Právě si prohlížíte Turistika se psem – se psem na hory

Turistika se psem – se psem na hory

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG / Psí poradna

Návštěva hor je skvělým nápadem jak v zimě, tak v létě. Hory vás a vašeho psího parťáka nabijí pozitivní energií, prohloubíte spojení mezi vámi a užijete si společných chvil. Co vzít s sebou se psem na hory vám poradíme v tomto článku. 

Obsah

Kam pojedeme?

Nejprve je dobré vymyslet, kam s pejskem vyrazíte. Možností kam do hor máme u nás spousty. Trasu si můžete naplánovat svojí přes mapy, nebo se inspirovat trasami ostatních, kteří je sdílí na internetu. Na mapách zjistíte, jak je vámi naplánovaná trasa kilometrově dlouhá, jaké je převýšení a jaká je časová náročnost, abyste se stihli vrátit třeba za světla. 

V zahraničí je plánování tras trochu složitější. V takových alpách a ve vyšších polohách jsou často turistické stezky s náročným terénem. Je proto třeba trasu důkladně naplánovat, zjistit jestli je schůdná se psy, lépe se vybavit a více trénovat. 

Mapu doporučujeme přepnout na leteckou a podívat se, jestli část terénu nevede přes skály nebo těsně kolem nich. Pokud vede, podle fotek, článků a skupin na internetu zjistíte, jak moc je trasa náročná a jestli je vhodné ji jít se psem. V zahraničí nejsou obvykle stezky značené podle barev tak, jako u nás v Čechách.

V mapách jsou obvykle turistické stezky značené červenou barvou a podle náročnosti jsou znázorněny buď plnou (nejméně náročné), přerušovanou nebo tečkovanou čarou (nejnáročnější). Pokud je to možné, tak se s pejskem snažím vyhnout stezkám, které jsou značeny přerušovanou a tečkovanou čarou a stejně tak stezkám, na kterých jsou znázorněné žebříky.

Při plánování trasy je důležité zohlednit jak vaši kondici, tak kondici pejska. Vždy si trasu dobře promyslete a pokud chcete jít více denní turistiku, pejska na takovou zátěž musíte připravovat postupně. Přeci jen malý pejsek nezvládne takovou zátěž jako 20 kg pes sportovní postavy. A i 20 kg pejska musíte na takovou tůru připravit. Nestačí procházky kolem domu, ale delší několika km procházky a je lepší začít na méně km a postupně přidávat. Případně do přípravy postupně zapojit také běh. 

Turistika se psem - se psem na hory

Vybavení pro psa

Stejně tak, jako je důležité kvalitní oblečení pro vás, je důležité také oblečení pro vašeho pejska. 

Na každý výlet byste sebou měli mít pamlskovník vybavený pamlsky, plus náhradní pamlsky do batohu. Já bych sebou vzala také sáček s granulemi.

Cestovní misku na vodu nebo cestovní láhev na vodu plus náhradní láhev s vodou do batohu. Plus se na mapách podívat, jestli jsou cestou nějaké jezera, rybníky, potoky, kde by se pejsek mohl napít. Dle toho volím počet náhradních lahví s vodou. 

Psí sáčky, protože jakmile pejsek rozpohybuje střeva delší tůrou, bude mít více bobků. Pokud sáčky nechcete válet jen tak v batohu, můžete použít zásobník na sáčky, který šikovně připnete na batoh. 

Pejskovi byste měli na obojek dát také GPS lokátor, kdyby se náhodou někam zaběhnul a díky kterému pejska lépe najdete. 

Dále byste měli dát do batohu základní lékárničku.

Sadu botiček na delší tůry, aby pejsek neměl zničené tlapky. 

Obleček nebo pláštěnku, dle ročního období buď obléknout rovnou na pejska nebo s sebou do batohu. 

Pokud máte pejska menšího vzrůstu a nejste si jisti, že tůru zvládne, mrkněte se na batohy pro pejsky, kam vašeho bafana můžete případně dát, když už nebude moct. 

Pokud na hory pojedete autobusem nebo vlakem, pořiďte pejskovi také náhubek, bez něho by vás do přepravních prostředků nevzali. Pokud pojedete autem, pejska byste měli mít připoutaného nebo v přepravce. 

Sedák a vodítko

Vy jako páníček, byste se měli vybavit sedákem nebo opaskem. Z vyzkoušených nám nejlépe seděl opasek od značky Non-stop Dogwear CaniX belt, který vede tah spodem přes zadek a uleví tak zádům. Oceníte ho především u pejsků, kteří tahají a u kterých by vás z klasického opasku bolela záda. Sedák je velmi lehkou konstrukci, díky které vás sedák nijak neomezuje, nedře, netlačí a je nastavitelný. 

