novém domově najít nové místečko na spaní a na odpočinek, seznámit se znovu se všemi pachy. 

Co všechno je důležité pro stěhování se psem, co pejskovi nachystat a jak mu nový domov uzpůsobit se dočtete v našem článku. 

Obsah

Stěhování se psem

Co s sebou? 

Do nového domova vezměte pejskovi vše na co je ze starého domova zvyklý. Pelíšek, deku, misky, vodítko, obojek, postroj, hračky a krmivo, případně pamlsky. Neberte to tak, že když jdete do nového, tak pejskovi pořídíte rovnou také nové věci. Nechte pejskovi čas na to, aby se aklimatizoval a ve svých starých věcech bude cítit svůj a váš pach a až časem mu pořiďte nové. 

V případě, že se stěhujete do zahraničí, zjistěte si, jaká jsou v dané zemi povinná očkování a ošetření proti endoparazitům a ektoparazitům. Myslete také na země, kterými projíždíte. Všechno zkontrolujte v očkovacím průkaze a případně se poraďte s vašim veterinářem. 

Příprava na cestu

Když budete kontrolovat očkovací průkaz a konzultovat s veterinářem všechna povinná očkování, doporučujeme udělat pejskovi kompletní prohlídku – krev, ekg atd. abyste případně nemusela tato vyšetření podstupovat s vašim bafanem v zahraničí a abyste věděli jestli pejsek zvládne cestu jak autem, tak letadlem. Rovněž se zeptejte, jestli v dané lokalitě, kam se stěhujete, zná nějakého kolegu veterináře či kliniku. 

Doporučujeme mít v novém domově již vyhlédnutého veterináře než tam pojedete, kdybyste náhodou po příjezdu veterináře potřebovali, nebo mít alespoň najitou nejbližší kliniku. 

Pokud je váš pejsek nervózní z cesty a změn, je vhodné mu několik týdnů před událostí začít podávat uklidňující prostředky a pak mu je dát i při samotné cestě. Nemáte-li s nimi ještě žádné zkušenosti, poraďte se s námi nebo veterinářem ohledně dávkování a výběru doplňku.

Pokud se budete do nového stěhovat více než hodinu – dvě, myslete na pravidelné pauzy jak pro vás, tak pro vašeho pejska. Bafan se projde, proběhne a protáhne a bude mu cesta příjemnější. 

Nezapomeňte pejskovi na cestu sbalit dostatek vody a misku na vodu nebo přímo cestovní láhev. 

Bafanovi zabalte také něco k snědku – pár granulí, konzervu, kapsičku a pamlsky.

Je důležité přizpůsobit auto pejskovi. Měli byste mít místo na klec či přepravku, nebo vzadu na sedačce místo pro autosedačku nebo pro pejska s postrojem a jeho připoutání.  Vždy by měl být pejsek bezpečnostně zajištěn a neměl by cestovat na vašich rukou. Více o cestování se psem se dozvíte v tomto článku. 

Pokud s pejskem poletíte, dopředu si zjistěte podmínky dané letecké společnosti. Každá společnost to má jinak, tak je dobré to zkontrolovat přímo u té konkrétní a raději z více zdrojů, nebo tam zavolat. Ušetří vám to spoustu starostí a případných nepříjemností přímo na letišti. Na našem e-shopu najdete tašky a přepravky povolené do letadla, které splňují všechny normy, které společnosti požadují. 

Stěhování se psem

Nový domov

Když přijedete na místo, které bude vašim novým domovem, nechte pejska vše očuchat a poznat a dejte mu čas na aklimatizaci. Pejsek může být ještě několik dní nervózní, pochodovat a hledat svoje místečka. Je možné že pejsek něco počůrá, nebo potrhá, ale nezlobte se na něho, je to jenom proto, že si chce místo označit a časem k tomu už docházet nebude. Každý pejsek je jiný, některý ani nepostřehne, že jste se přestěhovali a jiný si bude zvykat měsíc. Nechte to na něm a buďte trpěliví. 

Pejskovi vybalte všechny věci z vašeho starého domova a tím mu změnu zpříjemníte. Je dobré pejskovi pořídit klec nebo boudu, kde by se pejsek mohl schovat a cítit se tam bezpečně, pejska tam hlavně násilím nezavírejte, klec by měla být otevřená a kdykoliv přístupná!

Závěrem

Stěhování se psem nebojte, pejsek bude rád kdekoliv, kde bude s vámi. Dopřejte mu trpělivost a předem se na to přepravte, ušetří vám to spoustu starostí a hezký stěhování zvládnete. Mějte ohled na svého pejska a cestu mu přizpůsobte. Když bude pejsek spokojený, budete i vy. 

Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
Líbil se Vám článek „Stěhování se psem“? Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.