Jako vodítko bychom volili vodítko s amortizerem, nejvíce nám sedělo vodítko od značky Non-stop Dogwear, Bungee leash. Vodítko můžete pohodlně připnout na sedák, na batoh, nebo nést v ruce. V zahraničí je často nutností mít pejska na vodítku, i když je zvyklý být na volno, je třeba na to myslet a sledovat cedule. 

Postroj pro psa 

Vy už jste vybavení opaskem a vodítkem a teď je na řadě vybrat postroj pro pejska. Postroj by měl pejskovi sedět akorát, neměl by být ani velký ani malý. Neměl by ho nikde tlačit a měl by mu být pohodlný a správně vyztužený. Také byste nechtěli nosit batoh, který se vám zařezává do kůže. Jak správně změřit pejska pro výběr postroje jsme vám radili v tomto článku. 

My bereme postroj na každý výlet, jelikož na něm máme pejska připoutaného také v autě. My jsme pro našeho pejska vybrali postroj od Non-stop Dogwear a je skvělý, nikde netlačí, je vypolstrovaný a díky jeho materiálu také rychle schne když se nám vykoupe. 

Turistika se psem - se psem na hory

Obojek

Na obojku pejsci tahají méně, někdo je dává i když má pes postroj někdo ne. Když je nějaký prudší sestup, je lepší pejska připnout na obojek, protože se vám bude lépe „ovládat“ a půjde u nohy. Také pokud má pejsek dlouhý postroj například od Non-stop Dogwear Freemotion, je lepší mít obojek i třeba když jdete někam do restaurace nebo v místech s vyšší koncentrací lidí, kde je nutné mít pejska na krátko. My používáme obojek Rock Collar od Non-stop Dogwear, který se skvěle navléká a sundává a díky jeho materiálu rychle schne a je vypolstrovaný, takže pejska nikde neškrtí.

Na obojek je dobré připnout přívěsek, známku nebo adresář, aby kdyby se náhodou pejsek zatoulal, vám mohl někdo zavolat, že pejska našel. 

Je dobré, když má obojek, postroj i vodítko reflexní prvky.

Botičky

Někdo si řekne, že boty jsou blbost, někdo na ně nedá dopustit. Ale co se týče vysokohorské turistiky, tam byste je měli mít určitě. 

Pejsci, kteří nejsou tolik zyvklí chodit po horách si mohou i během jednoho dne sedřít polštářky na tlapkách do krve. 

Doporučuji vzít si sebou na tůru do hor pro jistotu všechny botičky na všechny čtyři tlapky. Boty se prodávají většinou v jednom páru, takže pořídit dvoje. 

Měli byste průběžně tlapky kontrolovat a případně boty nasadit ještě předtím, než se polštářky sedřou.

Pokud jdete v zimě, boty doporučujeme také. Sníh se jim snadno dostane mezi tlapky, dělají se tam kuličky a psům se potom špatně jde. 

Pláštěnka nebo obleček

Pokud jdete na tůru na jaře a v létě, doporučujeme s sebou do batůžku i pro velké psy zabalit pejskovi i vám pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Počasí je na horách nevyzpytatelné a pláštěnka nebo bunde se vám v batohu neztratí. Pro pejska není zmoknutí příjemné a může lehce nastydnout. 

Uvidíte, že pláštěnku můžete využít během deštivého a větrného počasí i když zrovna nikde necestujete. Ušetříte si tak koupání a sušení po blátivé procházce nebo jen po pravidelném venčení kolem domu. Když prší, tak prší a je jedno jestli jste na horách nebo ve městě.

Pokud jdete na hory na podzim nebo v zimě, pejskovi doporučujeme dát bundu nebo svetr a na něho pláštěnku. Pejsek se pod bundou zahřeje a zároveň nenastydne. Rovněž to platí i pro velké pejsky. 

Pokud plánujete jít i přes tmu, pejskovi dejte reflexní vestu a svítící obojek nebo světýlko, bude lépe vidět jak pro vás, tak pro ostatní. 

Na závěr

Když jdete s pejskem do hor, vždy dbejte v první řadě na bezpečnost a kondici vaši a pejska a tomu podřiďte výběr trasy. Dále mějte dostatek vody, jídla a vhodného oblečení. Vždy noste s sebou vše náhradní. 

Mrkněte vždy na předpověď počasí a vymyslete více variant tras, kdyby náhodou byla v horách mlha, déšť nebo sněhová kalamita. 

Výbava pro vás i pro pejsky by měla být pohodlná a měla by dobře sedět. Půjdete v ní celý den a je dobré být na to připraveni a domů se vrátit odpočatí. 

Turistika se psem - se psem na hory
Pokud se s námi budete chtít poradit, neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím chatu na našem e-shopu www.bafoo.cz nebo přes e-mailovou adresu info@bafoo.cz
Líbil se Vám článek „Turistika se psem – se psem na hory“. Máme pro Vás další články v naší Psí poradně. Zajímají vás plemena psů? Pak navštivte náš psí atlas, který postupně rozšiřujeme.